Menüsü

Smartavia

En uygun Smartavia uçak bileti fırsatları eSky'da

Gidiş-dönüş 1 yetişkin yolcu ücreti

Get to know more about Smartavia

Smartavia

Eskiden Aeroflot –Nord olarak bilinen ve Rusya, Finlandiya ve Norveçe uçuş düzenleyen, Rus bölgesel havayolu şirketidir. Şirket ticari işletme merkezi  Arkhangelsk Talagi Havaalanı ve Moskova Sheremetyevo’da  bulunmaktadır. Havayolu 1963 yılında Arkhangelsk Birleşik Havacılık Filosu (Архангельский объединенньıй авиационньıй отряд) adı altında kurulmuş olup, daha sonrasında AVL Arkhangelsk Havayolları  olarak yeniden adlandırılmış. Aeoroflot 2004 yılında 51% hisselerin sahibi olur ve 2009 yılına kadar Aeroflot –Nord olarak bilinir. Böylece bu yılda sözleşme bittiğinden, Aeroflot bağımsız olarak Nordavia adı altında çalışmalarını devam ettirir. 2006 yılı itibariyle Avrupa Bölgeleri Havayolu Birliği üyesi olur. Şu an ki başkanı Vladimir Antonov.
Havayolunun uçuş düzenlediği destinasyonlar arasında – Tomso, Kotlas, Leshukonskoye, Amdera, Naryan, Simferopol, Kaliningrad, Soshi, Domodedovo, Murmansk, Saint Petersburg vs.

Bagaj

Havayolunun kabin bagaj sınırlaması – 55 x 40 x 20 cm boyutlarında ve maksimum ağırlık 5kg.
Kayıtlı bagaj sınırlamalrı:
Business class- 30kg
Aeroflot- Bonus  Gold ve Elite Plus kart sahiplerine ek olarak 20 kg daha.
Aeroflot- Bonus Silver ve Elit Level kart sahiplerine ek olarak 10 kg daha.
Ekonomi sınıfı -20 kg/ Denizciler – 40 kg.

Rezervasyon sınıfları

Nordavia havayolu uçaklarında sunulan rezervasyon sınıfları- Ekonomi ve Business.
Ekonomi sınıfında sunulan hizmetler – destinasyona ve uçuş süresine bağlı olarak meyve suyu ve alkolsüz içecekler. Çeşitli güzergahlar üzerinde, ön sipariş koşuluyla yemek ikramı. Uçuş sırasında gazete ve dergi seçenekleri sunulur.
Business class - Havaalanında öncelikli veya özel check- in kontuarı bulunur, bazı havaalanlarında bulunan bekleme salonlarına erişim imkanı, Ek 10 kg daha bagaj hakkı, bu sınıftaki yolcular özel hizemet alırlar ve kabinde koltuklar ergonomik ve daha geniş bacaka mesafesi bulunur.

Online check-in

Online chack- in JSF Nordavia-RA uçuşları için kullanılabilir ve code- share ortaklı şehirler:
Arkhangelsk (Talagi) 
Murmansk (Murmashi)
Naryan-Mar (Havaalanı Naryan-Mar) 
Moskova (Domodedovo) 
Sochi (Adler) 
Syktyvkar (Syktyvkar Havaalanı) 
Volgograd (Gumrak) 
Krasnodar (Pashkovsky) 
Belgorod (Belgorod Havaalanı) 
Nijniy Novgorod (Strigino) 
Usinsk (Havaalanı Usinsk) 
Mineralnye Vody (Havaalanı Mineralnye Vody) 
Rostov-on-Don (Havaalanı Rostov-on-Don)

Filo

Havayolu filosu toplam 9 adet Boeing 737-500 modeli uçaktan oluşmaktadır.

Sheremetyevo Uluslararası Havalimanı

Sheremetyevo Uluslararası Havalimanı, Moskova'nın 29 km kuzeybatısında yer alan bir havalimanıdır. Rus havayolu şirketi Aeroflot'un uluslararası yolcu operasyonları için kullandığı bir hub ve Domodedovo ve Vnukovo havalimanlarıyla birlikte Moskova şehrine hizmet veren üç havalimanından biri dir. Domodedovo'dan sonra Rusya'nın ikinci büyük havalimanıdır. 2009 yılında 14.764.000 yolcu ve 158.606 uçak hareketi olmuştur.
Havaalanı 1959 yılında bir terminal ile hizmete açılmış olup, 1980 yılında kompakt tasarı ile ünlü Hannover Langenhagen Havaalanı modeli, ikinci terminal binası açılmıştır. İki terminal arasındaki mesafe fazla olduğundan, terminaller neredeyse iki ayrı havaalanı gibi işlemektedir. Bu terminallerin  çevresine yenileri inşaa edilmiştir T1 , TC, TF ( uluslararası uçuşlara) ve terminal D- Aeroflot uçuşlarına hizmet vermekte, Terminal E-uluslararası uçuşlar tarafından kullanılmaktdır.
Havaalanını kullanan hava yolu şirketleri arasında Air France, Aerosvit, Alitalia, Çek hava yolları, Bulgaristan Hava, Hainan Havayolları, KLM, İskandinav hava yolları, MIAT Moğol Havayolları vs

Yemekler

Kalkış saatine bağlı olarak yolculara sıcak kahvaltı veya öğle yemeği satışa sunulur.
Ekonomi sınıfında 3 saaten fazlaki uçuşlarda hafif atıştırmalıklar ikr edilir. Menü seçeneği her 2 haftada bir yenilenir. Özel yemek siparişinde bulunulabilir. Ekonomi sınıfındaki bir menü- crisphead marul, tavuk fileto, kaşar peyniri, zeytin, tereyağ, çavdar ekmeği, soda, meyve suyu, çay ve kahve.
Business class – Aperatif olarak içecekler,meyve suları, alkollü içecekler. Karışık meze: marul, salatalık, domates, tatlı biber, zeytin. Balık meze- somon, lor peyniri, crisphead marul vs. Peynir tabağı- dorblu peynir, kırmızı üzüm, kavun, kereviz, yeşillikler. Sıcak yemek seçenekleri ise :
Seçenek 1- ızgarada somon, teriyaki sosu, kabak, pirinç, kırmuzı pul biberli
Seçenek 2 tavuk pirzola, kırmızı sos, mantar, domates, maydanoz, fransız fasulyesi ve patates

Ek hizmetler

Uçuş sırasında çok sayıda dergi ve gazete çeşitleri sunulmaktadır. Aynı zamanda havayolunun sunmuş olduğu Golden Mile yolcu programı ile puan toplayabilir ve çok sayıda indirimlerden faydalanabilirsiniz.