Menüsü

Ethiopian Airlines

Advertisement

En uygun Ethiopian Airlines uçak bileti fırsatları eSky'da

Gidiş-dönüş 1 yetişkin yolcu ücreti

Advertisement

Get to know more about Ethiopian Airlines

Ethiopian Airlines

Ethiopian Airlines ya da kısaca Ethiopian, Etiyopya'nın ulusal ve bayrak taşıyıcı havayolu şirketi. 21 Aralık 1945'te Ethiopian Air Lines (EAL) adıyla kurulan şirket, 1965'te günümüzde de kullandığı Ethiopian Airlines ismini almıştır. IATA ile Afrika Havayolları Birliği (AFRAA) üyelikleri bulunan Ethiopian, Aralık 2011'den beri Star Alliance üyesidir. Uçuşlarını Addis Ababa Uluslararası Havalimanı merkezli gerçekleştiren Ethiopian, 2014 yılında yaklaşık 6 milyon yolcu trafiğine ulaşmıştır.
Merkezi Bole Havalimanında bulunuyor. İçinde Türk Havayollarının da olduğu birçok havayolu şirketiyle kod partnerliği anlaşması olan Ethiopian Airlines aynı zamanda 2011den beri bir Star Alliance üyesi.

Bagaj

El bagajı, Business Class için 8 kg ağırlığında iki parçaya kadar ücretsiz. Economy Class içinse limit tek parçadan 7 kg olarak belirlenmiş. Boyutu ise en+boy+genişlik 115 cmden büyük olmamalı. Mont, laptop, kamera gibi kişisel eşyalarınızı ise yanınıza ücretsiz olarak alabiliyorsunuz ve el bagajındaki kilo sınırlamasına dahil edilmiyor.

Check-ine verilen bagajlar için parça başına ve ağırlığa göre ücretlendirme yolu izleniyor. Bagaj görevlisinin sağlığı ve bagajların hasar görmemesi için tek parçada 32 kgdan fazla olamıyor. Ücretsiz taşıma için olan limit, Business Class için tek bagajda 32 kg, Ekonomik Sınıf için için Atlantic’ten geçen tüm uçuşlarda 23 kg. Amerika hareketli ve Amerika’ya olan uçuşlar da ise limitler değişkenlik gösteriyor.

Rezervasyon sınıfları

Taşıyıcı iki farklı rezervasyon sınıfı sunmaktadır - Economy ve Business class. 

Online check-in

Online check-in yapıp, zamandan tasarruf etmek isteyenlere bu seçenek de sunulmuş. İç hatlar için uçuştan 48 saat önce başlayıp, uçuşa 2 saat kala bitiyor. Online check-inden sonra biniş kartınızın çıktısını alıp, yolculuk boyunca saklamayı ise aman ihmal etmeyin.

Filo

2015 Haziran verilerine göre Ethiopian havayolu filosu toplam 75 uçaktan oluşmaktadır. Bunladan:     Boeing 737-700 WIN. (8)
    Boeing 737-800 WIN.  (12)
    Boeing 757-200 (4)
    Boeing 757-200 F (2)
    Boeing 767-300 (5)
    Boeing 767-300 WIN. (2)
    Boeing 777-200LR (6)
    Boeing 777-300ER (3)
    Boeing 777-F (4)
    Boeing 787-8 (13)
    Dash 8-400 (17)
    Fokker 50 (1)
    MD-11 F (2)

Bole Uluslararası Havalimanı

Addis Ababa Bole Uluslararası Havalimanı, Etiyopya'nın başkenti Addis Ababa yakınlarındaki Bole bölgesinde bulunan bir havaalanıdır. Eski adı Haile Selassie Havalimanı idi. Ethiopian Airlines'nın havayolu bağlantı merkezidir. Havaalanı ayrıca BMI, EgyptAir, Emirates Havayolları, KLM, Lufthansa, Sudan Havayolları ve Türk Hava Yolları tarafından da kullanılmaktadır. Afrika'daki en çok kullanılan altıncı havaalanıdır. Doğu Afrika havaalanları içerisinde ise birincidir.

Yemekler

Economy sınında sıcak yemekleri-ile hafif aperatifler yanı sıra çeşitli içecek ikramı yapılmaktadır. Business sınıfnda ise özenle seçilmiş yiyecek menüleri yolculuğunuzu sn derece keyifli kılar.

Ek hizmetler

Ethiopian Airlines, ShebaMiles ve Cloud Nine olmak üzere iki farklı program sunuyor. ShebaMiles üyeliğiyle mil kazanıp, yolculuklarınızda kazandığınız milleri kullanabilirsiniz. Aynı zamanda, havaalanında ShebaMiles üyelerine özel bekleme salonunu kullanabiliyorsunuz. Cloud Nine ise Business özel programı ve üyeleri kendilerine özel bir bekleme salonuna, yolculuk sırasında özel servislere sahip.