Menüsü

Air Koryo

Advertisement

En uygun Air Koryo uçak bileti fırsatları eSky'da

Gidiş-dönüş 1 yetişkin yolcu ücreti

Advertisement

Get to know more about Air Koryo

Air Koryo

Kuzey Kore'nin tek ulusal hava yolu şirketi olan Air Koryo, 1955 yılında "Chosonminhang" adı altında kuruldu. 1992 yılında ise şimidiki  ismi olan Air Koryo olarak değiştirildi. Air Koryo 21 uçuş noktası ile Asya ve Avrupa’ya tarifeli ve charter olmak üzere uçuş hizmeti vermektedir.

Skytrax havayolu derecelendirme hizmetlerine göre, dünya çapındaki tüm taşıyıcılar arasında Air Koryo, dünyadaki tek yıldızlı puan alan havayoludur. Buna rağmen Kuzey Kore'nin tek hava yolu olmasına rağmen pek çok yolcu Air Koryo'dan memnun olduklarını ifade etmiştir.

Kuzey Kore ve Güney Kore arasında ilk düzenli charter seferleri 2003 yılında başlamıştır.

Bagaj

Bagaj ağırlık, boyut ve adetleri rezervasyon sınıfına göre belirlenmektedir

Rezervasyon sınıfları

Air Koryo ekonomi ve business class olmak üzere iki sınıf uçuş hizmeti sunmkatadır.

Online check- in

Air Koryo online Check-in hizmeti sunmamaktadır.

Filo

Air Koryo Antonov An-2, Ilyushin Il-62M – 7 adet, İlyushin II-62M – 4 adet, Tupulev Tu-134B-3  - 2 adet, Tupulev Tu-154 – 4 adet, Tupulev Tu-204-300 – 1 adet ve Tupulev Tu-204-100B olmak üzere toplamda 19 yolcu uçağına sahiptir. 2017 yılında ise 3 adet  İlyushin II-96D uçağı daha hizmete başlayacaktır. 

Sunan Uluslararası Hava Limanı

Sunan Uluslararası Havalimanı Pyongyang, Sünen-guyŏk kentinin merkezine 24 kilometre (15 mil) mesafede bulunmaktadır. Sunan Havalimanı'nda kullanılmakta olan daha büyük (01/19) iki pist vardır. İkinci bir pist (17/35) kapatılmış durumdadır.

Havaalanı, Air Koryo'nun ana merkezidir. 2000 yılında Aeroflot'un Moskova'ya yaptığı seferleri durduruldu ve daha sonra Habarovsk ofisinde hizmeti durduruldu. China Southern Airlines, sadece yoğun sezonda ve Pekin tarifeli charter uçuşları yapmaktaydı fakat Kasım 2006'da yaptığı seferleri kalıcı olarak geri çekti. Nisan 2008'de, Air China'nın haftada Pekin'e 3 gün uçuş seferi yeniden düzenlendi. Mandarin Airlines, yaz aylarında Taipei ve Pyongyang arasındaki grup turu charter uçuşlar sunmaktadır. Korean Air ve Asiana Airlines, Pyongyang'dan Güney Kore'nin doğu kıyısında Seul ve Yangyang'a charter uçuş hizmeti sunmuştur. Bu uçuşlar sınırından bölünmüş aile ziyaretlerinde Koreli aile üyeleri tarafından kullanılmıştır.

Temmuz 2011'de, Sunan Uluslararası Havalimanı'nın yeni dış hatlar terminali tamamlanmıştır. Bu bina bir gümrük binası ve Ana terminal'in 2012 yılı tadilat çalışmaları kapsamında uluslararası bir terminali olarak hizmet verecektir

Yemek

Air Koryo’nun yolcularına sunduğu menü reservasyon sınıfına göre değişiklik göstermekte. Ancak Air Koryo yolcularına  ücretsiz olarak Hamburger ikramında bulunuyor.