Menü

Online check-in

Online check-in

Çevrimiçi check-in nedir ve neden yapmalıyız?

Online Check-in; biletlenmiş rezervasyonu olan tüm yolcuların havaalanına gelmeden internet üzerinden check-in yapabilmelerini sağlayan bir hizmettir. Tüm yolcular uçuşa katılabilmek için check-in yapmak zorundadır. Check-in yapmanın iki yolu vardır:
Online (Çevrimiçi) - web formunu kullanarak, gerekli kişisel verileri girin ve biniş kartını oluşturduktan sonra yazdırın ve havaalanına götürün (çevrimiçi check-in ile ilgili detaylar için bu makalenin diğer kısımlarına bakın).
Havalimanında - havayolu check-in kontuarında veya self-servis check-in makinesi aracılığıyla.

Her yolcunun hava yolu şirketi tarafından belirlenen verilerle doldurulmuş bir biniş kartı vardır. Gerekli veriler, varış ülkesi tarafından belirlenen vize şartıyla ilgili olarak rotaya bağlı olarak değişebilir. Genellikle check-in sırasında, seyahat belgesi (kimlik kartı, pasaport) yanı sıra ad-soyad, döküman türü ve seri no ile birlikte, düzenleyen ülke ve belge düzenlenme ve geçerlilik tarihleri gibi ek bilgileri sağlamamız gerekmektedir. Güvenlik kontrolü sırasında, biniş kartı ve seyahat belgesinin uygunluğunun kontrol edilmesi önemlidir. Bilgilerin herhangi bir tutarsızlığı durumunda, kontrol sırasında yolcu uçuşa kabul edilmez. Ayrıca, check-in işlemi sayesinde, uçaktaki koltuklar tahsis edilir ve koltuk bilgileri oluşturulan biniş kartına dahil edilir. 

Check-in sırasında kişisel bilgilerin sağlanması gerekli midir?

Evet. Uçak bileti rezervasyonu yaparken, yolcuların isimlerini, doğum tarihlerini ve iletişim bilgilerini vermeleri gerekmektedir. Uçuş kartı, geçerli güvenlik gerekliliklerinden kaynaklanan daha ayrıntılı bilgiler içerir. Buna ek olarak, uçak biletinin satın alınması ile uçuşun kendisi arasındaki süre boyunca, gerekli veriler değişebilir (örneğin pasaportun süresi dolabilir ve farklı bir seri ve numaraya sahip yeni bir belge verilecektir). Bu nedenle, check-in işlemi uçuştan önce ya da online check-in durumunda, kalkıştan birkaç gün önce aktive edilir.

NOT: Her yolcu, doğruluğu teyit edilmiş döküman bilgileri ile doldurulmuş kendi biniş kartına olmalıdır.

Bazı hava yolları (örn. Wizzair ve Ryanair) tüm seferlerine, mecburi online check-in talep etmektedir, aksi takdirde havaalanında yapıldığında ek ücrete tabidir. Diğer hava yolları ise (Blueair gibi), sadece belirli destinasyonları online check-in'i zorunlu kılar (Bükreş, Brüksel, Bacau, Sibiu, Larnaka, Nice, Malaga, Barcelona, Paris, Milano, Torino, Köln, Madrid ve Valencia kalkan tüm uçuşlar).

Not: Wizzair Hava Yolu tarafından gerçekleştirilen, Sabiha Gökçen Havalimanı (SAW) - Budapeşte (BUD)  uçuşlarında, online check-in işlemi güvenlik nedeni ile havaalanında yapılmaktadır. Kullanıcılara gönderilen online  check- in linki aktif değildir. Bu işlem sadece belirtilen yön için geçereli olduğunu (örn. BUD- SAW uçuşu için online check-in hizmeti kullanılabilir)  göz önünde bulundurunuz.

Yolcular, seyahat edecekleri tüm rezervasyonlu ucuşlarına evlerinin ya da ofislerinin konforunda ulaşarak check-in işlemlerini gerçekleştirme sunar. Böylelikle, havaalanındaki kalabalık check-in bankolarında beklemek zorunda kalmadan, Online check-in kontuarından, bu kontuarın açılamadığı istasyonlarda ise Business kontuarlarından faydalanacaklardır.Yolcular, biniş kartlarını Internetten basmış oldukları takdirde, bagajları yoksa doğrudan uçuş kapısına gidebilecekler.

Online check-in işlemi, ilgili hava yolu şirketinin internet sayfasından yapılmaktadır.

İşlem tamamlandıktan sonra, belirtilen e-posta adresine biniş kartı gönderilecektir. Biniş kartının yazıcıdan çıktısını alarak havaalanında yanınızda bulundurmanız gerekmektedir.

Online check-in işlemi ile ilgili herhangi bir zorluk yaşıyorsanız eSky.com.tr müşteri temsilcileri ile irtibata geçerek destek alabilirsiniz.

Not: Yolcular uçuş saatinden en az 2 saat önce havaalanında olmaları gerekmektedir.

Online check-in işlemi esnasında yaşanan her türlü sorunla ilgili bize info@esky.com.tr e-posta adresinden ulaşabilirsiniz.

<Uçak biletinizin durumunu sorgulamak için tıklayın>

 

Bu bölümdeki öneriler kullanıcı yararına ve sadece bilgilendirme amaçlıdır, eSky.com.tr herhangi bir yükümlülük teşkil etmez.

Daha fazla bilgiye mi ihtiyacınız var?
Geri dönüşünüz için teşekkür ederiz!

Bu sayede, daha kapsamlı ve ilgili içerik sunmak için yardımcı olacaktır.

Gönderme esnasında hata oluştu

Tekrar gönder Daha sonra tekrar deneyiniz.