Menüsü

Gümrüksüz mağazalar (duty-free)

Gümrüksüz mağazalar (duty-free)

Gümrüksüz mağazala (duty free) genellikle havaalanlarında ve uluslararası taşımacılık yapılan limanlarda kurulan mağazalardır. Free shop’lar ülkenin gümrük ve kambiyo rejiminin dışında sayılan yerlerdir. Dolayısıyla buralarda alış veriş yapma hakkı genellikle sadece yabancılara ve yurt dışından gelen veya yurt dışına çıkan vatandaşlara tanınır. Alış verişlerde konvertibil dövizler kullanılır. Ülkemizde de görülen bu uygulamadaki amaç döviz gelirlerini artırmaktır. Diyelim ki yurt dışında çalışan bir işçi ya da kamu görevlisi ülkeye giriş yaparken getireceği şahsi eşyaları ya da hediyeleri dışarıdan satın alırsa dövizini orada harcamış olur. Oysa, bu mallar ülkeye getirilip havaalanmdaki free shoplarda satılırsa dışarıda harcanacak dövizler ülkeye kazandırılmış olur.

Buralarda bazı hediyelik eşyalar da döviz karşılığı yabancılara satılabilir. Free shoplarda satılan mallardan gümrük vergisi ve içerde alınan öteki vergiler alınmaz. O bakımdan fiyatlar dış piyasalarla rekabetçi düzeydedir.

Duty Free mağazalarında saat, çikolata, parfüm, kozmetik, tütün ürünleri, yerli-yabancı içki ve hediyelik eşyalar dahil pek çok ürün bulabilirsiniz. Vergiden muaf oldukları için bu ürünlerin fiyatları piyasa fiyatlarından daha düşük oluyor, bu nedenle Duty Free mağazaları her zaman ilgi çekici yerler olmuştur

Göz önünde bulundurulması gereken bir konu da, bazı ülkelerdeki Duty Free’lerin zannedildiği kadar uygun fiyatlı olmayışıdır. Bu nedenle alacağınız ürünlerin fiyatlarını önceden bilmek karşılaştırma yapabilmeniz açısından faydalı olacaktır.

Alışveriş limitleri farklı olabileceğinden, gideceğiniz ülkenin limitlerini kontrol etmenizi ve alışverişinizi bu doğrultuda gerçekleştirmenizi önemle hatırlatmak isteriz.

Duty free mağazalarından alış veriş yaparken kimlik belgenizi, bununla birlikte pasaport ve biniş kartınızı ibraz etmeniz gerekmektedir. Ödemeyi nakit, veya kredi kartı ile gerçekleştirebilirsiniz.

Ayrıca bknz:

Nakit para ve mücevher taşıma

Türkiye'ye girişte Gümrük bilgileri

Bu bölümdeki öneriler kullanıcı yararına ve sadece bilgilendirme amaçlıdır, eSky.com.tr herhangi bir yükümlülük teşkil etmez.

Bu makale aradığınız bilgilere yer veriyor mu? Evet | Hayır
Benim düşünceme göre bu yazı:
Fikirlerinizi bizimle paylaştığınız için teşekkür ederiz.