Menüsü

Hamilelikte uçak yolculuğu sakıncalı mıdır?

Hamilelikte uçak yolculuğu sakıncalı mıdır?

Birçok anne adayı hamilelik döneminde uçak yolculuğunun sakıncalı olup olmadığını merek etmişlerdir.

Bunun mümküm olup olmadığı genellikle hamileliğin hangi ayında olduğuna bağlıdır. Genellikle, gebeliğin ilk üç aylık dönemde yolculuk tavsiye edilmemektedir. Bunun nedeni bebeğin tüm organları gelişip olmadığından, anı basınç değişiklikleri bebeğe zarar verebilme ihtimalidir. Aynı zamanda iniş ve kalkışlarda bebek zarar görebilir.

Herhangi bir tıbbi komplikasyon yoksa, karnınızda ikiz ya da üçüz bebek taşımıyorsanız ya da daha önceden erken doğum yapmadıysanız hamileliğinizin 34.haftasına kadar uçakla yolculuk yapabilirsiniz. Kısa mesafeli yolculuklar önerilmektedir ve bacak şişkinlşklerini önlemek için, ayaklarınızı yüksekte tutmalısınız.

28. haftanın başından 35. haftanın sonuna kadar kendi doktorlarından aldıkları “uçakla seyahatinde herhangi bir sakınca yoktur” ibaresi yer alan raporla seyahat edebilirler.

Gebelikte yola çıkmadan önce, mutlaka doktorunuza danışın. Doktorunuz durumunuzu ve uçak yolculuğunun bebeği nasıl etkileyebileceğini en iyi kendisi değerlendirebilir.

 

 

Bu bölümdeki öneriler kullanıcı yararına ve sadece bilgilendirme amaçlıdır, eSky.com.tr herhangi bir yükümlülük teşkil etmez.

Daha fazla bilgiye mi ihtiyacınız var?
Geri dönüşünüz için teşekkür ederiz!

Bu sayede, daha kapsamlı ve ilgili içerik sunmak için yardımcı olacaktır.

Gönderme esnasında hata oluştu

Tekrar gönder Daha sonra tekrar deneyiniz.