Menüsü

Overbooking (Fazla Bilet Satışı) Nedir? Uçak Biletim Var Ama Uçağa Alınmadım?

Overbooking (Fazla Bilet Satışı) Nedir? Uçak Biletim Var Ama Uçağa Alınmadım?

Uçağa alınmamanız durumunda ne olur ve yapmanız gerekenler neler? Overbooking ne demek?

Belki internette gezinirken görmüşsünüzdür ve daha önce başınıza gelmemiş olabilir. Ancak bu durum sizinde başınıza gelmeyeceğinin garantisini vermemektedir. Uçak firmaları bazen, özellikle yoğun olarak kullanılan rotalar için uçak yolcu kapatisesinden fazla uçak bileti satabiliyor ve bu duruma overbook veya oversell deniliyor. Hava yolu şirketleri, fazla bilet satışını özellikle bayramlar, okulların açıldığı ve tatile girdiği haftalar, hac ve umre seyahatleri ile yılbaşı öncesi uçuşlarda gerçekleştiriyor. Başınıza gelmesi durumda neler olacağını ve durumun nasıl oluştuğunu anlamak için gerekli bilgileri sizler için derledik.

Havayolu Firmaları Neden Fazla Koltuk Satışı Yapar? İşte bilmeniz gerekenler.

Havayolu şirketlerinin bunu yapmasında birçok neden bulunmaktadır. Bunlardan bazıları;

 • Biletli yolcuların uçuştan önce biletini iptal etmesi,
 • Biletli yolcuların uçuşa gelmemesi,
 • Biletli yolcuların uçuştan önce biletini başka bir uçuşla değiştirmesi,
 • Gelmeyen yolculardan oluşan zarar kaybını önlemek.

Yukarıda belirtilen nedenlerden ötürü hemen hemen her hava yolu firması her uçuş için fazladan 10-40 arası fazladan bilet satmaktadır. Bu durum IATA(Uluslararası Hava Taşımaclığı Birliği)'nın hava yollarına sağladığı bir seçenek. Çünkü uçakta boş koltuk olması durumunda havayolu şirketleri ciddi bir şekilde zarar ediyor. Bu nedenle koltuk sayısından fazla satış yaparak hava yolları gelmeyen yolculara karşı kendilerini bir nevi ekonomik anlamda garanti altına almış oluyorlar.

Seyahat edeceğiniz uçakta fazla yolcu olması durumunda ne yapılıyor?

Sivil Havacılık Dairesi kurallarına göre, yolculara öncelikle yerinden vazgeçmek isteyen olup olmadığı sorulmaktadır. Kimsenin yerinden vazgeçmediği bir durumda, uçak firması tarafından bazı yolcuların uçağa binişi iptal ediliyor. 

Kimlerin Uçağa Alınmayacağına Nasıl Karar Verilmektedir?

Eğer Business sınıfında seyahat ediyorsanız uçuşunuzla ilgili hiç bir sorunla karşılaşmassınız. Ama çoğumuzun yaptığı gibi ekonomi sınıfı seyahet eden yolcular arasından öncelikli olarak uçağa kabul edilecek kişiler; Çocuklu veya hamile bayanlar, yaşlılar ve engelli yolculardır.

Uçağa Kabul Edilmediğiniz Zaman Ne Olur?

Gönüllü olarak yada şirket tarafından uçağa kabul edilmediğiniz zaman, isteğinize göre bilet ücreti iade edilir yada bir sonraki uçuş için bilet kesilir.

Hava yolu şirketleri, yolcu hakları genelgesi çerçevesinde overbook nedeniyle uçağa binemeyen yolculara ödeme yapmak durumundadır:

 • Yurt içi uçuşlarda 100 Euro’nun Türk Lirası karşılığı,
 • Yurt dışı uçuşlarda mesafeye göre 200 ile 600 Euro arası bir miktarın Türk Lirası karşılığı tarafınıza nakit veya banka transferi şeklinde tazminat olarak ödenir.

Ayrıca, bir sonraki uçuşun bekleme süresine bağlı olarak;

 • Makul ölçüde sıcak ve soğuk içecekler,
 • Kahvaltı veya yemek,
 • Bir veya daha fazla gece konaklamanın gerekli hale geldiği durumlarda otelde veya uygun bir konaklama tesisinde konaklama,
 • Havaalanı ve konaklama yeri (otel veya benzeri) arasındaki ulaşım,
 • Ücretsiz olarak süre kısıtlaması olmaksızın iki telefon görüşmesi, faks mesajı veya e-posta hizmeti teklif edilmesi zorunludur.

Başınıza Böyle Bir Durumun Gelmemesi İçin Yapılması Gerekenler:

 • Erken ve online check-in yapmak,
 • Genellikle uçağa son gelen veya geç check-in yapan yolcular, boş koltuk kalmaması durumunda uçağa alınmıyor. Ancak, Business sınıfında boş yer varsa bu kişilerin oraya yerleştirilme ihtimali de vardır.
 • Anons yapıldığında uçuş kapısına gidin
 • Uçuşunuz için kapıların açıldığı bildirildiğinde kapıda bekliyor olun, sıranın bitmesini beklemeyin. Bu şekilde uçağa binişinizi garantileyebilirsiniz.
 • Yoğun olmayan uçuşları ve günleri tercih edin
 • Genellikle belli gün ve saat aralığında seyahat edebildiğimiz için, bu her zaman mümkün olmasa da, biletinizi daha az rağbet gören saatteki uçuşa veya güne göre satın alın. Bu uçuşlarda gereğinden fazla bilet satışı yapılma ihtimali yoğun olanlara göre çok düşüktür.

Bu bölümdeki öneriler kullanıcı yararına ve sadece bilgilendirme amaçlıdır, eSky.com.tr herhangi bir yükümlülük teşkil etmez.

Bu makale aradığınız bilgilere yer veriyor mu? Evet | Hayır
Benim düşünceme göre bu yazı:
Fikirlerinizi bizimle paylaştığınız için teşekkür ederiz.