Menüsü

Transit Vize İsteyen Ülkeler

Transit Vize İsteyen Ülkeler

Türk Vatandaşlarından Transit Vize İsteyen Ülkeler

Seyahatiniz için ucuz uçak bileti bulmak için yaptığınız aramalarda aktarmalı uçuşlar çoğu zaman daha uygun olduğundan yolcular tarafından sıklıkla tercih edilir. Aktarmalı uçuşları tercih ederken dikkat edilmesi gereken en önemli konu vize gereklilikleridir. Aktarma yapağınız ülkenin sizden transit vize talep edip etmediğini mutlaka araştırmalısınız. Aksi takdirde uçağa veya ülkeye giriş yapamazsınız.

Transit Vize Nedir?

Aktarmalı uçuşlarda, aktarma yaptığınız ülkenin talep ettiği geçici vize türüdür. Havaalanı transit vizesiyle sadece uluslararası transit bekleme salonunda diğer uçuşunuzu bekleyebilirsiniz. Bu vizeyle aktarma yaptığınız ülkenin havalanından kesinlikle çıkamazsınız.

Transit Vize Gerekli mi?

Eğer aktarma yapacağınız ülke transit talep ediyorsa, transit vizeyi almak zorundasınız. Geçerli bir transit vizeye sahip değilseniz, uçağa girişinizi bile gerçekleştiremezsiniz.

Transit Vize Başvurusu İçin Hangi Evraklar Gerekli?

Transit vize başvurusu için gerekli evraklar ülkeden ülkeye farklıklıklar göstermektedir. Ancak genel olarak her ülkenin talep ettiği evraklar :

 • Başvuru sahibi tarafından tam ve doğru bir şekilde doldurulmuş ve imzalanmış transit vize başvuru formu,
 • Gidiş-dönüş uçak biletleri ve otel rezervasyonu,
 • Gidilecek ülkenin (eğer gerekliyse) vizesi veya vizeye ihtiyacanız olmadığına dair resmi yazı,
 • En az 6 ay geçerli olan pasaport,
 • 2 adet biyometrik fotoğraf,
 • Seyahat sağlık sigortası (Tüm yolculuklarınızda yanınızda taşımalısınız),
 • Konsolosluğa hitaben yazılmış transit vize talep dilekçesi ve ek dökümanlar.

Transit Uçuşlarda Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

 • Aktarma yapacağınız noktadaki ülkenin, transit vize isteyip istemediğini mutlaka araştırın.
 • Aktarma yapılacak ülkeden bineceğiniz havayolu firması ile, ilk biniş noktasındaki havayolu firmasının birlik veya bagaj anlaşması olup olmadığını araştırmalısınız. (2 uçuşunuz da zaten aynı firma ise, buna ihtiyacınız olmayacak bile.)
 • Aktarma yapacağınız noktadaki saat farkını araştırmalısınız. Aktarma noktasına varış saatinizi ve diğer uçuşun kalkış saatini iyi ayarlamamanız durumunda 2. uçağınızı kaçırabilirsiniz.
 • Duty Free’den satın aldığınız ürünlerin evraklarını (Fiş, fatura) yolculuğunuz boyunca atmamalısınız.

Türk Vatandaşlarından Transit Vize İsteyen Ülkeler

Türk Vatandaşlarından Transit Vize İsteyen Ülkeler Hangileri?

Birleşik Krallık

Türk vatandaşlarının Birleşik Krallık havaalanlarından geçişleri için transit vizeye almak zorundadır. Birleşik Krallık’ın Schengen ülkesi olmadığından Schengen vizeniz olmasına rağmen transit vizeyi almak zorundasınız.

Avusturalya, Kanada, Yeni Zelanda ve Amerika Birleşik Devletleri’ne giriş vizesi olup en az 6 ay önce bu ülkelere giriş-çıkış yapan yolcular ve ABD, Kanada veya Avrupa Ekonomik Bölgesi’nde oturma izni bulunan kişiler İngiltere transit vizesinden muaftırlar.

Almanya

Eğer Andorra, Kanada, Japonya, Monaco, San Marino, ABD ya da Avrupa Birliği ülkelerinin herhangi birinde oturma izniniz yoksa veya Schengen vizeniz yoksa, Almanya transit vizesi almanız zorunludur. Ayrıca bir AB vatandaşının akrabasıysanız, gerekli evraklara sahip olmanız durumunda transit vizeden muaf olabilirsiniz.

Bulgaristan

Bulgaristan sınır komşumuz olmasına rağmen, Türk vatandaşlarından transit vize isteyen ülkelerden biridir. Vize istemeyen Makedonya ya da Sırbistan’a karayolu ile ulaşmak istiyorsanız ve Schengen vizeniz yoksa transit vize almak zorundasınız. Bulgarisan sınır kapısında transit vize vermemektedir.

Yunanistan

Yunanistan Schengen Anlaşması’na bağlı transit vizeyi katı bir şekilde uygulamaktadır. Türk vatandaşları transit vize almak zorundadır. Ancak Schengen ülkelerinde oturma veya çalışma izni olan kişilerin transit vize almalarına gerek yoktur. Yeşil pasaporta sahip Türk vatandaşlarının transit vize almarına gerek yoktur.

İsviçre

İsviçre’den transit seyahat edecek olan Türk vatandaşlarının havaalanı transit vizesi almak zorundadır. Schengen ülkeleri veya İngiltere – Kanada ve A.B.D için geçerli oturma veya çalışma izni bulunan Türk vatandaşlarından transit geçişlerinde için vize istenmemektedir.

Kanada

Kanada her türlü pasaport sahibinden havaalanı transit vizesi istemektedir. Bu ülkeden aktarma yapacaksınız mutlaka 3 hafta öncesinden havaalanı transit vize başvurusu yapmanız gerekmektedir.

ABD

Amerika, kendi sınırlarından başka bir ülkeye transit geçiş yapacak yolculardan transit vizesi talep etmektedir.

Bu bölümdeki öneriler kullanıcı yararına ve sadece bilgilendirme amaçlıdır, eSky.com.tr herhangi bir yükümlülük teşkil etmez.

Bu makale aradığınız bilgilere yer veriyor mu? Evet | Hayır
Benim düşünceme göre bu yazı:
Fikirlerinizi bizimle paylaştığınız için teşekkür ederiz.