Menüsü

Uçakta yan yana koltuk seçimi

Uçakta yan yana koltuk seçimi

Sevdikleriniz ile birlikte uçakta yan yana seyahat etmenin bir kaç türü bulunmaktadır:

Düzenli tarifeli havayolu ile bireysel seyahat etme

Aynı tarihte ve saate 2 ila 9 kişi seyahat etme durumu olmasında, kişilerin rezervasyonu tek bir işlem olarak yapılabilir. Uçakta yeterince boş koltuk olması durumunda genellikle, havaalanında kayıt işlemi sırasında, havayolu tarafından yolcuların koltukları yan yana gelecek şekilde ayarlanmaktadır. Ancak uçakta yeterince boş yer kalmaması durumunda, kişilerin uçakta oturacakları yerleri ikişer ve/ veya üçer grup halinde ayarlanmaktadır.

Birlikte seyahat edecek kişinin koltuğu yanınızdaki olması talebini, biletlerin düzenlendiği sürede belirtmelisiniz, çoğu havayolu şirketi bu imkanı sunmaktadır (ancak her uçuş için geçerli değildir). Yapmanız gereken sadece bu isteğinizi tarafımıza bildirmeniz, mümkün olduğu sürece bunu sizin için ücretsiz olarak yapacağız.

Bu isteğinizi aynı zamanda online kayıt esnasında veya havaalanında kayıt gişesinde de bildirebilirsiniz.

Uçak biletinizi satın aldınız,  ancak yanınızdaki koltukta tanıdığınızın veya sevdiğiniz bir kişinin oturmasını istiyorsunuz. Bu durumda yapmanız gereken – yanınızda oturmasını istediğiniz kişinin, havayolu sisteminde de görülen rezervasyon numarasını tarafımıza bildirmek. Bu bilgiyi sağladığınızda konu hakkında gereken ve mümkün olan işlemi, danışmanızmız yapacaktır. Bu hizmet tamamen ücretsizdir, ancak tekrar belirtmek isteriz ki, talebiniz tamamen uçakta yeterince boş koltuğun olması ile ilişkindir.

Düşük tarifeli havayolu ile bireysel seyahat etme

Bir kaç yolcu aynı tarih ve saate seyahat etme durumu olmasında, kişilerin rezervasyonu tek bir rezervasyon olarak düzenlenebilir. Düşük tarifeli havayollarındaki fark, yolcular koltuk seçimini sadece ücretli olarak yapabilmektedirker. Avrupa’da yaygın olan düşük tarifeli havayolu Wizzair, aynı rezervasyonda birkaç kişi olması durumunda, kişilerin koltuklarını yan yana vermektedir. Uçaktaki yoltuk sıraları harf ve rakamdan oluşmakta ve biniş kartlarında sağ üst köşede yazmaktadır.

Düzenli tarifeli havayolu ile grup seyahati

On veya daha fazla yolcu aynı tarihte ve aynı saate seyahat etme durumu olmasında, kişilerin rezervasyonu tek bir (grup rezervasyonu) rezervasyon olarak düzenlenir. Uçuş kayıt işlemi sırasında, ilgili rezervasyondaki kişiler mümkün olduğu sürece koltuklar yan yana verilmektedir. Ancak bu zorunlu değildir, tamamen o zamanki uçuşa sizden önce kaç kişi kaydını yapmış olması ile ilişkindir. Bu sebepten dolayı, havaalanına daha erken gitmenizi öneririz, yaklaşık 2,5 saat öncesinen orda olmakta fayda var, en azından şansınız daha yüksek olacaktır.

Düşük tarifeli havayolu ile grup seyahati

Her taşıyıcının grup seyahatleri konusunda farklı kuralları bulunmaktadır. Genel olarak 10 kişiye kadar bireysel yolcu olarak kabul edilir. Havayolu şirketi grup seyahatinin yolcu işlemlerini düzenlerken uçaktaki  boş koltuk durumuna bağlı olarak, her zaman koltuk seçimini yan yana sağlayamayabilir.

Bu bölümdeki öneriler kullanıcı yararına ve sadece bilgilendirme amaçlıdır, eSky.com.tr herhangi bir yükümlülük teşkil etmez.

Bu makale aradığınız bilgilere yer veriyor mu? Evet | Hayır
Benim düşünceme göre bu yazı:
Fikirlerinizi bizimle paylaştığınız için teşekkür ederiz.