Menüsü

Türbülans uçak düşürür mü? Türbülans nedir ?

Türbülans uçak düşürür mü? Türbülans nedir ?

Uçakla sık sık yolculuk edenlerin korkulu rüyası olan türbülans sıcak, soğuk havanın yer değiştirmesi ya da rüzgarın etkisiyle bulutlarda hareketlilik meydana gelmesinden oluşmaktadır. Türbülans sırasında uçaklar sallanır, yüksek ses çıkarır ve bu durum özellikle uçaktan korkanların paniklemesine neden olu. Hatta kuvvetli türbülansa girildiğinde şiddetli sallantılar nedeniyle yerlerinden zıplayabilmektedirler. Bu yüzden uçuş süresi boyunca emniyet kemerini takmak en güvenilir yoldur.

Doğal olarak ortaya çıkan türbülansların başlıca sebepleri:

  • Atmosfer içerisinde iki farklı hava akımının karşılaşması, çarpışması veya sürtünmesi,
  • Sıcak ve soğuk havanın karşılaşması,
  • Bir bulutun içerisinden geçerken oluşan basınç farklılıkları.

Suni yoldan ortaya çıkan türbülanslar ise genelde ”Wake Türbülansı” olarak adlandırdığımız uçakların kanatlarından kaynaklanan türbülanslardır. Wake türbülanslar uçakların ağırlık ve kanat yapılarına/büyüklüklerine göre farklı şiddetlerde ortaya çıkar ve arkasında uçan uçakları yine ağırlığına ve büyüklüğüne göre farklı şiddetlerde etkileyebilir. Bunun olmaması için uçakların aralarında belli bir mesafe bırakılır.

Türbülans Uçak Düşürür mü?

Belki de yolcular tarafından en çok merak edilen sorulardan biri “Türbülans uçak düşürür mü?”. Modern dönemde sadece türbülans nedeniyle düşen hiçbir uçak bulunmamaktadır. Uçaklar türbülans dahil olmak üzere taşıyabilecekleri maksimum yüke göre tasarlandığından dolayı hiçbir uçak türbülanstan dolayı düşmez. Ancak, teknik bir arıza ve insan faktörü ile birleşmedikçe türbülansın uçak düşürmesi de beklenemez. Gerçekleştirilen araştırmalar sonucunda uçak kaza oranlarının giderek azaldığını gösteriyor. Uçak bakımları ve kalifiye çalışan sayısının artması da sektörün artıları arasında.

Bu bölümdeki öneriler kullanıcı yararına ve sadece bilgilendirme amaçlıdır, eSky.com.tr herhangi bir yükümlülük teşkil etmez.

Daha fazla bilgiye mi ihtiyacınız var?
Geri dönüşünüz için teşekkür ederiz!

Bu sayede, daha kapsamlı ve ilgili içerik sunmak için yardımcı olacaktır.

Gönderme esnasında hata oluştu

Tekrar gönder Daha sonra tekrar deneyiniz.