Menüsü

Kos Island - Hippocrates havaalanına uçak bileti ara

Filtreleri göster

İstanköy

 • Genel bilgi

  Resmi dil: Yunanca
  Zaman dilimi: UTC+3 (yaz), UTC+2 (kış)
  Para birimi: Euro (EUR)

 • Şehrin Antik İsmi

  Şehrin adı olan İstanköy (Kos), ilk kez Homeros'un "İlyada" adlı eserinde bahsedilmiştir. O zamandan beri (M.Ö. 7. Yüzyıl) şehir aynı isme sahiptir. Adası ayrıca, Meropis ve Nymphsea olarak da bilinir.

 • Tıp Tarihinin En Önemli İsmi

  Yaşadığı dönemin en önemli dokturu ve günümüzde halen bazı teknikleri kullanılan Hipokrates burada doğmuştur. Bu önemli tıp adamını onurlandırmak için ismi, Neratzia Kalesi’nin yanında bulunan ve 14 metre boyundaki devasa ağaca verilmiştir. Bu ağaca yürüyerek ulaşabilirsiniz.

 • Küçük Ada

  Bütün ada toplamda sadece 50 kilometre uzunluğundadır ve hemen hemen tamamını kolayca gezebilirsiniz. Ayrıca, adada kaybolmak neredeyse imkansızdır. Sadece bir ana caddesi ve küçük sokaklardan oluşmaktadır.

İstanköy (Kos)

İstanköy’de Görülmeye Değer Yerler

İstanköy, adanın doğu kısmında yer alan ve adayla aynı adı taşıyan en büyük kenttir. Bodrum Yarımadası'nın karşısında, Anadolu'dan 8 mil uzakta yer alan bir Ege adasıdır. Yunanistan'ın 12 Adalar Vilayeti'ne bağlıdır. Kent, adanın en önemli limanına ve aynı zamanda Ege Denizi'nin tüm adalarındaki en önemli limana sahiptir. Yaklaşık 20 bin kişilik nüfusa sahip olan kent, dünyanın dört bir yanından gelen turistlerin popüler gezi yerlerinden biridir. Tarım ada halkının pek çoğunun başlıca geçim kaynağıdır. Buğday ve mısırın yanı sıra üzüm, incir, zeytin, badem, domates üretilmektedir.

Şehrin çevresinde ki alanların tarihi, M.Ö. 3 bin yılına kadar uzanmaktadır. Bugünkü İstanköy ise, M.Ö. 366 yılında inşa edilmiştir. Şehir, 1933 yılında gerçekleşen güçlü bir depremden sonra yeniden inşa edilmiştir. Şehirde bulunan birçok tarihi bina zaman içinde tahrip olmuştur. Ancak, eski mimariden günümüze ulaşan eserler de vardır. Meydana gelen büyük depremden sonra ortaya çıkan Yunan ve Roma dönemine ait kalıntılar ve birçok antik eser yeniden keşfedilmiştir. Bu şehri gezerken birçok kazı alanına denk gelmeniz mümkündür. Bazı kazı alanları ziyarete açıktır ve girişi ücretsizdir.

Mutlaka görülmesi gereken yerlerden birisi, Neratzia Kalesi’dir. 14. yüzyılda Saint John döneminde savunma kalesi olarak inşa edilmiştir. Günümüzde kalenin bir tarafı denizle, diğer taraftan da limanla çevrilidir. Bu bölgedeki güzelliği keşfedebilmeniz için kalenin etrafında mutlaka yürüyüşe çıkmalısınız. Palmiye ağaçlarıyla çevrili iskele boyunca yürürken, birçok renkli tekneyi göreceksiniz. Sahil kentinin atmosferini hissedebileceğiniz ve arka planda yer muhteşem kalenin oluşturduğu manzaranın tadını çıkarabileceğiniz bu bölgeyi mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Adada yer alan termal banyolara mutlaka uğramalısınız. Doğal kaynak suyu, kayalıklardan denize dökülür. Ancak, suyun döküldüğü alan taşlarla çevrilidir ve deniz suyu ile karışmamaktadır. Bu yerde dinlenmek için sabahın erken saatlerinde veya akşamın geç saatlerinde gitmek en iyisidir.

İstanköy'deyken nelerin tadına bakmalıyım? Kesinlikle lezzetli Yunan dondurmasının tadına bakmalısınız. Adada üretilmiş olan balın da tadabilir ve hediye olarak satın alabilirsiniz. Keskin kokulu şifalı otları ve kurutulmuş domatesi de denediğinizden emin olun. Akşam yemeği ya da öğle yemeği için nereye gitmeniz gerektiğini biliyormusunuz? Turistler, adada yer alan çok sayıda yeri önermektedirler. İstanköy kentinde, Lofaka y Agios Nektarios veya 9 Sokratous'taki  Plaza Brach’a mutlaka uğramalısınız. Her iki yerde de Akdeniz mutfağını, özellikle de Yunan mutfağının lezzetli yemeklerini doya doya deneyebilirsiniz.

Kos Island - Hippocrates uçan popüler hava yolları

Uçuş tablosu: İstanköy

Otel mi arıyorsunuz? İstanköy'deki en iyi otelleri kontrol edin

İstanköy'de otel bul