Menüsü

Kayseri'ye uçak bileti ara

Filtreleri göster

Kayseri

 • Genel bilgi

  Resmi dil: Türkçe
  Zaman dilimi: UTC +3
  Para birimi: Türk Lirası (TL)

 • Kayseri

  Bu isim size bir şey hatırlatıyor mu? Döner Kümbet, dikey bir şekilde pişirilen döner kebap etine benzemektedir. Bu kümbet Selçuklu döneminde inşa edilmiştir.

 • Göreme Milli Parkı

  Kentten yaklaşık olarak bir saat uzaklıkta bulunan bu park, Bizans dönemine ait 350 taş kemere ev sahipliği yapmaktadır. En eski freskler 9. yüzyılda ortaya çıkartılmıştır. Vadi, 1907 yılında keşfedildi.

 • Erciyes Dağı

  Erciyes Dağı, 4.000 metre yüksekliğe ulaşan ve lav kubbeleri ile çevrilidir. Sönmüş bir yanardağ olan Erciyes Dağı, hem yürüyüş severler hem de ileri seviye dağcılar için önemli bir hedeftir. Kış aylarında kayak merkezi olarak faaliyet göstermektedir. Bu kayak alanı, yerli ve yabancı turistlerin yoğun ilgisini görmektedir.

Kayseri Gezi Rehberi

Kayseri Şehrinde Görülmeye Değer Yerler

Kayseri şehri, Türkiye'nin tam ortasında, Erciyes Dağı'nın eteğinde bulunmaktadır. Başlangıçta Mazaca olarak bilinen şehir, daha sonra Caesar Tiberius şerefinde Kapadokya'da Caesarea adını alır. Ankara ve Konya'dan sonra İç Anadolu'nun üçüncü büyük kenti ve sanayi merkezidir. Dünyanın en eski şehirlerinden biri olan Kayseri, klasik çağlarda Kapadokya adı verilen bölgededir. Kızılırmak'ın güneyinde bulunan bu bölge, Tuz Gölü'nden Fırat nehrine kadar uzanır. İpek Yolu da buradan geçmektedir. Bölge, pek çok uygarlığın beşiği olmuştur.

Kayseri geleneksel Selçuklu mimarisine sahip pek çok türbeye ev sahipliği yapmaktadır. Şehirde bulunan türbelerin büyük bir çoğunluğu özenle korunmuştur. Hasbek Kümbeti ve yakındaki 14. yüzyıl camisi olan Hasbek Kümbet Camii bu türbelerden en önemlisidir. Camii’nin sahip olduğu minareler eşsiz bir güzelliğe sahiptir. Ayrıca, Camii’nin genel mimarisi Romanesk Mimarisi’ni andırmaktadır. Camii’nin sahip olduğu kubbe, dikdörtgen ve düz bir şekilde, taş bloklarla inşa edilmiştir.

Kayseri'yi ziyaret ettiğinizde, Kaymaklı ve Derinkuyu'nun yeraltı şehirlerini mutlaka ziyaret etmelisiniz. Hıristiyan topluluklar, Romalılar ve Müslümanlardan saklanmak için bu yeraltı şehirlerini kullanmışlardır. Derinkuyu’yu gezerken yeraltında kurulmuş olan şarap imalathanelerini, ahırları, yiyecek depolarını ve hatta kiliseleri görebilirsiniz. Kaymaklı şehri ise, 8 yer altı seviyesinden oluşmaktadır (4 tanesi halka açıktır). Her iki şehir de kayaların oyulmasıyla meydana gelmiştir. Sultan sazlığı Dünyanın sayılı kuş yurtlarından biridir. Sultansazlığı, barındırdığı kuş varlığı ile Avrupa ve Orta Doğu'nun en önemli sulak alanlarından biridir. Sultansazlığı'nda şimdiye kadar 251 kuş türü tespit edilmiştir. "Su Kuşları Koruma ve Üretme Sahası" olarak ilan edilmiştir.

Bazı hediyelik eşyalar satın almak isterseniz, Ulu Camii’ninyakında bulunan Kapalı Çarşı'ya gitmelisiniz. Bu pazar bölgesinin yaklaşık 800 yaşında olduğuna inanmakta zorlanabilirsiniz. Üstü kapalı olan bu pazar alanında yer alan ve şerit halinde uzanan tezgahlar, hem turistler hem de yerel halk tarafından sıklıkla ziyaret edilmektedir. Sonuç olarak, istediğiniz ve aklınıza gelebilecek herhangi bir şeyi buradan satın alamanız mümküdnür. Şehrin en ünlü ürünü olan pastırmayı (havayla kurutulmuş sığır eti) da mutlaka satın alarak tadına bakmalısınız.

Türk yemeklerinin en iyi şekilde servis edildiği bir yer mi arıyorsunuz ? Cumhuriyet Mahallesi'nde bulunan Elmacioğlu İskender'e mutlaka uğramalısınız. Özellikle, kebabın ve etli geleneksel yemeklerin tadına burada bakabilirsiniz. Kayseri'de yerel restoranlarda servis edilen kaymağı da denemelisiniz.

Havaalanları Kayseri'de

Kayseri'ye uçan popüler hava yolları

Otel mi arıyorsunuz? Kayseri'deki en iyi otelleri kontrol edin

Kayseri'de otel bul