Menüsü

Batman'a uçak bileti ara

Filtreleri göster

Batman

 • Genel bilgi

  Resmi dil: Türkçe
  Zaman dilimi: UTC +3
  Para birimi: Türk Lirası (TL)

 • Petrol Yatakları

  Kentin yakınında, sadece birkaç kilometre uzakta, ülkede en büyük petrol rezervi (Bati Raman) yer almaktadır. Aynı zamanda en verimli olanı, günde yaklaşık 7500 varil petrol üretilmektedir.

 • Sıcak Bir Şehir

  İklimi karasaldır. Yazları çok sıcak ve kurak, kışlar ise soğuk ve kar yağışlı geçer. Yağmur, genelde ilkbaharda aylarında yağmaktadır. Yaz aylarında sıcaklığı 31 Celsius dereceden fazla olan Türkiye'nin en sıcak şehirlerinden biridir. En yüksek sıcaklık 1992 yılının Temmuz ayında kaydedilmiştir. Sıcaklık 49 santigrat dereceye ulaşmıştır.

 • Gerçek Argüman mı Yoksa Akıllı Reklam mı?

  Şehrin belediye başkanı Hüseyin Kalkan, 2008 yılında Warner Bros Stüdyolarına karşı, yasadışı olarak şehrin adını kullandığı için dava açtığını açıkladı. Bu çizgi roman karakterin şehirden daha önce yaratılmış olmasına rağmen, bilmeye değer bir bilgidir.

Batman Gezi Rehberi

Batman Şehrinde Görülmesi Gereken Yerler

Batman, Güneydoğu Anadolu Bölgesinde yer almaktadır. Batman ve Tigre nehirlerinin kesişim noktasında bulunmaktadır. 1950'li yıllarda şehir nüfusunun üç bin kişiden az olduğu söylenmektedir. Bölgede devasa petrol alanları vardır. Bu yüzden petrol kazısına bağlı olarak yoğun çalışmalar yürütülmektedir. Bugün, yaklaşık 350 bin kişinin yaşadığı büyük bir metropoldür.

Türkiye'nin Güney Doğu Anadolu bölgesi pek çok doğal güzelliğe ev sahipliği yapmaktadır. Dağlar, şelaleler ve renkli çiçeklerden oluşan ovalar, ziyaretçilerine güzel manzaralar sunmaktadır. Bu bölgede bulacağınız mağaralar ve tarihi kalıntılar, dünyanın en eski yerlerinden birine aittir Mevcut bilgilere göre, Hasankeyf kalesinin kurulması, MS. 4’üncü yüzyıla rastlamaktadır. Bu yüzyıl ortalarında, Diyarbakır çevresini ele geçiren Bizans İmparatoru Konstantinos, bölgeyi korumak amacıyla iki sınır kalesi inşa ettirmiştir. Bu iki kaleden birisi Hasankeyf Kalesidir. 12. yüzyılın ortalarında inşa edilen büyüleyici Malabadi Köprüsü’nü mutlaka ziyaret etmelisiniz. Batman’ı gezerek dünyanın en eski dinlerine ve kültürlerine yolculuk yapabilirsiniz. Partlar’dan Sasanilere, Romalılar’dan Artuklular’a kadar birçok medeniyetin izleri halen bu topraklarda kolayca görülmektedir.

Şehrin adının nereden geldiğini merak ediyor olabilirsiniz. Çünkü günümüzde oldukça popüler olan çizgi roman karakteriyle net bir şekilde ilişkilendirilmektedir. Sizin de tahmin edebileceğiniz gibi, Gotham City kahramanın bu şehirle hiç bir bağlantısı bulunmamaktadır. Şehrin adı akan nehir anlamına gelmektedir. O zaman nehrin adı nereden geliyor? Bu kelimenin en az iki kaynağı vardır. Birincisi, bu ismin eski Türk ölçüsüne işaret ettiğini iddia ediyor. İkincisi ve muhtemelen gerçek hikaye, orada olan Bati Raman dağlarıyla ilişkilendiriyor. Şehrin ismi ise bunun kısaltmasıdır.

Kentte doğa turizmi oldukça yaygındır. Hasankeyf'te mağaraları dolaşabilir, Dicle Nehri ve Batman Çayı'nda olta balıkçılığı yapabilir, Raman ve Mereto Platoları'nda gezebilirsiniz.

Batman'a ulaşım Havayolları, Demiryolları ve Karayolu olmak üzere 3 şekilde sağlanır. Batman'a birçok hava şirketleri İstanbul ve Ankara’dan direkt seferler düzenlemektedir.

Geleneksel Türk mutfağından hoşlanıyorsanız, hayal kırıklığına uğramayacaksınız. Börekler, et yemekleri, otantik çorbalar ve Hevra ekmeği kent mutfağının başlıca lezzetlerini meydana getirir. Diyarbakır Cad. 32 numarada buluna Cömçe Lokantasi veya Yeni Mahalle'de bulunan Xalo Hayran Ciger Salonu'na uğrayarak yerel lezzetlerin tadına mutlaka bakmalısınız.

Havaalanları Batman'da

Batman'a uçan popüler hava yolları

Otel mi arıyorsunuz? Batman'daki en iyi otelleri kontrol edin

Batman'da otel bul