Menüsü

Brüksel'e uçak bileti ara

Filtreleri göster

Brüksel

 • Genel bilgi

  Resmi dil: Felemenkçe, Fransızca, Almanca
  Zaman dilimi: UTC+2 (yaz), UTC+1 (kış)
  Para birimi: Euro (EUR)

 • Brüksel'de Bedava Yapılacaklar

  Ücretsiz Art Nouveau turuna katılmak, Sint-Gorikshallen’de vintage avına çıkmak, Eski şehir duvarlarının izini sürmek, Tüm şehre saçılmış duvar karikatürlerini bulmak, La Cambre Manastırı’nı ziyaret etmek, Ücretsiz müzik festival veya konserlerine katılmak.

 • Brüksel Mutfağı

  Brüksel’de yeme içme denilince akıllara ilk olarak Belçika çikolatası ve waffle gelmektedir. Bunlar dışında patates kızartması ve midye şehrin yemek kültüründe önemli yere sahiptir. Şehirde 1500’den fazla sayıda restoran bulunmaktadır.

 • Alışveriş ve Hediyelik Eşya

  Başta şehrin en hareketli noktalarından olan Grand Place Meydanı ve civarındaki sokaklar olmak üzere Brüksel’de alışveriş yapabileceğiniz bir çok dükkan bulabilirsiniz. Brüksel’in dünyaca ünlü çikolataları, dantelleri ve Ten Ten, Red Kit vb çizgi romanları şehirden alabileceğiniz yerel hediyelerden.

Brüksel Gezi Rehberi

Brüksel Belçika'nın başkentidir.  Zenne Irmağı kıyısında kurulmuş olan bir şehir olup 180 bin civarında bir nüfusa sahiptir. Yüzölçümü 32,61 km² olan bir küçük bir şehirdir.Birkaç yüzyıl öncesinde  bataklığın kurutulması sonucu inşaa edilmiş ve bu nedenle ismi bataklığın içindeki yerleşim yeri anlamına gelen bir şehirdir. Brüksel denince AB akla gelmektedir. Bunun nedeni ise AB kurumlarını barındırmasıdır. Bu nedenle Brüksel Avrupa'nın başkenti olarak da gösterilmektedir.

Brüksel 'de Yapılması Gerekenler

Avrupa Birliği kurumları, Belçika'ye gelindiğinde mutlaka görülmesi gereken yerlerden. Avrupa'nın nabzının attığı bu bu kurumları ziyaret etmemek Brüksel ziyaretinin noksan olmasına neden olabilecek nitelikte. 

Çikolata, Belçika denilince aklımıza gelen şeylerden biri. Dünyanın birçok yerinde Belçika çikolatası satılsada çikolatayı asıl merkezinde yemek kuşkusuz benzersiz bir tat bırakmakta. Bu nedenle Brüksel'e gelipte çikolata yemeden gitmemek gerek.

Brüksel 'de Gezilecek Yerler

Grand Palace, Brüksel’de  tüm yollarında çıktığı ana bir meydan olması nedeniyle şehrin merkezi konumundadır. Meydanın etrafında belediye binası, Belçika Şehir Müzesi gibi tarihi binalar bulunmaktadır. Bu meydan özellikle çiçek pazarıyla meşhurdur ve UNESCO tarafından kültür mirası listesine alınmıştır.

Mannaken Pis yani İşeyen Çocuk heykeli, Brüksel’in simgesi halini almış olan bir eserdir. Heykelin kıyafetleri yılın belli zamanlarında değiştirilmektedir. Heykelin birkaç yüzyıl öncesinden konulduğu bilnmektedir.

Belçika Kraliyet Sarayı, Brüksel’de yer alan kraliyet ailesinin resmi saraydır. Her nekadar kraliyet ailesine ait bir saray olsada farklı amaçla kullanılmaktadır ve Brüksel’de gezilecek yerler arasında yer almaktadır.

Musee Belvue, Brüksel’de bulunan Belçika tarihinin sergilendiği bir müzedir. Müze 2004 yılında açılmıştır.

Atomium Demir atomunun 165 milyon kere büyütülmüş halini yansıtan Atomium Brüksel'in en gözde ziyaret yerlerinden biridir. Bu yapı diğer yapılardan farklı olup bilimi yansıtmaktadır.

Brüksel 'de Ne Yenir? Yeme içme tavsiyeleri

Waterzooi: Tavuk ya da balık eti, patates, havuç ve pırasa karışımıyla pişirilen bir yemektir. Hazırlanışında genel olarak çömlek kap kullanılmaktadır.

Midye: Belçika’nın hemen hemen her yerde bulabileceğiniz yemeklerin başında midye bulunmaktadır. Midye genel olarak büyük siyah kaplarda servis edilmektedir.

Lapin la Kriek: Brüksel’e özgü değişik bir yemek türüdür. Birayla birlikte pişirilen tavşan bacağından oluşmakta olup, farklı bir damak tadı arayanlar için uygun bir seçim olacaktır. 

Havaalanları Brüksel'de

Brüksel'e uçan popüler hava yolları

Otel mi arıyorsunuz? Brüksel'deki en iyi otelleri kontrol edin

Brüksel'de otel bul