Menü

Graz'a uçak bileti ara

Filtreleri göster

Graz

 • Genel bilgi

  Resmi dil: Almanca
  Zaman dilimi: UTC+2 (yaz), UTC+1 (kış)
  Para birimi: Euro (EUR)

 • Saat Kaç?

  Kale tepesinde bulunan saat kulesi, kafanızı karıştırabilir. Muhtemelen, dakikaların daha kısa bir ipucu ile gösterildiği dünyadaki tek saattir.

 • Barınağa Girin

  İkinci Dünya Savaşı sırasında, vatandaşların korunması için, kale tepesinde tüneller ve sığınaklar kazılmıştır. Bazıları bugün ziyaret edilebilir. Çocuklar için bile özel bir yol vardır.

 • Burg'u Ziyaret Edin

  1438-1453 yıllarında inşa edilmiş olan çift merdivenli Gotik kale merkezi, Graz'ın ait olduğu federal devlet olan Styr hükümetinin ikametgahı olarak hizmet vermektedir.

Graz Gezi Rehberi

Graz Şehrinde Gezilip Görülmesi Gereken Yerler

Avusturya'nın Steiermark eyaletinin başkenti ve Steiermark'ın en büyük kentidir. Şehir, Avusturya'nın en önemli ikinci kenti olup 1281 yılında şehir statüsüne ulaşmıştır. Bölgedeki ilk yerleşimin izleri, 881 yılına kadar uzanmaktadır. 1990 yılından bu yana Eski Şehir, UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer almaktadır. 2010 yılında Eggenberg Şatosu da Dünya Mirası listesine eklenmiştir. Graz, 2003 yılında Avrupa Kültür Başkenti olmuştur. Üniversite şehri olarak bilinen Graz'ın altı üniversitesinde 44.000 öğrenci öğrenim görmektedir. Tarihi şehir merkezi, Orta Avrupa'nın en iyi korunmuş şehir merkezlerinden biridir.

Şehri, ilk önce yukardan bakarak gezmeye başlayabilirsiniz. Schlossberg, Eski Şehrin tam üzerinde bulunan bir tepedir. Geçmişte bir kalenin yer aldığı bir kasabadır. Graz'ın en eski kısmının dar mimarisi ile büyüleyici, kırmızı çatıları da görebilirsiniz. Tepenin tamamı 1839 yılındadan beri kafe ve restoranlarla dolu bir park haline gelmiştir. Buraya yürüyerek veya teleferikle ulaşabilirsiniz.

Kale, muhtemelen 10. Yüzyıldan beri orada bulunmakta idi. Daha sonraları, birçok kez yeniden inşa edilmiştir. Napolyon'un ordusu, 19. yüzyılın başlarında onu yok edene kadar varlığını sürdürmüştür. Vatandaşların ödemek zorunda kaldığı belirli bir ücret karşılığında, saat kulesini ve çan kulesini kurtarmayı başarmışlardır.

İlkbaharın başlarında, şehrin yamaçlarından birinde Elevate Festivali yer almaktadır. Bu etkinlik, medeniyetlerimizin geleceği, atölye çalışmaları, sosyal aktiviteler ve siyaset tartışmaları içermektedir. Etkinliğin gerçekleşme tarihleri netleşmediğinden dolayı, şehirden ayrılmadan önce tarihini bakın. Peter Cook ve Colin Fournier tarafından 2003 yılında Graz  Avrupa Kültür Başkenti kutlamalarının bir parçası olarak tasarlanan Kunsthaus (sanat müzesi), çevresinde bulunan tarihi binaların tersine oldukça modern, çarpıcı bir mimariye sahiptir.

Graz'daki ziyaretiniz sırasında, dünya tarihinin en büyük silah deposu olan Landeszeughaus'u mutlaka ziyaret etmelisiniz. Savaşlarda ve geçit törenlerinde kullanılan yaklaşık 32 bin silah, zırh ve araç parçasına sahiptir. İkinci Dünya Savaşı sırasında, bütün koleksiyon, yakınlardaki üç farklı kaleye taşınarak bağışlanmıştır. Salı günleri, Landeszeughaus'un kapalı olduğunu unutmamalısınız.

Şehrin etrafında yürüyüş yaparak, 15. yüzyılın ortalarından itibaren varlığını sürdüren Saint Giles katedralini keşfedebilirsiniz. Gotik mimarinin en nadir örneklerinden biridir. Geçmişte, dış duvarlar fresklerle süslenmiş idi. Bazı süslemeler güzümüze kadar ulaşmayı başarmıştır. 1485 yılında Thomas von Villach tarafından boyanmış, çekirge, küfür ve Türklerin baskını ve vebaları gösterenler korunmuştur. Bütün üç veba da, 1480 yılında Graz'ı vurmuştur.

Havaalanları Graz'da

Graz'a uçan popüler hava yolları

Uçuş tablosu: Graz

Otel mi arıyorsunuz? Graz'daki en iyi otelleri kontrol edin

Graz'da otel bul