Menüsü

Marsilya'ya uçak bileti ara

Filtreleri göster

Marsilya

 • Genel bilgi

  Resmi dil: Fransızca
  Zaman dilimi: UTC+2 (yaz), UTC+1 (kış)
  Para birimi: Euro (EUR)

 • Kestane Mutlaka Deneyin

  Marsilya gezisiniz sırasında, bazı küçük atıştırmalıkların tadına bakmalısınız. Sokaklarda gezerken kestane satan tezgahları arayın. Kağıt torbalarla satılan taze kestaneler, sıcak bir şekilde servis edilir.

 • Le Panier

  Marsilya'nın en eski semti olup oldukça küçüktür. Provence kasabasına çok benzemektedir. En iyi hediyelik eşyaları satın almak için oraya gitmelisiniz. El yapımı mücevherleri ve baharat kokulu peynirleri de burada bulabilirsiniz.

 • Soyulmuş Bir Kilise

  Limandan yelken açarken, burada yer alan devasa kiliseyi fark etmemeniz imkansızdır. Katedral la Major, 19. yüzyılda inşa edilmiştir. Bu katedral, Floransa’dan getirilen yeşil taş, oniks ve beyaz mermerden yapılmıştır.

Marsilya Gezi Rehberi

Marsilya Şehrinde Görülmesi Gereken Yerler

Fransa'nın güneydoğu'sunda bulunan, Bouches-du-Rhône ilinin ve Provence-Alpes-Côte d'Azur bölgesinin merkez şehridir. Yunanlılar tarafından 600 yıl önce  kurulan liman kenti, yüzyıllar boyunca aktif bir şekilde kullanılarak ülkenin en büyük limanlarından biri haline gelmiştir. Fransa'da ve Akdeniz'de birinci, Avrupa genelinde dördüncü limanı olarak gösterilmektedir. Fransa'nın kapısı olarak kabul edilen Marsilya, dünyanın farklı yerlerinden gelen gemi yolcularına ev sahipliği yapmaktadır. Bu çok kültürlülük, hem şehrin karmaşık tarihi eserlerinde hem de günlük yaşamında kolaylıkla görülebilmektedir. Lavanta tarlalarıyla çevrili Marsilya'da eski ve yeni iç içe yaşıyor. Hangi tepesinden baksanız dağlarla çevrili muazzam bir liman manzarasıyla karşılaşıyorsunuz. Marsilya, tarih ve kültür karışımı bir gezi için ideal bir şehir.

Marsilya gezinize, günümüzde özel yatlar için liman olarak hizmet veren eski limanı ziyaret ederek başlayabilirsiniz. Yakındaki binalarda, o zamanlar kentin etkin bir şekilde çalışması için gerekli olduğu tüm kurumlar yer almaktadır. Liman bölgesi boyunca yürüyüş yapmanızı tavsiye ederiz. Liman kenti gezerken, şehrin büyüsünü hissetmeye çalışın. Yorgun olduğunuzda, limanda dinlenebilirsiniz.

Eski limanın güneyinde, bir tepede yer alan Notre Dame de la Garde Bazilikası'nı ziyaret edebilirsiniz. Limandaki yol, yaklaşık olarak  2 kilometredir. Bu yol boyunca yürüyüş yapmanızı tavsiye ederiz. Mesafenin yanı sıra, 120 metrelik bir irtifaya da çıkmanız gerekiyor. Cıvıl cıvıl güneşli bir günde, gerçekten güzel bir keşif olabilir. Marsilya vatandaşları gibi, bir scooter kiralıyabilir ve saçlarınızda rüzgarı hissederken şehri keşfedebilirsiniz.

Bir kaleyi etkin bir şekilde savunmanın en iyi yolu nedir ? Tabiki bir adanın üzerine inşa etmek. Olası davetsiz misafirler uzaktan görülebilirsiniz. Adayı savunmak için Marsilya kıyılarında bir kale dikilmiştir. Peki, bu içinde görülmesi gereken ne var? Limanı ve şehri savunmak için 16. Yüzyılda inşa edilen kale, kısa bir süre içinde bir hapishane haline gelmiştir. Çünkü, buradan kaçmak imkansızdı. Kont Mirabeau ve marquis de Sade de burada tutulmaktaydı. Aleksander Dumas (en çok okunan Fransız yazarlardan biridir. Üç Silahşörler, Yirmi Yıl Sonra ve Demir Maskeli Adam gibi romanların yazarıdır.) bu hapishaneyle alakalı olarak kurgusal bir karakter oluşturmuştur (Monte Christo Kontu).

Karnınız açıktığı zaman, bouillabaisse’nin (balık çorbası) tadına bakmalısınız. Bu bölgede servis edilen diğer balık çorbalarının da tadına bakmanızı tavsiye ederiz. Parçalara ayrılıp tabağa atılması gereken baget ile servis edilmektedir.

Havaalanları Marsilya'da

Marsilya'ya uçan popüler hava yolları

Otel mi arıyorsunuz? Marsilya'daki en iyi otelleri kontrol edin

Marsilya'da otel bul