Menüsü

Oslo'ya uçak bileti ara

Filtreleri göster

Oslo

 • Genel bilgi

  Resmi dil: Norveççe
  Zaman dilimi: UTC+2 (yaz), UTC+1 (kış)
  Para birimi: Norveç kronu (NOK)

 • Vigeland Parkı

  1907 yılında, Norveç’li heykeltıraş Gustav Vigeland, Frognerparken parkında yer alacak olan bir çeşme tasarlamakla görevlendirildi. Parkta ki çalışmalar heykeltraşın ölüm tarihi olan 1943 yılına kadar devam etti ve tamamlanamadı. Bundan bir kaç yıl sonra tamamlanan parkta, heykeltraşın kendi anıtınında bulunduğu 121 tane heykel yer almaktadır.

 • Müze Olarak Kullanılan Gemi

  Norveç'in başkentinde ki en ilginç yerlerden biri, Fram gemisinin müzesidir. Fram, ünlü kâşif Fridtjof Nansen için inşa edildi. Kaşif Nansen, Arktik buzulunda yaptığı üç yıllık keşif sürecinde Fram gemisi sayesinde hayatta kalabildi. Birkaç yıl sonra, Roald Amundsen keşif gezisine katıldı ve tarihte ilk olarak Güney Kutbu'na ulaştı. Bu nedenle Fram gemisi, Norveçliler tarafından efsanevi gemi olarak bilinmektedir.

 • Oslo’dan Çığlık

  Dünyanın en ünlü resimlerinden biri Oslo'da sergileniyor. Bu eser, Ulusal Sanat Müzesi’nde yer alan ünlü ressam Edvard Munch'ın "Çığlık" isimli tablosudur. Bu tablo, hırsızlar tarafından iki defa çalınmıştır. En son 2004 yılında çalınan eser, 2 yıl sonra bulunarak müzeye geri getirilmiştir.

Oslo Gezi Rehberi

Norveç'in başkenti olan Oslo, ülkenin en büyük şehridir. Oslo aynı zamanda şehrin bulunduğu eyaletin ismidir. Kopenhag, Stockholm ve Helsinki'nin ardından İskandinavya'nın en büyük dördüncü şehridir. Dünya çapında Nobel Barış Ödülü törenin gerçekleştiği şehir olarak bilinmektedir. Yeşil ve çevre dostu bir kenttir. Oslo, Oslofjorden fiyortu ile çevredeki tepeler arasında geniş bir alana kurulmuştur.  Gelişmiş şehir içi ve bisiklet yolları sayesinde Oslo'yu kolay ve rahat bir şekilde keşfedebilirsiniz. Bir Ortaçağ Kalesi olan Akershus rıhtımda yer almaktadır ve mutlaka ziyaret edilmelidir.

Kentteki Kraliyet Sarayı, Stortinget (Parlamento binası), Oslo Üniversitesi, Ulusal Tiyatro, Oslo Borsa Binası gibi göze çarpan önemli binalar zaman içinde inşa edilmiştir. Ayrıca şehir, Henrik Ibsen ve Knut Hamsun gibi önemli yazarlara da ev sahipliği yapmıştır. Kent, Norveç'in diğer bir önemli kenti olan Bergen karşısında da güçlenince, Norveç'in en popüler kenti haline gelmiştir. 1878' de bir isim değişikliği ile Kristiania olarak adlandırılan kent, bugünkü adı olan Oslo ismini 1925 yılında almış ve yeni başkent olmuştur.

Holmenkollen spor severler için çok önemli bir noktadır. Bu tepe aynı zamanda Kayak Müzesi’ne de ev sahipliği yapmaktadır. Kuzey ülkelerinin geleneklerine ilginiz var ise, Bygdøy Adası'ndaki Norveç Halk Müzesini görmelisiniz.

Havaalanları Oslo'da

Havaalanına git

Oslo'ya uçan popüler hava yolları

Otel mi arıyorsunuz? Oslo'daki en iyi otelleri kontrol edin

Oslo'da otel bul