Menüsü

Süleymaniye'ye uçak bileti ara

Filtreleri göster

Süleymaniye

 • Genel bilgi

  Resmi dil: Arapça, Kürtçe
  Zaman dilimi: UTC +3
  Para birimi: Irak dinarı (IQD)

 • Parkta Bir Gün

  Süleymaniye sakinleri nasıl dinlenir, bilmek ister misiniz ? Kentin parklarından birine gidip battaniyelerini yere açarak uzanmaktadırlar. Arkadaşlarıyla sohbet ederek güzel vakit geçiriyorlar.

 • Nerede Yemek Yenir?

  Süleymaniye gibi bir kent söz konusu olduğunda, ziyaret etmeye değer bir, beş, hatta on farklı yer bulunmaktadır. Birçok müşteriyi ağırlayan kalabalık restoranlara gitmenizi tavsiye ederiz. Mutlaka lezzetli bir ev yapımı yemek alacaksınız ve memnun kalacaksınız.

 • Dukan Gölü

  Şehirden yaklaşık olarak iki saat mesafede büyük bir göl vardır. Görünümü ve manzarası nefes kesicidir. Şehir sakinleri buraya sıklıkla gelerek dinlenmektedir.

Süleymaniye Gezi Rehberi

Süleymaniye Şehrinde Görülmesi Gereken Yerler

18. yüzyılın sonunda, Baban Beyliği'nin aşırı nüfusa sahip bir başkenti olarak kullanılmaktaydı. En önemli ulusal büroların hepsini merkezinide tutmaktadır. Osmanlı İmparatorluğu'na dahil edilene kadar prenslik olarak yönetilmiştir. Süleymaniye ili verimli ovalara ve çok bereketli topraklara sahiptir. Süleymaniye'de başta buğday olmak üzere diğer tarım ürünlerini de ekilmektedir. Süleymaniye ekonomisi bugün turizm ve tarıma dayanmaktadır.

Birkaç yıl boyunca Irak hükümeti kentin önemini azaltmaya çalışıyordu. "Süleymaniye" ismi değiştirildi. Şehrin üniversitesi Erbil'e taşındı (11 yıl sonra yeniden elde edildi). Ayrıca, Kürt dili ve Arapça varlığını sürdürmeyi başardı. Bu iki dil, idari alanlarda kullanılan resmi diller haline geldi.

Bu bölgenin karmaşık geçmişine daha yakından bakmak için Amna Suraka Müzesi'ne giriniz. 2000 yılında kurulan ve daha önce hapishane olarak Saddam Hüseyin rejimi istihbarat servisince kullanılan binalarda bulunan müzeyi gezerek, hücreleri ve sorgu odalarını gezebilirsiniz. Irak'taki ikinci en büyük müze olan Süleymaniye Müzesi'ni ziyaret etmeyi unutmayın. Burada 18. yüzyıldan günümüze ulaşan Farsça ve Kürt kültürünün eserlerini görebilirsiniz.

Tüm yerlilerin alışveriş yaptıkları Süleymaniye'de Mevlevi Çarşısı'ndaki Kapalı Çarşı’ya da mutlaka uğramalısınız. Pazar alanı çok büyüktür ve tüm Irak pazarlarında olduğu gibi burada da her şeyi satın alabilirsiniz; meyve, sebze, tarın hayvanları, kıyafetler, mücevheratlar, kitaplar ve ev eşyaları. Acıktığınız zaman, pişmiş aperitifler servis eden yemek stantlarını kolayca bulabilirsiniz.

Kürt ve Arap mutfağı oldukça tutulmakta olup kentin her yerinde döner lokantaları bulunabilmektedir. Hızlı yiyecekler, Arap, Kürt ve Batı mutfakları da oldukça popüler olup geniş miktarda bulunabilmektedir. Kürt mutfağı Araplarla binlerce yıllık etkileşimle günümüze gelmiş gayet zengin ve farklı bir mutfaktır. Mutfağın temel malzemeleri kuzu eti, yöresel baharatlar, pirinç ve bulgurdur. Bu nedenle Kürt mutfağı ağır yemeklerden oluşur. Mutfağın temel bileşenleri Kebaplar, lahmacunlar, etli yemekler ve hamurlu tatlılar olup dünyanın her yerinde tanınmakta ve tercih edilmektedir. Fast-Food tarzı Batı kültürünün de arttığı bu devirlerde, fast-food'la yarışabilir hızlı hazırlanabilen bir mutfaktır.

Çarşının 200 metre kuzeyinde, kentin ana merkezini bulacaksınız. Karakteristik turkuaz kubbeleri uzaktan görülebilen Büyük Cami’ye de uğramalısınız. Herkese açıktır ve tanınmış camilerden biraz farklıdır. Daha basit ve modern bir şekle sahiptir. Zengin bir şekilde dekore edilmiş kubbeleri görünce buranın bir ibadethane olduğunun yeniden farkına varacaksınız.

Havaalanları Süleymaniye'de

Otel mi arıyorsunuz? Süleymaniye'deki en iyi otelleri kontrol edin

Süleymaniye'de otel bul