Menüsü

Selanik'e uçak bileti ara

Filtreleri göster

Selanik

 • Genel bilgi

  Resmi dil: Yunanca
  Zaman dilimi: UTC+3 (yaz), UTC+2 (kış)
  Para birimi: Euro (EUR)

 • Yunanistan'daki Makedonya

  Selanik'in bulunduğu bölge, Makedonya olarak adlandırılmaktadır. Şehir, Makedonya Kralı tarafından kurulmuştur ve şehrin ismi kurucu hükümdarın karısının adı olan Tessaloniki'dir.

 • Kalbi Olan Bir Bölge

  Eğer hala Yunan kültürünü hissedemediyseniz, eski Ladadika ilçesine gitmelisiniz. Bu ilçe tarihi limana ve Yahudi mahallesine ev sahipliği yapmaktadır. Bölgede bulunan harika restoranlara giderek yerel lezzetlerin tadına bakabilirsiniz.

 • En Önemli Tavsiye

  Şehrin dar sokaklarında harika bir yürüyüş yaparken kaybolursanız, endişelenmemelisiniz. Tek yapmanız gereken aşağıya doğru giden yolları takip etmektir. Bu yolları takip ederek kesinlikle denize ulaşacaksınız ve buradan istediğiniz yere gidebilirsiniz.

Selanik Gezi Rehberi

Selanik'de Görülmeye Değer Yerler

Selanik, Yunanistan'ın ikinci en büyük şehridir. Ülkenin kuzey kesiminde, Selanik Körfezi tarafından Ege Denizi tarafında yer alır. Ayrıca, Yunanistan'ın ikinci başkenti olarak da adlandırılıyor. Selanik'teki en tanınmış yerlerden biri, benzersiz bir mimariye sahip Aristoteles meydanıdır. Bu yeri görmeye değer yerler listesine eklediğinizden emin olun. Meydandan Rotunda'ya kadar olan tahta yolda yürüyüş yaparak güzel vakit geçirebilirsiniz. Agios Georgios kilisesi olarak da bilinen yapı, kentte bulunan bu türe ait en eski yapıdır. Tahta yola, ​​1997 yılında Avrupa Kültür Başkenti kutlamasına bağlı olarak geçici dekorasyon şemsiyeler yerleştirilmiştir. Bu şemsiyeler, yerel halk ve turistler arasında o kadar popüler olmuşlardır ki hala konuldukları yerde durmaktadır. Atamızın Selanik’te doğduğu ev günümüzde hala ziyaret edilebiliyor. Apostolou Pavlou Sokağı, 17 numarada bulunan ev üç kattan oluşuyor ve her katını ücretsiz olarak gezebilme şansınız var. Her bir katta Atatürk’ün hayatına ve yaptıklarına dair bilgi edinebileceğiniz açıklamalar ve video çalışmaları bulunuyor.

Şehri biraz daha yüksek bir perspektiften incelemek istersiniz, Beyaz Kule'ye mutlaka çıkmalısınız. Deniz kenarında yer alan savunma duvarlarının bir parçası olarak kullanılan gözlem kulesi Osmanlı döneminde yaptırılmıştır. Şehri tepeden görmek ve liman manzarasının keyfine doya doya varmak için kulenin en tepesine çıkmanızı tavsiye ederiz.

Şehri hissetmek için dar ve şirin sokaklarda dolaşmaya çıkabilirsiniz. Selanik’teki trafik kültürü, diğer Avrupa şehirlerinin çoğundan oldukça farklıdır ve Türkiye’ye oldukça benzemektedir. Selanik’te arabanızı park etmek için boş yer bulmak (özellikle şehir merkezinde) neredeyse imkansızdır. Bu yüzden Selanik’teki şoförler arabalarını oldukça dar alanlara veya boşluklara park etmektedir ve park ederken ki meydana gelen çizikleri ve boya aşınmalarını umursamamaktadırlar.

Şehirde kurulan yerel pazara giderek, gündelik hayatı en doğru adreste gözlemleyebilirsiniz. Halk Pazarı Vlali 40 caddesinde kurulmaktadır. Hediyelik eşyalardan kıyafetlere kadar her şeyi buradan satın alabilirsiniz. Pazarda satılan baharatlara ve taze, yerel ürünlere göz atmayı unutmamalısınız.

Seyahat ederken yöresel yemeklerin tadına bakmak, yolculuğunuzun en önemli bölümüdür. Selanik şehrinde mutlaka uğramanız gereken birkaç restoran vardır. Özellikle yöre halkı ve turistler arasında oldukça popüler olan Restaurant Bazagiazi’ye (Vassileos Irakliou 35 caddesinde yer alır) gitmenizi tabsiye ederiz. Karipi 28’de yer alan Tougi'ye ve Fragkon 2’de bulunan Sempriko'ya da bir göz atmalısınız. Bu yerlerin her birinde Akdeniz mutfağını ve Yunan yemeklerinin tadına bakabilirsiniz.

Havaalanları Selanik'te

Selanik'e uçan popüler hava yolları

Otel mi arıyorsunuz? Selanik'teki en iyi otelleri kontrol edin

Selanik'te otel bul