Menüsü

Satu Mare'ye uçak bileti ara

Filtreleri göster

Satu Mare

 • Genel bilgi

  Resmi dil: Rumence
  Zaman dilimi: UTC+3 (yaz), UTC+2 (kış)
  Para birimi: Rumen leyi (RON)

 • Macarlar Şehri

  Satu Mare, Macaristan sınırına arabayla sadece 20 dakika uzaklıktadır. Bu yakınlık ve paylaşılan geçmişi nedeniyle, kent sakinlerinin yaklaşık yüzde 40'ı Macar uyruklu olduğunu belirtmektedir.

 • Otobüsler

  Şehrin etrafında dolaşmak için en uygun yol, yerel otobüsleri kullanmaktır. Yaklaşık 200 km'lik toplam bir rota üzerinde, 23 farklı otobüs hattı seferler düzenlemektedir. Satu Mare'nin en uzak noktalarına kolayca ulaşabilirsiniz.

 • Geleneksel Eskrim Sporu

  Satu Mare, Dünya Eskrim ve Olimpiyat şampiyonalarının düzenlendiği çok önemli bir kenttir. Pek çok şampiyon sporcu çıkaran şehirde Eskrim sporu oldukça popülerdir. Bu spor, 1885 yılından beri geleneksel bir şekilde öğretilmektedir. Şehirdeki diğer popüler sporlar; Futbol, handball, bowling, women's basketball (Kadın basketbol takımı), karate ve satrançtır.

Satu Mare Gezi Rehberi

Satu Mare Şehrinde Görülmeye Değer Yerler

Macaristan sınırında bulunan Romanya şehridir. Her iki kültürün de etkisi altında bulunan şehir oldukça renklidir. Bölgedeki en erken yerleşimin tarihi, Taş ve Bronz Çağı'na kadar uzanmaktadır. Romanya'nın kuzeybatısında yer alan şehir, akademik, kültürel, endüstriyel ve ticaret alanlarında oldukça gelişmiştir.

Satu Mare, County Museum(Şehir Müzesi), Art Museum (Sanat Müzesi) ve North Theatre gibi önemli tarihi yapılara ev sahipliği yapmaktadır. Bir gecelik olağanüstü bir yerde kalmak istiyorsanız, 1902'den beri faaliyet gösteren Dacia Hotel'de bir oda ayırmalısınız. Üç katlı bina, Art Nouveau tarzı ve açık havada çiçek motifleri ile ilgi çekicidir. Dış süslemelerin bazıları emaye seramikten yapılmıştır. Tarih dolu muhteşem otelde bir gece geçirdikten sonra, yakınlardaki Piaţa Libertasý (Liberty Meydanı) 'na gidebilirsiniz. Meydanın tam ortasında tezgahları ve çeşmesi olan küçük bir park bulacaksınız. Satu Mare'nin yerel sakinleri burada vakit geçirmekten hoşlanmaktadır. Onları satranç oynarken, konuşurken veya kitap okurken görebilirsiniz.

Eski kasaba, güzel yerleşim birimleri ve benzersiz binaları ile unutulmaz yürüyüşler yapmak için en doğru adrestir. Turunuza Palatul administrativ (İdari Saray) ziyaretiyle başlayın. 97 metre yüksekliğiyle, Transilvanya'daki en uzun yapıdır. Kuleden kentin tamamını panoramik bir şekilde görebilirsiniz. Ayrıca, sınırın diğer tarafında bulunan Macar şehrindeki bazı binaları buradan görebilirsiniz. Fotoğraf makinanızı yanınıza aldığınızdan emin olun. İnşaatına 1972 yılında başlanan yapı, 12 yıl sonra tamamlanmıştır. Mutlaka görülmesi gereken yerlerden biridir.

Şehrin en eski kiliselerinden biri olan Biserica cu lanţuri'yi ziyaret etmek de ilginizi çekebilir. 18. ve 19. yüzyılların başında inşa edilmiş ancak yapının temelleri, 17. yüzyılın ilk yarısında atılmıştır. Kilise, "Zincirler Kilisesi" adı altında dövülmüş zincirlerle bağlı direklerle çevrilidir. Orijinal meşe mobilyalar, günümüze kadar özenle kilisede korunmuştur. Halen aktif olarak kullanılmaktadır ve ziyarete açıktır.

Kentin yerel mutfağı, Roman ve Macar lezzetlerinin kombinasyondan meydana gelmektedir. Lahana ile servis edilen ızgarada pişirilmiş et, dana eti çorbası, sarımsaklı sosis ve Macar yahnisinin tadına mutlaka bakmalısınız. Strada Corvinilor'da bulunan No Pardon Pub yerel halk ve turistler tarafından sıklıkla tavsiye edilmektedir. Özellikle kızarmış ördek ile kiraz ve kızarmış ördek karaciğeri ile pişmiş elmayı denemizi tavsiye ederiz.

Havaalanları Satu Mare'de

Satu Mare'ye uçan popüler hava yolları

Otel mi arıyorsunuz? Satu Mare'deki en iyi otelleri kontrol edin

Satu Mare'de otel bul