Menüsü

Tebriz'e uçak bileti ara

Filtreleri göster

Tebriz

 • Genel bilgi

  Resmi dil: Farsça
  Zaman dilimi: UTC+4.5 (yaz), UTC+3.5 (kış)
  Para birimi: İran riyali (IRR)

 • Kaya Kasaba

  Tebriz'in yaklaşık olarak 40 kilometre güneyinde, Kandovan ilçesi yer almaktadır. Hala konut fonksiyonlarına sahip olan kayadan oyulmuş evleri mutlaka ziyaret etmelisiniz

 • Yürüyüş Yapmak İçin

  Şehrin yaklaşık olarak 200 kilometre uzağında Babak Kalesi yer almaktadır. Dağın tepesinde, deniz seviyesinden 2.700 m yükseklikte yer alan bu muhteşem yapıyı ziyaret etmenizi tavsiye ederiz. İki saatlik yürüyüş ve güzel manzaralar için kendinizi hazırlayın.

 • Kaplıcalar

  Şehrin yaklaşık olarak 100 kilometre batısında, Urmia Gölü'nün olduğu bölgede,fosfor açısından zengin şifalı kaplıcalar yer almaktadır.

Tebriz Gezi Rehberi

Tebriz'de Gezilip Görülmesi Gereken Yerler

Kuzeybatı İran'da Talkheh nehri üzerinde bulunan Tebriz, Doğu Azerbaycan eyaletinin başkentidir. Tebriz İran'ın kuzey batısındaki en büyük şehirdir. Tebriz’in tam olarak ne zaman kurulduğu hakkında kesin bilgi yoktur. Şehirde yapılan arkeolojik kazılara göre Tebriz’in 5 bin yıllık bir geçmişi olduğu tahmin edilmektedir. Şehir nüfusunun çoğunluğunu Azerbaycan Türkleri oluşturur. Halkın dili Azericedir. Nüfus açısından İran’ın Tahran, Meşhed ve İsfahan'dan sonra dördüncü en büyük şehridir. Sanayi bakımından İran’ın ikinci şehridir. Neredeyse bir buçuk milyon insana ev sahipliği yapmaktadır. Sahip olduğu kalabalık sokaklar ve koşturmacasına rağmen, orada birçok yeşil alan, mükemmel yemekler ve samimi bir atmosfer bulabilirsiniz.

Tebriz, yüzyıllar boyunca bu bölgeyi sarsan depremler tarafından birçok kez tahrip edilmiş bir şehir olmasına rağmen, eski ihtişamın kalıntılarını halen şehir boyunca görülebilirsiniz. Görülmesi gereken en önemli anıt, 1465 yılından günümüze ulaşan Mavi Camii en eski eserler arasında sayılabilir. Ziyaretçiler üzerinde inanılmaz bir izlenim bırakan tapınağın iç mekanı, mavi seramiklerle kaplanmıştır. Ayrıca, 19. yüzyılda kent kalesi haline gelen ve 14. yüzyıldan günümüze ulaşan Ali Şah Camii'ni de ziyaret etmeyi unutmamalısınız.

Kenti daha iyi tanımak istiyorsanız, 700 yılı aşkın bir süredir aynı yerde faaliyet gösteren şehir pazarını (Bāzār-e Tebriz) bir ziyaret etmelisiniz. Orta Doğu'nun en eskilerinden biri olarak tanımlanmaktadır ve aynı zamanda dünyanın en büyük çatılı pazarıdır. Eşsiz mimarisinin ve atmosferinin güzelliği ile 2010 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi'ne dahil edilmiştir. Emir Çarşısı (altın ve mücevherlr için) ve Mozzafarieh (halı) gibi birkaç küçük pazarın birleşiminden meydana gelmiştir. Serinlemek için güzel bir yer arıyorsanız, şehirde bulunan 132 parktan birine gidebilirsiniz. Yapay bir gölete ve restoranlara sahip El Goli, en çok tercih edilen yerleden biridir ve görülmeye değerdir.

Tebriz'de hangi yemeklerin tadına bakmak gerekir? Bu bölgenin en tipik yemeklerini tadmanızı öneririz: Aash (erişte, sebze ve oryantal baharatlar ile pişirilir), Abgoosht (koyun eti ve nohut ile hazırlanan bir çorba türü), Chelow kabab (domates ve pilav ile servis edilen ızgara eti), Dolma (et, bezelye ile doldurulmuş bir tür) ve Tabriz köfte (et, pilav ve baharatlar, patlıcan, domates, biber ve kabaklar ile hazırlanan sebze köftesinden oluşur) bunlardan bazılarıdır. Nerede güzel ve lezzetli yemekler yenir? Gerçek bir mutfak arıyorsanız, yerel halkın yemek yediği yerleri seçmek en iyisidir. Sokaklardaki veya çarşıdaki kalabalık noktaları tercih edebilirsiniz. Haj Ali Chelokababi, Jalali Sardrod veya Vahid en çok tavisye edeilen yerler arasındadır.

Havaalanları Tebriz'de

Tebriz'e uçan popüler hava yolları

Otel mi arıyorsunuz? Tebriz'deki en iyi otelleri kontrol edin

Tebriz'de otel bul