Menüsü

Bolivya'ya uçak bileti ara

Bolivya

 • La Paz
 • Sucre
 • Cochabamba
 • Genel bilgi

  Resmi dil: İspanyolca
  Zaman dilimi: UTC -4
  Para birimi: Bolivya bolivyanosu (BOB)

 • 3600 Metre Rakımda Maç Keyfi

  Şehir, dünyanın rakım olarak en yüksek noktada yer alan futbol stadyumuna sahiptir. Stadyumun deniz seviyesinden yüksekliği 3600 metredir. Bolivya Milli Futbol takımı uluslararası maçları için bu stadyumu kullanmaktadır. FIFA kurallarına göre, 3000 metre yükseliğin üzerindeki yerlerde resmi maç yapmak yasaktır.Ancak, Bolivya için bir istisna oluşturulmuştur.

 • Chuquiago

  Günümüzün La Paz yerine yer alan köyün adı - Chuquiago - altın bir çiftlik demektir. Bu, Hintliler Ayamara tarafından orada mayınlandığı altın anlamına geliyor.

 • Soroche İçin Hazırlıklı Olun

  Şehre gelen turistlerin Andlar'daki koşullara alışmaları biraz zaman almaktadır. La Paz, deniz seviyesinden 3200 - 4200 rakımda bulunur. Bu ani rakım değişimi şehirde kaldığınız ilk günlerde soroche’ye (yükseklik hastalığı) neden olmaktadır.

La Paz Gezi Rehberi

Şehir, Bolivya'da 1548 yılında Kızılderili Chuquiago'ların yaşadığı bölgede Ciudad de Nuestra Señora de la Paz adıyla kurulmuştur. Günümüzde kısaltılmış olan bu isim, La Paz olarak yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Ülkede yasal başkent Sucre olmasına karşın, bakanlar kurulu La Paz'da yer alır ve ülke buradan yönetilir. Kent ek olarak, La Paz bölgesinin de bölgesel başkentidir. And Dağları arasında kurulan La Paz, dünyanın en yüksek başkentidir.

Nehir vadisi boyunca uzanan zarif evler görülmeye değerdir. Yükseklere doğru çıktıkça mimarideki güzellik azalmaktadır. Ancak, şehrin dar sokaklarında mutlaka yürüyüşe çıkmalısınız. La Paz sakinleri genellikle büyük tepelerden rahatlıkla geçmek için teleferik kullanmaktadır. Teleferik duraklarını şehir merkezinde kolayca bulabilirsiniz.

La Paz şehrine Mayıs veya Haziran aylarında gitmenizi tavsiye ederiz. Her yıl 26-27 Mayıs tarihlerinde organize edilen Fiesta del Gran Poder’e (Büyük Güç Festivali) katılarak yerel kültürü keşfedebilirsiniz. Sokaklar, büyük dans gruplarının da dahil olduğu gösterilere ev sahipliği yapmaktadır. Halkın ve dans gruplarının kostümleri, yerel efsanelerden ve tarihi olaylardan esinlenerek oluşturulmuştur.

La Paz'da sömürge döneminden kalan ve mutlaka görülmesi gereken birkaç yapı vardır. İlki, 18. yüzyılın ikinci yarısından inşa edilen Aziz Francis Bazilikası'dır. Bazilikayı ziyaretiniz esnasında kuşlar, çiçekler ve meyvelerden oluşan zengin kabartmalara sahip süslü cepheye mutlaka yakından bakmalısınız. Dominique kilisesi, yerel taş ustaları tarafından yapılan heykelleri nedeniyle özel bir önem arz etmektedir.

Alfondo de Mendoza Meydanı'na giderek çok ucuz bir fiyata lezzetli, yerel bir akşam yemeği yiyebilirsiniz. Bu meydan geceleri oldukça kalabalıktır. Karnınız acıktığında Bolivya’nın geleneksel yemeklerinin tadına bakmalısınız. Sopa de mani, sığır etinin, tuzsuz yer fıstıklarıyla pişirilmesiyle meydana gelen bir çorba türüdür ve denemeye değer yemeklerden biridir.

La Paz'dan ayrılırken hediyelik eşyalar satın almak istermisiniz? Calle Sarnaga ve çevresindeki caddelerde bir göz atmalısınız. Bu bölgede; El işi çoraplar, kazaklar, mücevherat, tılsımlar veya şifalı otlar gibi Bolivya ile ilgili herşeyi satın alabilirsiniz. Linares caddesinde yer alan Mercado de las Brujas'ı (Cadı Pazarı) ziyaret etmelisiniz. Bolivya'ya yaşayan yerlilerin şans getirdiğine inandığı tuhaf bitkisel karışımları ve tılsımları buradan satın alabilirsiniz.

Bolivya'ya uçan popüler hava yolları