Menüsü

Bilbao Havaalanı havaalanından uçak bileti ara

Bilbao

 • Genel bilgi

  Resmi dil: İspanyolca
  Zaman dilimi: UTC+2 (yaz), UTC+1 (kış)
  Para birimi: Euro (EUR)

 • Şehrin Bayramı

  Her yıl, dokuz Ağustos günü, Bilbao'da Aste Nagusia kutlanmaktadır (muhteşem hafta). Sokaklarda, gece gündüz boyunca süren konserler, oyunlar ve geçit törenleri düzenlenmektedir.

 • En Güzel Manzaralar

  Bilbao'yu cazip bir perspektiften görmek isterseniz, Plaza Unamuno'dan Parque Etxebarria'ya uzanan Mallona'nın adımlarını atmalısınız. Yanınıza bir fotoğraf makinesi getirdiğinizden emin olun!

 • Bit Pazarına Gidin

  Bilbao'yu cazip bir perspektiften görmek isterseniz, Plaza Unamuno'dan Parque Etxebarria'ya uzanan Mallona'nın adımlarını atmalısınız. Yanınıza bir fotoğraf makinesi getirdiğinizden emin olun!

Bilbao Gezi Rehberi

Bilbao Şehrinde Görülmesi Gereken Yerler

Bilbao, Kuzey İspanya topraklarında yer alan Bask eyaleti Bizkaia'nın başkentidir. Bilboa İspanya'nın kuzey kıyılarında Atlantik Okyanusu'nun Biskay Körfezi sahilinde Bask Bölgesi'nin kuzeydoğusunda konumlanmıştır. Şehir Nervion Nehri boyunca yerleşmiştir. Bu nehrin kıyısında Sanayi Devrimi sırasında bölgeye refah getiren sayısız fabrika ve işyeri de bulunmaktadır. Bilboa aynı zamanda, bu nehrin gelgit ile çok derin ve bir fiyord gibi çok kara içerisine girmiş olan "Ria de Bilboa" körfezi üzerinde bir liman şehridir. Zengin şehir, modern mimarisi, geniş bir kültürü ve dünyanın en iyi restoranlarıyla dikkat çekiyor. Bask Ülkesinde kalırken, neleri kesinlikle görmeniz gerekir ?

İlk bakışta İspanya’dan ziyade kuzey avrupa ülkelerini andıran Bilbao'ya iyi tasarımın başkenti denilmektedir. Bunda garip bir şey yok, çünkü 20. yüzyılın 90'larından bu yana dünyanın en iyi mimarları tarafından tasarlanan birkaç alışılmadık bina şehre dikilmiştir. Guggenheim Müzesi, şehrin sembolü niteliğindedir. Frank Ghery tarafından tasarlanan yapı, Nervion nehrinin kıyısında yer almaktadır. Modern mimariyle ilgilenmiyorsanız bile, bu müzeyi ziyaret etmelisiniz. Eski bir şarap deposundan modern bir binaya dönüştürülen (Philippe Starck tarafından) yerel kültür merkezini ve (Alhódig Bilbao ve Norman Foster tarafından icat edilen) garip metro istasyonlarını ziyaret etmenizi öneririz. Metroyla Bilbao içinde her yere gidebilir, hatta çevre kasabalara da metroyla ulaşabilirsiniz.

Şehrin en eski kısmı olan Old Town (Casco Viejo), çok ilgi çekicidir. Şehrin kalbi olarak bilinen bu bölge, sadece anıtlardan oluşmamaktadır. Aynı zamanda oteller, restoranlar, Gran Via'daki mağazalar ve müzeler (örneğin Museo de Bellas Artes) de burada yer almaktadır. Bu semt,  Plaza Nueva'dan bazen "Seven Streets" (Las Siete Calles) olarak adlandırılıyor ve Santiago katedralinin bulunduğu bölgede yedi eski, kentsel caddeye uzanıyor. Kentin eteklerinde, UNESCO Dünya Mirası Listesi'ne dahil edilmiş olan çelik köprü Vizcaya yer almaktadır. Görülmeye değer bir yapıdır.

Bilbao'da nelerin tadına bakmalısınız? Kesinlikle geleneksel aperatifleri denemelisiniz. Pinxos, şehrin her yemek servis edilen mekanında mevcuttur. Heros Caddesinde bulunan barlara giderek, atıştırmaklıkların tadına doyasıya bakabilirsiniz. Beyaz kuru şarap txakoli veya kırmızı şarap crianza’yı da bu bölgeyden denemelisiniz. Bir pazar alanı olan Mercado de la Ribera’ya giderek, yalnızca taze ürünleri satın almanın yanı sıra çok sayıda yemeğin tadına da bakabilirsiniz. Kafelerde servis edilen etkseko biskotxa (bademli puding) isimli tatlıyı da denemeden şehirden ayrılmamlsınız. Kaliteli yemekler nerede servis edilmektedir ? Blueizar ve Nido Bilbao oraz Arandia de Julen'in restoranları, yerel halk ve turistler tarafından tavsiye edilmektedir.

Bilbao Havaalanı uçan popüler hava yolları

Uçuş tablosu: Bilbao