Menüsü

Bordeaux - Mérignac havaalanından uçak bileti ara

Mérignac

 • Genel bilgi

  Resmi dil: Fransızca
  Zaman dilimi: UTC+2 (yaz), UTC+1 (kış)
  Para birimi: Euro (EUR)

 • Şarap Uzmanı Olun

  Ünlü şarap garsonu okulu olan i.e. Ecole du Vin’e giderek birkaç derse katılabilirsiniz. Şarap severler, birkaç saat veya haftasonu kursuna katılabilirler. Fiyatlar turistler için oldukça uygundur.

 • Doğal Alanlar

  Sahil kasabası Arcachon, Avrupa'nın en büyük ve hareketli kumsalı olan Du Pyla’ya ve vahşi istiridyelerin doğal ortamı olan bir lagüne sahiptir.

 • Nehirde Eğlence

  Mayıs ve Haziran aylarında, Garonne kıyısında, iki büyük festival gerçekleşmektedir: Bordeaux Fête le Fleuve (nehir festivali) ve Bordeaux Fête le Vin (şarap festivali). Bu dönemler arasında şehri ziyaret ediyorsanız, bu festivallerden birisine mutlaka katılmalısınız.

Bordeaux Gezi Rehberi

Fransa'nın güneybatısında bulunan Bordeaux, Aquitaine bölgesinin başkentidir. Güneybatı Fransa'nın başlıca ticaret merkezi ve limanıdır. Barok mimarisinin ve Atlantik kıyısının nefes kesen manzaralarını doyasıya izleyebilir ve ülkenin en lezzetli yemeklerini burada bulabilirsiniz. Bölge üzüm yetiştirilmesine çok elverişlidir. Tüm dünyada bilenen meşhur beyaz ve kırmızı bordo şarapları burada yapılır. Dünyanın en iyi şaraplarını ve mükemmel yerel mutfağını mutlaka denemelisiniz. Bordeaux, 2007 yılından beri "tarihi bir liman şehri" olması dolayısıyla Fransa için UNESCO Dünya Mirasları listesinde bulunmaktadır.

Aquitaine, şarabın sürekli olarak üretildiği dünyanın en eski bölgelerinden biridir. Bu bölgede bulunan ilk üzüm bağlarının izleri M.S. ilk yüzyıla kadar uzanıyor. Bölgede bulunan yaklaşık 10.000 farklı üretim noktasında her yıl, yaklaşık olarak 800 milyon şişe şarap üretilmektedir. Bordeaux geziniz sırasında, sadece bir şarap müzesi olan La Cité du Vin'e değil, aynı zamanda çevredeki üzüm bağlarına düzenlenen rehberli turlara ve tatma gezilerine de katılmanızı taviye ederiz. Bu türden turistik yerlere  kentteki tüm turizm acenteleri tarafından organize turlar düzenlenmektedir.

Sahip olduğu iklimi, ilginç yapıları ve mimarisi ile oldukça ilgi çekicidir. Görülmeye değer önemli yapılar arasında, Ortaçağ St-Seurin Kilisesi, Ste-Eulalie Kilisesi, St-Michel Kilisesi veya 15. yüzyıldan kalma bir çan kulesine sahip Gotik St-Andre Katedrali yer almaktadır. Şehrin muhteşem manzarasını hayranlıkla izlemek için bu kuleye çıkabilirsiniz. Eski Kent'in zarif sokaklarında mutlaka yürüyüşe çıkmalısınız. En iyi restoranlar ve butiklerin yanı sıra Garonne sularının üzerine yayılmış köprüleri (örneğin Pont de Pierre, Pont d'Aquitaine) görebilirsiniz. Kentte, birkaç müzeyi ziyaret etmek istiyorsanız, değerli koleksiyonlara sahip Musée des Beaux-Arts’a ya da bölgenin tarihi ile ilgili sergilere ev sahipliği yapan Musée d'Aquitaine’ye uğrayabilirsiniz.

Oradayken tadına bakılması gereken yemekler nelerdir? Brandade (morina balığı ile hazırlanan püre), balina turşusu (deniz ürünleri, şarap ve tuz ile karıştırılarak hazırlanır) ve moules à la marinière (içine sarımsak ve maydanoz koyulup beyaz şarapta bekletilen midye yemeğidir) gibi balık ve deniz ürünlerinden oluşan yemekleri mutlaka denemelisiniz. Et yemekleri söz konusu olduğunda ise, Agneau de Pouillac'ı (kuzu eti) ve dünyaca ünlü kaz ciğeri köftesinin tadına bakmanızı öneririz. Bir akşam yemeğinize eşlik edecek olan mükemmel yerel şarapların tadına da mutlaka bakmalısınız. Nerede kaliteli yemekler yenir? Le Pressoir D'Argent, La Brasserie Bordelaise ve La Tupina gibi yerel yemeklerin servis edildiği restoranları ziyaret edebilirsiniz.

Bordeaux - Mérignac uçan popüler hava yolları

Uçuş tablosu: Bordeaux