Menüsü

Kütahya Zafer Havalimanı havaalanından uçak bileti ara

Zafer Havalimanı

 • Genel bilgi

  Resmi dil: Türkçe
  Zaman dilimi: UTC +3
  Para birimi: Türk Lirası (TL)

 • Kütahya

  Kütahya'nın en önemli noktalarına ulaşabileceğiniz yollara da sahip olan şehir merkezi, Zafer Meydanı olarak adlandırılmaktadır. Ortasında rengarenk ve vazo şekline sahip bir çeşme yer almaktadır. Yerliler bu meydanı sadece Vazo olarak adlandırmaktadır.

 • Ustaları İş Üstünde İzlemek

  İş yerinde çalışırken gerçek bir seramik ustasını görmek ister misiniz? Germiyan sokağında bulunan tarihi mekanı ziyaret etmelisiniz. Mehmeta Gürsoy’u atölyesinde izleyerek, tüm seramik üretim sürecinin nasıl göründüğünü görebilirsiniz.

 • Bulvarın Yanında Yürüyüş

  Akşam yürüyüşü için en iyi yer Cumhuriyet Caddesi'dir. Sokak, çeşme ile meydandan başlayan Aşk Yolu olarak da anılmaktadır. Araçların yasak olduğu bulvar, büyüleyici yemeklerle doludur. Kütahya'nın yemek kültürünün temelini buğday ürünleri, hamurlular ve süt ürünleri oluşturur.

Kütahya Gezi Rehberi

Kütahya Şehrinde Görülmesi Gereken Yerler

Kuruluş tarihi kesin olarak tespit edilememekle beraber, tarihi MÖ 3000 yıllarına uzanmaktadır. Romalılar tarafından yönetilirken Kotyaion olarak adlandırılan antik bir kenttir. Ünlü Antik Çağ coğrafyacısı Strabon bu adın, “Kotys’in Kenti” anlamına geldiğini belirtmektedir.Doğu Roma İmparatoru I. Justinian döneminde, şehir surları iki kat duvar ile sağlamlaştırılmış ve kaleye takviye yapılmıştır. 11. yüzyılın ikinci yarısında Türkler ve daha sonra Haçlılar tarafından ele geçirilmiştir. Duvarlar daha sonra birçok kez yeniden inşa edilmiş ve kale defalarca onarılmıştır.

Son olarak, 1428 yılında Osmanlı İmparatorluğu'nun bir parçası haline gelmiştir. O zamanlar, fayans ve seramik üretimi ile uğraşan Hıristiyan Ermeniler bu bölgede yaşamakta idi. Bu ürünler, tüm Ortadoğu'daki camilerde, kiliselerde ve kamu binalarında kullanılmaktaydı. Şehir, cam ve çok renkli seramik üretimi ile dünya çapında ünlüdür. Kütahya'da ilk çini örnekleri 14. yüzyılın sonlarında görülmeye başlanırken çinide asıl ilerleme İznik'in çini sanatının zirvesinde olduğu 16. yüzyılın ikinci yarısından sonra başlar.

Eğer Kütahya'dan bir hatıra getirmek istiyorsanız, güzel bir şeklide dekore edilmiş ve günlük kullanım için de uygun olan el yapımı kaseleri tavsiye ederiz. Yerel tüccarların bulunduğu Atatürk Bulvarı caddesinde kolaylıkla bulabilirsiniz. Ayrıca, Sera AVM içerisinde bulunan Seramik Çarşısına (Çiniciler Çarşısı) giderek güzel zaman geçirebilirsiniz. Yerel seramikler de bu muhteşem Türk kasabasından hediye almak için mükemmel bir fikir olabilir. Unutmayın, fiyatlar üzerinden pazarlık etmeden alışveriş yapmamalısınız. Satın aldığınız her yeni ürün ile alabileceğiniz indirim oranı da artmaktadır.

Yerel mimariyi yakından görmek için en eski semtlerden birine gitmelisiniz. Birbirine bitişik olan geleneksel Germiyan Caddesi sokağında gezdiğinizden emin olun. Osmanli döneminden günümüze ulaşan, ahşap ve alçıdan yapılan evleri görebilirsiniz. Hangi camiler görülmeye değer, bilmek ister misiniz ? Özellikle Ulu Camii, Çinili Camii, Balıklı Camii veya Dönenler Camii gibi tarihi ve zengin bir şekilde dekore edilmiş yerleri mutlaka ziyaret etmelisiniz. Onları şehir merkezinde kolayca bulabilirsiniz. En ilginç ibadethaneler ve müzeler arasındaki mesafeler sandığınız kadar büyük değildir, yürüyerek kolayca ulaşabilirsiniz. Yerel halkın günlük hayatını gözlemleyerek rahatça yürüyüş yapabilirsiniz. Yürümekten yorulduğunuz zaman, dinlenmek için Türk hamamlarını ziyaret edebilirsiniz. Kütahya'da en çok bilinen ve tavsiye edilen Şengül Hamamı'dır.

Kütahya Zafer Havalimanı uçan popüler hava yolları