Menüsü

Almati'den uçak bileti ara

Almati

 • Genel bilgi

  Resmi dil: Kazakça, Rusça
  Zaman dilimi: UTC +6
  Para birimi: Kazakistan tengesi (KZT)

 • Havaalanına Ulaşım

  Kazakistan'ın en büyük havalimanı kentten sadece 18 km uzaklıktadır. Birkaç otobüs hattıyla oraya gidebilirsiniz: 79, 86, 92 ve 106 numaralı otobüslerle havalimanına kolayca ulaşabilirsiniz.

 • Trenle

  Almatı'dan ülkenin başkenti Astana'ya gitmek istiyorsanız bir trene binmenizi tavsiye ederiz. Yolculuk  yaklaşık olarak 20 saat sürmektedir. Yolculuk boyunca sadece boş bozkırları göreceğiniz ve gününü boşa harcamamak için bir gece trenini kullanabilirsiniz.

 • Mesafeler Ülkesi

  Kazakistan'ı gezerken, kilometrelere dayanan bir gezi planlayamayacağınızı unutmayın. Yolculuğunuz çoğu zaman göründüğünden ve belirtilenden daha uzun sürebilir.

Almatı Gezi Rehberi

Almatı Şehrinde Görülmesi Gereken Yerler

Almatı, Kazakistan'ın en büyük şehri ve eski başkentidir. Ülkenin güneydoğu kesiminde, Ile Alatau dağ sırasının eteklerinde yer alır. Kazakistan'ın güney doğusunda yer alan Almatı şehri, 1854 yılında Rusların doğuda sınır kalesi olarak kurduğu bir şehirdir ve bugün, kalabalık nüfusu ile Orta Asya'nın en gelişmiş kozmopolitan şehridir. Birçok alışveriş merkezi, restoranları, otelleri ve kazinoları ile zengin bir yaşam sunar. Eski adı Alma Ata olan şehir Alatau Dağları platosunda kalmaktadır. Artık başkent olmamasına rağmen, Kazakistan'ın haritasında kültürel ve bilimsel merkezi olarak çok önemli bir noktada kalmaktadır.

Almatı kesinlikle Kazakistan'ın en şık şehridir. Güzel geniş bulvarlarının, çok sayıda yeşillik alanların ve uzaktan görülen görkemli dağların ve tepelerin manzarasının tadını çıkarabilirsiniz. Daha önce Rusya'yı ziyaret ettiyseniz, şehrin yapılanması size oldukça tanıdık gelecektir. Almatı, servetini dinamik olarak çalışan petrol endüstrisine borçludur.

Almatı'ndaki konaklamanız sırasında yakınlardaki tepelerden birine ufak bir gezi yapmayı unutmamalısınız. Banliyö treniyle oraya gitmek oldukça kolaydır. Şehrin şaşırtıcı manzarasını, yüksek bir noktadan canlı müzik eşliğinde hayranlıkla izleyebilirsiniz. Birçok lüks yazlık evleri burada bulunmaktadır. Bu uygun koşullar altında yerel restoranlardan birinde öğle veya akşam yemeğinin tadını çıkarabilirsiniz. Şehrin sahip olduğu yemek kültürü ve çeşidi sizi fazlasıyla mutlu edecektir.

Tavsiye edecağimiz ve ziyaret edilmesi gereken birçok restoran, şehir genelinde dağılmış durumdadır. Doğu Avrupa ve Asya mutfağının leziz yemekleri için, 20 Ospanova St, 48/1 Satpaev'deki Tubeteika’ya veya 85 Kunaev St'de Daredzhani'deki Alasha'ya gitmelisiniz. Lezzetli bir kahve ve kek yemek için 128/104 Furmanov St'de bulunan My Cafe'ye girebilirsiniz. Bir diğer alternatif ise, 85 Karasai Batyr'da bulunan ve dünyaca ünlü bir kafe zinciri olan Hard Rock Cafe'ye gidebilirsiniz.

Şehre yaklaşık 30 km uzaklıkta, Alp dağı Almatı Gölü yer almaktadır. Ülkenin bu bölümünde yer alan en popüler turistik yerlerden biridir. Yaz aylarında bile en yüksek sıcaklık asla 8 Celsius derece üzerine çıkmamaktadır. Bununla birlikte, zirveler arasında bulunan turkuaz sularının inanılmaz manzarası görülmeye değer yerlerdendir. Yerel ve yabancı ziyaretçilerin neredeyse tamamı, özellikle hafta sonları bu bölgeyi ziyaret etmektedir. Bu nedenle hafta boyunca geziye çıkmanızı öneriyoruz. Almatı Şehri kayak yapmak için ideal bir yerdir. Çimbulak kayak telesiyejleri deniz seviyesinden 3163 metreye kadar çıkmaktadır. Çimbulak kayak merkezinin yanında yer alan Büyük Almatı Gölü, görülmeye değer doğal güzelliğe sahiptir. Ayrıca Almatı yerleşim alanında 16 milyon ağaç vardır.

Havaalanları Almati'de

Almati'den uçan popüler hava yolları