Menüsü

Billund'dan uçak bileti ara

Billund

 • Genel bilgi

  Resmi dil: Danca
  Zaman dilimi: UTC+2 (yaz), UTC+1 (kış)
  Para birimi: Danimarka kronu (DKK)

 • Doğayla Yakınlaşın

  Fok balıklarını ve balinaları doğal ortamlarında görmek isterseniz, ulusal parka giden teknelerden birine binerek kolayca ulaşabilirsiniz. Wadden Denizi Milli Parkı’nı mutlaka ziyaret etmelisiniz. Bu parka gidereken kameranızı almayı unutmamalısınız.

 • Tatilinizi Planlayın

  Danimarka ülkesinin resmi tatilleri Temmuz ayı içinde gerçekleşmektedir. Gezinizi mutlaka planlayın, bu dönemde tüm turistik noktaların çok kalabalık olacağını göz önünde bulundurun.

 • Eskiden Olduğu Gibi

  Tarihin hayranları, Koldinghus'ı ziyaret etmeyi unutmamalıdır. Son Jutland kalesi ve Christanfeld kasabası burada yer almaktadır. Kale, 250 yıl önceki haliyle tıpa tıp aynı şekildedir.

Billund Gezi Rehberi

Billund'da Görülmeye Değer Yerler

Çocuklarıyla beraber seyahet eden aileler için ilgi çekici mekanlar konusunda uzmanlaşmış, Danimarka’nın Jutland bölgesinde yer alan küçük bir kasabadır. Havaalanına oldukça yakın olan bu bölge, ziyaretçilerine eğlence parklarından farklı seçenekler de sunmaktadır. Peki burada görmeye değer başka neler vardır?

Günümüzde Billund bölgesi, Legoland ya da Aquapark Laland gibi eğlence parkları sayesinde dünya çapında bilinmektedir. Burası, Ola Kirk Christiansen tarafından kurulan ve 1949'tan beri satışa sunulan ünlü küçük tuğlaları (LEGO) ve birçok farklı oyuncağı üreten şirketin yer aldığı alandır. Her iki ünlü eğlence parkı da hava limanına yakın bir konumdadır. Havalimanında bu bölgeye düzenlenen turistik turlara da katılabilirsiniz. Peki bu parkları ziyaret etmeye değer mi? Kesinlikle evet, özellikle de çocuklarınızla beraber seyahat ediyorsanız. 140 000 metrekarelik alana kurulu olan ilk parkta, Lego temalı atlı turlar, rollercoaster'lar, korsan gemileri veya perili evleri ziyaret edebilirsiniz. İkincisinde ise, su temalı aktivitelere katılarak güzel zaman geçirebilirsiniz.

Billund'de kalırken, biraz daha uzakta bulunan diğer ilginç yerlere ulaşmak için bir araba kiralamanızı tavsiye ederiz. Safari Givskud'a giderek bir çok vahşi hayvanı doğal alanlarında ziyaret edebilirsiniz. Sözünü etmeniz gereken şey ise, burası bir hayvanat bahçesi değildir ve hayvanları yalnızca safari arabasından izleyebilirsiniz. Bu bölgenin tarihi hakkında daha çok şey öğrenmek isterseniz, Billund'a arabayla bir saatlik mesafede bulunan Danimarka'nın Ribe kentine gitmelisiniz. Burası 1300 yıldan fazla bir süredir yerleşim alanı olarak kullanılmaktadır. Şehrin tarihi bölgesini ve ülkenin en eski katedralini mutlaka ziyaret etmelisiniz. Ayrıca, gene bu bölgede yer alan ve Kuzey kabilelerinin yüzyıllarca nasıl yaşadığını öğrenebilirsiniz. Bir Viking Köyü olan Ribe Viking Merkezi’ni gezip pek çok ilginç bilgiyi duyarak şaşırabilirsiniz.

Yolculuklarınız boyunca farlklı lezzetleri tadmak istiyorsanız, geleneksel Danimarka yemekleri sizi mutlu edecektir. Danimarka yemeklerini oluşturan temel besin maddeleri; et, balık, ve patatestir. Bu besinler ile yapılan yemekler arasında; tuzlanarak hazırlanan ve marine edilen, hardal soslu somon balığı ve patates ve sığır eti ile hazırlanmış güveç en çok yapılanlar ve tüketilenler arasındadır.  Deniz kıyısı ülkelerinden olan Danimarka da balık tüketimi çok yüksektir. Akavit ve Schnapps Shotları ise en çok tüketilen içeceklerdir. Danimarkalılar, elmalı turta veya kurabiye gibi tatlı bir şeylerle servis edilen kahveye bayılıyorlar. Bu tatlıları nerede yiyebilirim? Bölgesel lezzetleri, Refborg Spiseri, Filskov Kro ve Hovborg Kro'da kolaylıka bulacaksınız.

Havaalanları Billund'da

Billund'dan uçan popüler hava yolları