Menüsü

Clermont-Ferrand'dan uçak bileti ara

Clermont-Ferrand

 • Genel bilgi

  Resmi dil: Fransızca
  Zaman dilimi: UTC+2 (yaz), UTC+1 (kış)
  Para birimi: Euro (EUR)

 • Bir Bahçede Dinlenmek

  Yerliler, çok pitoresk bir park olan Jardin Lecoq'da dinlenmeyi severler. Oraya piknik yapmak için giderseniz, kuğuların sepetiniziden birşeyler yemeğe çalıştığını görmek sizi şaşırtmasın.

 • Bir Film Festivali

  Şubat ayında gerçekleşen kısa film festivali, her yıl 150 bin seyirciyi kendisine çekmektedir. Gösteriler halka açık olarak yapılmaktadır. Cannes festivali ile kesinlikle karşılaştırılamaz.

 • Michelin Müzesi

  Şehir, lastik üreticilerinin en tanınmış markalarından biri olan Michelin'e ait bir fabrikayı halen işletiyor. Eski sanayi bölgesi yenilenmiş ve ziyaret etmeye değer.

Clermont-Ferrand Gezi Rehberi

Clermont-Ferrand Şehrinde Gezilip Görülmesi Gereken Yerler

Clermont-Ferrand, Fransa'nın bir merkezsel güney kentidir. Auvergne bölgesi ve Puy-de-Dôme departmanının başkentliğini yapar. Clermont-Ferrand, Massif Central'daki Limagne ovasına oturur ve büyük bir sanayi bölgesi ile çevrilidir. Clermont-Ferrand, dünya tarihinin en önemli olaylarına tanıklık eden en eski Fransız şehridir. 1095 yılında, Kudüs'ü Müslüman egemenliğinden kurtarması beklenen ilk haçlı seferi hakkındaki karar burada verilmiştir. 1630 yılında Clermont, komşu bir kasaba olan Montferrand ile birleşmiştir. Şehrin ana gelir kaynağı, gıda üretimi ve işleme üzerine kuruludur. Bunun yanı sıra mühendislik, büyük bilgisayar yazılımı ve ilaç şirketlerinin birçok araştırma tesislerine de ev sahipliği yapmaktadır.

Şehrin hemen her yerinden görülen ve Clermont-Ferrand'ın en muhteşem anıtlarından biri, Meryem Ana'nın Göğe Kabulü Katedrali'dir. Gotik katedral tamamen siyah volkanik kayalardan inşa edilmiştir. Bu türden Fransa'nın tek kilisesidir. Katedral, 96 metreden fazla yüksekliğe sahip siyah kuleleri ile oldukça ilgi çekicidir.

Clermont-Ferrand'ın en meşhur meydanı, bir at üstünde harikulade oturan ve bir kılıç tutan Vercingetorix'in büyük bir heykeli olan Place de Jaude'dur. Bu heykel, Özgürlük Anıtı'nı da yaratan Frédéric Bartholdi tarafından yapılmıştır.

Şehrin batısına doğru yaklaşık olarak 15 kilometre uzaklıkta, tamamen volkanlara adanmış sıradışı bir tematik park bulunmaktadır. Vulcanica, sönmüş volkanik alanın üzerinde yer almaktadır. Her adım büyük bir jeoloji dersidir. Orada sadece patlamaların sonuçlarını değil, bir deprem deneyimi de elde edeceksiniz. Bu bölgedeki son volkan püskürmesi yaklaşık 8 bin yıl önce gerçekleşmiştir. Ancak bilim adamları, yakın gelecekte bu patlamanın yeniden olabileceğine inanmaktadırlar. Ünlü uyuyan yanardağ Puy de Dôme (şehirden 10 kilometre (6 mil)) en yüksek noktalardan biridir ve tepesinde bulunan ve uzaklardan görülebilen telekomünikasyon antenleri için iyi bilinmektedir.

Clermont-Ferrand tiyatro ve müzik festivalleri şehridir. Her yıl, birkaç önemli etkinliğe ev sahipliği yapmaktadır. Her yıl Mayıs ayında büyük bir şölen olarak düzenlene Europavox, en iyi Avrupalı ​​müzisyenleri biraraya getirmektedir. Temmuz ve Kasım aylarında ise kentte hip-hop ve rap hüküm sürmektedir. Müzik etkinliğine, grafiti festivalleri de eşlik ederek çok daha renkli bir hale gelmektedir. Ekim ayında ise şehir sakinleşmekte olup caz festivalinin zamanıdır - Jazz en tête.

Clermont-Ferrand'da nelerin tadına bakmanız gerektiğini biliyor musunuz ? Bölge muhteşem peynirler ile ünlüdür. Saint Nectaire, Bleu d'Auvergne veya Cantal, yerel üreticilerin gurur kaynağıdır. Akşam yemeğinden önce bir parça peynir sipariş etmeyi unutmamalısınız.

Havaalanları Clermont-Ferrand'da

Clermont-Ferrand'dan uçan popüler hava yolları