Menüsü

Çhiclayo'dan uçak bileti ara

Çhiclayo

 • Genel bilgi

  Resmi dil: İspanyolca, Keçuva dili, Aymaraca
  Zaman dilimi: UTC -5
  Para birimi: Peru solu (PEN)

 • Her Zaman Sıcak

  Chiclayo ekvatoryal bölgede olmasına rağmen, ıslak ve sıcak hava yerine, sıcak ve çok kuru bir iklime sahiptir. Genellikle rüzgarlıdır ve düşündüğünüz kadar güçlü bir güneş ışığına maruz kalmassınız.

 • Cadı Pazarı

  Kasabada iken, çeşitli rahatsızlıklarınızı gidermek için otların, iksirlerin ve çayların satıldığı Mercado de los Bruchos'u (cadı piyasasına) ziyaret etmelisiniz. Doldurulmuş hayvanları görmek sizi biraz ürkütebilir.

 • Rahatlamak İçin Mükemmel Bir Yer

  Şehir merkezini gezerken, ana şehir parkını (Parque Principal) kolaylıkla bulabilirsiniz. En büyük cazibesi ise, kuş gözünden Peru bayrağı gibi görünen üç bölüme ayrılmış bir gölettir.

Chiclayo Gezi Rehberi

Chiclayo Şehrinde Gezilip Görülmesi Gereken Yerler

Chiclayo, kuzey kıyısındaki Lambayeque bölgesinin başkentidir ve Pasifik kıyılarına sadece 13 kilometre uzaklıktadır. Cap. FAP José A. Quiñones Gonzales Uluslararası Havaalanını, Chiclayo ve çevre metropol bölgesinde bulunan şehirlere hizmet veren ana havalimanıdır. Şehre karayolunu kullanarak diğer şehirlerden de kolayca ulaşabilirsiniz. Turistler arasında neden bu kadar popüler olduğunu ve burada görülmeye değer nelerin olduğunu bilmek ister misiniz ?

Kasaba, 16. yüzyılda İspanyol yerleşimciler tarafından kurulmuş ve Santa Maria de los Valles de Chiclayo olarak adlandırılmıştır. Wari kültürünün insanları (Wari İmparatorluğu, 7. ve 12. Yüzyıllarında var olmuştur) tarafından yüzyıllarca kullanılan, önemli bir tarih öncesi köyünün (Northern Wari ruins) de yakınlarında bulunmaktadır. Bugün Peru'nun dördüncü büyük şehri, sadece “Chiclayo” olarak adlandırılıyor. Arkadaşlık başkenti ya da kuzey incisi gibi terimler de bu şehir için sıklıkla kullanılmaktadır. Lambaye'nin bütün bölgesi, özellikle de mükemmel şekilde korunmuş olan Moche (Moche uygarlığı M.S. 1. ve 7. yüzyıllar arasında var olmuştur) ve Sican ( Sican uygarlığı M.S. 700 ve 1375 yıllarında yaşamıştır) uygarlıklarının yaşam alanı, turistler için en çekici ve görülmesi gereken yerler olarak kabul edilmektedir. En çok ilgilenilen yerler arasında, 1987 yılında keşfedilen Moche antik lordlarının kraliyet mezarları, Sipán İmparatorunun mezar alanı ve Tuccume piramitleri bulunmaktadır.

Şehrin kalbinde bulunan ve mutlaka görülmesi gereken yerler listenizde olması gereken bir diğer yapı ise, ünlü neoklasik katedraldir. Gustave Eiffel tarafından hazırlanan eskizlere göre 1869 yılında inşa edilmiştir. Ziyarete değer diğer yerler arasında, 1919-1924 yılları arasında inşa edilmiş olan 823 Calle San Jose'deki göz alıcı şehir sarayı ve 19. yüzyılın sonlarında inşa edilen ve 1980'li yıllarda Peru'nun ulusal anıtı olarak da tanınan 294 Torres Caddesi'ndeki La Verónica Şapeli bulunmaktadır.

Kuzey Peru mutfağı, ülkede pişirilen en lezzetli yemekler olarak kabul edilir. Limon suyu, taze balık ve deniz meyvesi, birçok yemeğin temelini oluşturmaktadır. Hangi yemeklerin tadına bakmanız gerektiğini biliyor musunuz ? Balıklar genellikle acı biber sosu ve haşlanmış mısır koçanı ile servis edilir. Bir diğer popüler yemek ise El Chinguirito - limon, kırmızı biber ve kırmızı soğanla hazırlanıp kurutulmuş balık, mısır ve manyok ile servis edilir. Chiclayo'nun spesiyaliteleri arasında Arroz con Pato (pirinçli ördek), Seco de Cabrito (keçi yahnisi) ya da Chirimpico (haşlanmış ve baharatlanmış keçi ya da tavuk ciğeri) yer almaktadır. Peki, lezzetli yemekleri nerede bulabileceğinizi biliyor musunuz ? Restaurant Romana, Mi Tia ve El Pescador restoranları, şehirdeki popüler ve en iyi yerlerdir.

Havaalanları Çhiclayo'da

Çhiclayo'dan uçan popüler hava yolları