Menüsü

Dortmund'dan uçak bileti ara

Dortmund

 • Genel bilgi

  Resmi dil: Almanca
  Zaman dilimi: UTC+2 (yaz), UTC+1 (kış)
  Para birimi: Euro (EUR)

 • Dortmund Festivaller
  • Müzik Festivali (Haziran),
  • Juicy Beats (Haziran),
  • Afro Ruhr Festivali (Ağustos),
  • Creole Festivali (Eylül),
  • Müzeler Gecesi (Eylül),
  • LesArt Edebiyat Festivali (Kasım).
 • Alışveriş

  Büyük ve güzel alışveriş merkezlerine sahip Dortmund'da özellikle indirim dönemleri çok uygun fiyata ürünler bulmak mümkün. Hele ki Noel ya da yılbaşı dönemlerinde gidecekseniz alışveriş fırsatını kaçırmayın.

 • Kültür ve Eğlence

  Dortmund kültürün başkenti konumuna yükselecek kadar ileri gidebilmiş bir şehirdir. Şehrin hemen her yerinde sanatsal bir aktiviteye rastlamak mümkündür. Tiyatro, konser ve opera salonları şehrin her yerindedir. Bira müzesi, Hoesch müzesi, Ostwal ve Adlerturm müzeleri gibi pek çok müze bulunmaktadır. 

Dortmund Gezi Rehberi

Dortmund Almanya'nın batısında yer alan bir şehirdir. Şehir her ne kadar Borussia Dortmund takımı ile tanınsa da aslında ülkenin en önemli demir çelik sanayi bölgelerindendir. Almanya'nın 7. büyük şehridir. Yaklaşık nüfusu 580.000’dir. Şehir su yolları, korulukları ve uçsuz bucaksız yeşil alanları nedeniyle “yeşil metropol” olarak anılmaktadır.

Dortmund'da Yapılması Gerekenler

Florian Kulesi Dortmund ziyaretinde mutlaka önemli bir nokta. Özellikle şehri kuş bakışı seyretmek isteyenler için ideal bir yer. Kule günümüzde turistik amaçlara hizmet etmektedir. Kulenin üst katlarında restoranlar ve gözlem yerleri bulunmaktadır.

DFB Müzesi, futbol takımından dolayı tanınan Dortmund şehrinde önemli bir yere sahiptir. Alman futbol tarihine adanmış DFB Müzesi ziyaret ederek modern futbolun yanı sıra Alman spor tarihini yakından tanıyabileceksiniz.

Dortmund'da Gezilecek Yerler

Eski pazar meydanı, şehrin merkezinde yer almaktadır. Alter Markt olarak bilinmektedir. Meydanda, Orta Çağ Almanya’sından kalma tarihi bir pirinç çeşmesi yer almaktadır.

Signal Iduna Park Stadı,  Dortmund'da gidildiğinde ziyaret edilmesi gereken yerler listesinde ilk sırada yer alması gerektiği çok rahat söylenebilmektedir. Borussia Dortmund takımının stadı taraftarıların yoğun ilgisinin yanı sıra turistleri için de çok cazip bir mekan.

Dortmund Hayvanat Bahçesi, 250’den fazla yerel ve egzotik hayvan türüne ev sahipliği yapmaktaır. Boş vakitlerde ailelerin çocukları ile hem hoş vakit geçirmek hem de farklı hayvan türleri ile tanışma olanağına sahip olacaklardır.

Rombergpark Botanik Bahçesi, göz kamaştıran doğal güzellikleriyle Dortmund’un en ilgi çeken mekanlarından biridir.

Dortmund'da Ne Yenir? Yeme içme tavsiyeleri

Rosto: Şehirde çok sevilen yemeklerden biridir. Genellikle öğle ve akşam yemeklerinde tercih  edilmektedir.

Patates Kızartması: Birçok kişini severek yediği patates kızartması Dortmund'da da oldukça sevilmektedir.

Çikolatalı Pasta : Almanya'da pasta demek ayrı bir kültür ve yaşam biçimi demektir. Dortmund'da ulaştığınızda bu pastayı da denemenizde fayda var. 

Havaalanları Dortmund'da

Dortmund'dan uçan popüler hava yolları