Menüsü

Elazığ'dan uçak bileti ara

Elazığ

 • Genel bilgi

  Resmi dil: Türkçe
  Zaman dilimi: UTC +3
  Para birimi: Türk Lirası (TL)

 • Elazığ'daki Öğrenciler

  Elazığ'da, Türkiye çapında bilenen Fırat Üniversitesi yer almaktadır. Ülkenin doğu bölgesinde bulunan ana bilim merkezi olarak kabul edilmektedir.

 • At Yarışları

  Sadece dağlarda yürüyüş yapmak ya da Hazar gölünde dinlenmek size yetmiyor ise, Türkiye'nin sekiz ana at yarışı pistinden biri olan Yurtbaşı Yarış Pisti’ni ziyaret edebilirsiniz.

 • Doğal Zenginlik

  Bu topraklar, oldukça değerli ve vereimli olduğu için Ermeniler tarafından bir Altın Ova olarak adlandırılmıştır. Şehir, ayrıca kurutulmuş meyveler ve büyüyen afyon ihracatı ile de ünlüdür.

Elazığ Gezi Rehberi

Elazığ'da Gezilip Görülmesi Gereken Yerler

Türkiye'nin Doğu Anadolu Bölgesi'nin Yukarı Fırat Bölümü'nde yer almaktadır. Geçmişte karasal iklimin hüküm sürdüğü Elazığ, yapılan ve yapılmakta olan barajların etkisi ile ılıman bir iklime geçiş yapmıştır. Ekonomisi sanayi, tarım ve ticarete dayanır. Elazığ’ın maden bakımından zengin ve Türkiye’nin en büyük hidroelektrik santrallerinden birinin bu ilde oluşu ile sanayi, hızlı bir şekilde gelişmiştir. Şehrin sınırlarında yer alan çiçek vadisi, üzüm bağları, nefes kesen manzarası ile her yıl, daha fazla ziyaretçiyi kendisine çekmektedir. Yerli veya yabancı turistler, her şeyden önce Türk kültürü ile burada tanışabilir ve eşsiz Anadolu lezzetlerini deneyebilirler.

Elazığ, tarihi M.Ö. 3000'li yıllara kadar uzanan Harput kentinin devamı olarak kabul edilmektedir. Doğu Anadolu bölgesinde yer alan Elazığ, 19. yüzyılda bir Osmanlı askeri üssü olarak kurulmuştur. Zamanla, Marmuret-ül Aziz olarak adlandırılan yeni şehir, göç alarak hızlı bir şekilde gelişmiştir. 1895 yılında Harput'ta çıkan ayaklanma sonucunda Elazığ, şehrin merkezi haline gelmiştir. Sahip olduğu verimli topraklardan dolayı kent, hızla gelişmeye devam etmektedir. Turistler için ne sunmaktadır?

Bu bölgede görülmeye değer en önemli nokta, merkeze yaklaşık olarak 5 kilometre uzaklıkta bulunan Harput kasabasıdır. Ticaret güzergahında yer almasında dolayı, birçok kültür ve dine mensup kişiler için bir buluşma noktası olarak kullanılmaktadır. Günümüze kadar ulaşan tarihi kalıntılar, kentin eski camileri, anıtları ve kiliseleri, eski bir kalenin etrafına yayılmıştır. Elazığ'da mutlaka görülmesi gereken yerler arasında, 12'nci yüzyıldan kalma bir cami minaresi, 5. yüzyıldan kalma Selçuklu camileri ve eski bir kale olan ve günümüzde Archelogy ve Etnografya Müzesi olarak kullanılan yapılar bulunmaktadır. Ayrıca, Fırat Nehri'nde kurulmuş olan Keban ve Karakaya barajlarını da ziyaret etmenizi tavsiye ederiz. Barajların bulunduğu doğal alanlar da oldukça güzel zaman geçirebilirsiniz.

Elazığ Mutfağı, Türkiye'nin en zengin mutfaklarında biri olarak kabul edilmektedir. Bereketli toprakları ve iyi gelişmiş tarım sonucu kaliteli ve lezzetli ürünler (etler, kuru meyveler, yoğurt, bal ve peynirler) elde edilmektedir. Restoranlarda servis edilen bol etli yemekler oldukça ünlüdür. Bu yörenin karakteristik yemekleri köftelerdir. Harput köfte, domates sosunda pişirilmiş kıyma, un ve bol baharatlar ile hazırlanmaktadır. Menüden ayrıca kelecoş (genellikle kışın, bayat etmek, et ve soğan ile hazırlanır) isimli geleneksel yemeği de seçebilirsiniz. Popüler atıştırmalıklar arasında, fındık, orcik şekeri ve karamelize edilmiş fındık parçaları yer almaktadır. Nerede güzel ve lezzetli yemekler yenir? Yeri, Koçoğlu veya Balak Gazi Tesisleri gibi lokantalar, sıklıkla tavsiye edilmektedir.

Havaalanları Elazığ'da

Elazığ'dan uçan popüler hava yolları