Menüsü

Bişkek'ten uçak bileti ara

Bişkek

 • Genel bilgi

  Resmi dil: Kırgızca, Rusça
  Zaman dilimi: UTC +6
  Para birimi: Kırgızistan somu (KGS)

 • Bişkek Ne Demek?

  En popüler teoriye göre, şehir adını, Müslümanlar'ın içebileceği tek alkollü içki olan kısrak sütüyle hazırlanmış bir tür alkol olan kımız karıştırılması için kullanılan bir sopadan gelmektedir.

 • Yeşil Şehir

  Kış bahara dönüştüğünde, bütün Bişkek yeşillendirilir. Parklar ve meydanlar dinlenmek, güneşlenmek, masa tenisi oynamak ya da sadece beraber vakit geçirmek için en popüler mekanlar haline geliyor.

 • Kendinizi Tartmaya Bayılıyor Musunuz?

  En tuhaf hizmet için bir müsabaka düzenlense idi, Bişkek'te yaşayan yaşlı bayanlar mutlaka birincilik ödülünü alacaktır. Banyo tartıları ile turistleri tartmaya çalışanları kaldırımlar boyunca görebilirsiniz.

Bişkek Gezi Rehberi

Bişkek Şehrinde Görülmesi Gereken Yerler

Bişkek, Kırgızistan'ın başkentidir. 1878 yılında kurulmuştur. Kent, Sovyetler Birliği döneminde (1926-1991 arasında), Bolşevik askeri önderlerinden Mihail Frunze'nin anısına Frunze adıyla anılmıştır. Bişkek, geniş yolların, mermer devlet yapılarının Sovyetler Birliği biçeminde apartman bloklarının bir arada bulunduğu bir kenttir. Kent, bir satranç tahtası biçiminde tasarlanmış olup sokakların çoğunun iki yanında ağaçları sulama amaçlı dar parklar bulunur. Bu yolla sulanan ağaçlar yazları sıcakta gölgelik görevi gördükleri gibi kenti de güzelleştirirler. Çelişkilerle dolu bir şehir. Kısa binalarıyla küçük görünmesine rağmen, aslında şehir çok büyük! Çok görkemli binalara da ev sahipliği yapmaktadır. Fakat şaşırtıcı olmak yerine, küçük ve bakımsız görünüyorlar. Döndüğünüz her yerde, gözünüz Sovyet döneminin kalıntılarına, örneğin Lenin'in anıtını, Lenin caddesin ve benzeri izlere takılacaktır. Dağların güzel manzarası, kusursuz, mavi gökyüzü ile buluşuyor. Bunu görebilmek için şehirden biraz dışarı çıkmanız gerekmektedir.

Bishkek'i ziyaret etmek için en uygun dönem ne zamandır? Ramazan ayının sonuna doğru organize edilen Orozo Ait festivali gerçekleşirken şehri mutlaka ziyaret etmelisiniz. Yerliler birbirlerinin bayramlarını kutlamak için birbirlerini ziyaret etmektedir. Şehir merkezi meydanında bir fuar alanı bulunmaktadır. Burada, el yapımı ev eşyalarını ve sanatları eserlerini bulabilirsiniz (mücevher, şapka ve kıyafet).

Şehir merkezinde bulunan muazzam Osh Çarşısı, ürünlerle göre sektörlere ayrılmıştır. Turistler, oldukça nadiren burada halı veya ev eşyaları isteyebilirler, bu yüzden atkılar ve şalların satıldığı bölümü ziyaret etmenizi öneririz. Ayrıca taze meyve tezgahlarını da ziyaret etmelisiniz. Bişkek'ten kesinlikle almanız gerken en iyi hediyelik eşyanın ne olduğu bilmek ister misiniz ? Kesinlikle baharatlar, kurutulmuş meyveler ve geleneksel bölgesel tatlılardır. Çarşıdayken yerel atıştırmalıklarında tadına bakabilirsiniz. Kaşik (aynı zamanda qurut olarak da bilinir) - ekşi süttan veya yoğurttan yapılmış küçük tuzlu toplardan oluşmaktadır. Fiyatlar üzerine pazarlık etmek zorunlu olduğu için çarşı ziyaretinde biraz zaman ayırmanızı tavsiye ederiz.

Nerede yemek yemeniz gerektiğini biliyor musunuz ? Tavsiye edebileceğimiz birkaç restoran vardır. Ancak, gerçek geleneksel yemekleri bunlardan herhangi birinde bulamayacaksınız. Kırgız mutfağı, yerel olarak bulunan ürünler kullanılarak hazırlanan Avrupa ve Asya yemek tariflerinin bir karışımıdır. Yerel bir ailenin evinde kalıyorsanız ev sahiplerinden geleneksel bir yemek hazırlamalarını isteyin; taze ekmek ve tereyağı, ev yapımı reçeller, süt ürünleri ve fıstıkların bulunduğu bir masa bulacaksınız.

Havaalanları Bişkek'te

Bişkek'ten uçan popüler hava yolları