Menüsü

İzmit'ten uçak bileti ara

İzmit

 • Genel bilgi

  Resmi dil: Türkçe
  Zaman dilimi: UTC +3
  Para birimi: Türk Lirası (TL)

 • En İyi Pişmaniye

  Pişmaniye, un ve şekerden yapılmış bir tatlı türüdür. Çoğunlukla nane ile servis edilen ve pamuk şekeri görünümünde olan çok popüler bir Türk tatlısıdır. İzmit'te en iyi versiyonunu deneyebilirsiniz.

 • Gemilerdeki Müzeler

  İzmit'te geminin içinde meydana getirilmiş iki farklı müze vardır. TCG Gayret ve TCG Hızırreis, Pazartesileri hariç her gün açıktır. 09: 00-17: 00 saatleri arasında ziyaret açıktır.

 • Mermer Havzası

  Yakındaki bir adanın ismi olmasının yanı sıra, şehrin inşa edildiği Marmara Denizi'nin de adıdır. Bu bölgede çıkarılan mermerler, ülke çapında bilinmektedir ve oldukça değerlidir.

İzmit Gezi Rehberi

İzmit Şehrinde Görülmesi Gereken Yerler

İzmit, Türkiye'nin Kocaeli ilinin bir ilçesidir. İzmit Körfezi'nin doğu kıyısında, Marmara Bölgesi'nin Çatalca-Kocaeli bölümünde yer almaktadır. Marmara Denizi'nin bir parçası olan İzmit Körfezi'nde, İstanbul'dan yaklaşık 100 kilometre uzaklıktadır. İzmit ile çevresinde yaklaşık olarak MÖ 3000'den beridir insanların yaşamakta olduğu yapılan araştırmalarda ortaya çıkmıştır. Eski çağlarda İzmit'in bulunduğu yer Bitinya denilen bölge içindedir. Kent, benzersiz fayans üretimi ile bilinmektedir. 17. yüzyılda seramik üretimi konusunda uzmanlaşmış olan şehirde 300'den fazla atölye halen faaliyet göstermektedir. Günümüzde zanaat halen çok güçlüdür. İzmit'in ikliminin, Akdeniz iklimi ile Karadeniz iklimi arasında bir geçiş oluşturduğu söylenebilir. İzmit'te yazları sıcak, az yağışlı; kışları ise yağışlı, genellikle ılık geçer. Yazın İzmit Körfez kıyılarında bunaltan sıcaklar yaşanmaktadır.

Yerel ürünler ile ilgileniyor ve alışveriş yapmak istiyorsanız, başta gıda ve tekstil olmak üzere kurulan fuarlar yer almaktadır. Bunlardan birini ziyaret ettiğinizden emin olunuz. En büyük pazar, her Perşembe günü, alışveriş merkezi olan Dolphin’in park alanında kurulmaktadır. Daha küçük boyutlu olan halk pazarları, saat kulesi tarafından yapılır (yanındaki Çocuk parkı) ve Migros mağazasına oldukça yakındır. Yerli halk arasında popüler olan İzmit banliyölerinde bulunan Fashion Outlet Center.

Kıyının yakınlarında, dünyanın en büyük yeşil alanlarından biri olan Seka Park bulunmaktadır. Yürüyüş yapmak ve bisiklet gezileri için keyifli yolları ve çocuklar için birçok oyun alanını burada bulabilirsiniz. Park, deniz manzaralı lokantalara ev sahipliği yapmaktadır. Akşam yemeğinizi burada yiyebilirsiniz. Akşamları, hava karardıktan sonra bu bölge, çok daha güzel görünmektedir. Park yakınında olup limana yanaşan gemileri gözlemleyebilirsiniz. Kıyıyı farklı bir bakış açısı ile keşfetmek için Marmara Denizi'ndeki bir gemi yolculuğuna çıkmanızı tavsiye ederiz. Kocaeli Arkeoloji ve Etnoğrafya Müzesi, 1910 yılında tamamlanan tarihi tren garı ve eski ambar binalarından oluşan müze, Paleolitik dönemden günümüze birçok eser sergilenmektedir. Mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Lezzetli yemeklerin tadına bakmak ister misiniz ? En sevilen ve ziyaret edilen lokantalardan biri, Türk mutfağında uzmanlaşmış olan Kebapçı Mehmet Usta‘dır (Cenedag Mahallesi, Denizciler Caddesi 21 / C adresinde). Ovacık Mahallesi 18 numarada (D-100 Karayolu'nda), Köfteci Yusuf yer almaktadır. Yöresel yemekler sunan başka bir yer olmasına rağmen, kahvaltı için de ziyaret etmeye değer bir yerdir. İzmit'ten birkaç kilometre uzaklıkta, Manzara (Kartepe'deki Yolu Parkı'nda) isimli bir mekan bulunmaktadır. Doğa manzarlı yemek istiyorsanız, burayı mutlaka ziyaret etmelisiniz. Tatlı için neyi sipariş etmeniz gerektiğini merak ediyor musun? Yerel tatlılar, pişmaniye veya helvadır. İnanılmaz derecede şekerli bir tadı olsa da, mutlaka denemelisiniz.

Havaalanları İzmit'te

İzmit'ten uçan popüler hava yolları