Menüsü

Mardin'den uçak bileti ara

Mardin

 • Genel bilgi

  Resmi dil: Türkçe
  Zaman dilimi: UTC +3
  Para birimi: Türk Lirası (TL)

 • Tepedeki Kasaba

  Mardin, deniz seviyesinden 1083 metre yükseklikteki bir tepede yer almaktadır. Eski şehir (Old Town), şehrin de zirvesinde yer almaktadır. Bu tür yerler, baskınlarda savunmayı kolaylaştırması için seçilir.

 • Mardin'e Giden Bir Tren

  Kasabada tren istasyonu bulunmamaktadır. Demiryolları, Mardin'in güneyinde bulunan İstasyon köyünden birkaç kilometre sonra son buluyor. Yüksek irtifa nedeniyle, demiryolu yapımı iptal edildi.

 • Mağazalar

  Kasabada tren istasyonu bulunmamaktadır. Demiryolları, Mardin'in güneyinde bulunan İstasyon köyünden birkaç kilometre sonra son buluyor. Yüksek irtifa nedeniyle, demiryolu yapımı iptal edildi.

Mardin Gezi Rehberi

Mardin Şehrinde Görülmesi Gereken Yerler

Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin Dicle Bölümü'nde yer alır. Suriye ile sınır komşusudur. Mardin adı Arapça kaynaklarda Mâridîn, Süryanice kaynaklarda Marde olarak geçmektedir. Her yıl, yüzlerce turist tarafından ziyaret edilmektedir. 12. yüzyıldan 15. yüzyılın başlarına kadar, Artuklu hanedanının egemenliği altındadır. Benzersiz mimariye hayran kalmak istiyorsanız, bu cezbedeci şehri mutlaka ziyaret etmelisiniz. Eski şehir, tepeden aşağıya doğru uzanan modern Mardin binalarına en güzel manzarayı sunan bir tepede yer almaktadır.

Şehirde uluslararası kuruluşlarca kültür mirası kabul edilmiş, koruma altına alınmış tarihi yapılar mevcuttur. Mardin farklı dini inanışlar paralelinde, sanatsal açıdan da tarihi değeri olan camiler, türbeler, kiliseler, manastır ve benzeri dini eserler barındırmaktadır. İl genelinde karasal iklim özellikleri görülmektedir. Kış ayları soğuk geçmektedir. Yaz aylarında güneyden gelen çöl iklimi etkisi altında olduğu için kurak geçer.

19. yüzyılın sonlarından itibaren yenilenmiş bir binası olan Cumhuriyet Caddesi'ndeki yerel bir müzeyi ziyaret ettiğinizden emin olun. Müzede, M.Ö. 7. Yüzyıldan günümüze ulaşan bir Asur vazosu sergilenmektedir. Dikkat çekici bir diğer müze ise, Eski Hükümet Caddesi'nde bulunan Sakıp Sabancı Müzesidir. Bu bölgede yürüyüş yaparak, Mardin'in tarihini ve kültürünü öğrenebilirsiniz.

Alışveriş yapmak ister misiniz ? Cumhuriyet Caddesi'ne yakın bir tepede dev bir pazar alanı bulunmaktadır. Bu dağlık arazide ulaşımın en iyi yolu olarak yüzyıllar boyunca kullanılan eşeklerdir. Tam anlamıyla her şeyi buradan satın alabilirsiniz (gıda, tekstil, ev aletleri). Mardin'den hediyelik eşyalar satın almak istiyorsanız, yumuşak ve zengin bir şekilde süslenmiş olan şalları tercih edebilirsiniz. Fiyatlar üzerindeki pazarlıkların zorunlu olduğunu unutmamalısınız.

Mardin'in en güzel camilerinden biri 14. yüzyıldan kalma Şehidiye Camii’dir. Tek ve uzun boylu minaresi ile onu uzaktan kolayca tanıyacaksınız. Fırlatma için hazır bir roket gibi görünmektedir. Oraya vardığınızda mahalle'de yürüyüş yapmak için en az bir saat ayırmalısınız. Dikkate değer bir diğer cami ise, Cumhuriyet Caddesi'nde yer alan etkileyici ve devasa kapılarla Zinciriye Camii’dir. Kentin mükemmel bir şekilde görüldüğü bakış açısı da vardır.

Mardin’in tatmadan dönmemeniz gereken yöresel yemeklerinin başında kaburga dolması geliyor. Sembusek denilen kapalı lahmacunlarını da mutlaka tatmalısınız. Bunların dışında yöreye özel badem şekerlerini de denemenizi tavsiye ederiz. İçeceklere gelirsek, alıştığımızdan çok farklı olan Süryani şarabı ve Süryani kahvesini de denemelisiniz.

Havaalanları Mardin'de

Mardin'den uçan popüler hava yolları