Menüsü

Nevşehir'den uçak bileti ara

Nevşehir

 • Genel bilgi

  Resmi dil: Türkçe
  Zaman dilimi: UTC +3
  Para birimi: Türk Lirası (TL)

 • Benzersiz Dondurmalar

  Dondurmayı seviyor ve farklı türlerini denemek istiyorsanız, Kapadokya'da keçi sütü ile hazırlanan dondurmaların tadına mutlaka bakmalısınız. Tadı, kıvamı ve lezzetli ile nefes kesicidir.

 • Gerçek Rahatlık

  Nevşehir'de kalırken, tamamen rahatlamak istiyorsanız, pek çok noktada bulunan Türk saunalarını ziyaret ettiğinizden emin olun. İnanılmaz bir deneyim için turistler yoğun ilgi göstermektedir.

 • Yeryüzü Şekillerinin Değişimleri

  Kapadokya'da ve bugünün Nevşehir bölgesinde arazi biçimi halen değişmektedir. Rüzgar ve yağış etkisi altında, arazinin çoğunu oluşturan cüruf, yeni formlar benimsemektedir.

Nevşehir Gezi Rehberi

Nevşehir'de Görülmesi Gereken Yerler

Nevşehir, Türkiye'nin orta kesiminde, aynı adı taşıyan bir ilçedir. Yaklaşık 600 kilometrekarelik alanı kaplayan doğanın mucizesi Kapadokya'dan bahsediyoruz. Arazileri, genellikle ay olarak adlandırılan olağandışı yeryüzü biçimi nedeniyle karakteristik bir yapıya sahiptir. Nevşehir Dünyanın eşsiz güzelliklerine sahip olan ve ayrıca Turizm bakımından bir çok ülkenin örnek gösterdiği tatil köylerinden biridir. Nevşehir’in eşsiz coğrafi yapısı Erciyes, Hasan Dağı gibi sönmüş yanardağların kül ve lavlarıyla dile kolay bundan tam 60 milyon yıl önce oluşmuş. Bu katmanların oluşturduğu bir platoda bulunan ilin sekiz ilçesi vardır.

Yolunuz Nevşehire düşmüşse Türk-İslam Sanat örneklerini görmeden, tarihi cami ve külliyelerini görmeden, Hitit kaya kitabesini ziyaret etmeden, çanak çömlek gibi kendine has süslü hediyeler almadan, duvar yazılarını incelemeden, çömlek atölyesinde tezgah başına geçip kendi çanağınızı yapmadan, üzüm gibi kendine özgün şarapları tatmadan ve balon turuna katılmadan evinize dönmemelisiniz. Balon turu için mutlaka kameranızı yanınıza almalısınız.

Nevşehir güzelliğinin bir diğer kanıtı, halen izlerini görebileceğiniz, zengin tarihi alanlardır. En yakın semtte, Hıristiyanların saklandıkları yeraltı şehirleri olan Derinkuyu veya Kaymaklı vardır. İlk adı Melengübü olan tarihi alan, Kapadokya'daki bu türden en büyük yerdir. İlginç olan şey ise, arkeologlar birçok yeraltı şehrinin halen keşfedilmediğini düşünüyorlar.

Bölgedeki en önemli turistik mekanlardan biri, Göreme Açık Hava Müzesi’dir. Göreme sınırları içerisinde yer alır ve ilçe merkezine 2 kilometre mesafededir. Geçmişin izlerini günümüze taşıyan müze, doğal oluşum sonucu meydana gelmiş bir vadinin başında yer almaktadır. Göreme Açık Hava Müzesi, Kayseri Başpiskoposu Aziz Basil tarafından yaptırılmıştır. 1000 yıl kadar eğitime devam eden müze içerisinde, şapel, yemekhane, kilise, mutfak, manastır gibi alanlar yer alır. Göreme Açık Hava Müzesi, 6 Aralık 1985’den bu yana UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde yer alsa da maalesef bir dönem ahır olarak da kullanılmış.

Nevşehir, yemek hazırlamak için kullanılan kırmızı kilden yapılmış çömlekler ile ünlüdür. Bu şekilde yapılmış en ünlü yemek, Güveç'tir. Bu yemek, sıcaklığı uzun süre muhafaza edebildiği için kilden yapılış olan çömlek ile servis edilir. Geleneksel bir kebap türü olan kiremit kebabının da merkezidir.

Nevşehir'de hangi restoranların görülmeye değer olduğunu kesinlikle merak ediyorsunuzdur. Türk mutfağında uzmanlaşmış en popüler yerlerden biri Avanos Kadın Girişimciler Kooperatifi (Yukarı Mahallesi, Vatan Caddesi)’dir. Merkezin dışındaki Büyük Adana Kebabı'na da mutlaka uğramalısınız. Ürgüp Caddesi'ndeki Güzelyurt Mahallesi'nde giderek kolayca bulabilirsiniz.

Havaalanları Nevşehir'de

Nevşehir'den uçan popüler hava yolları