Menüsü

Porto'dan uçak bileti ara

Porto

 • Genel bilgi

  Resmi dil: Portekizce
  Zaman dilimi: UTC+1 (yaz), UTC+0 (kış)
  Para birimi: Euro (EUR)

 • Anlaşmanın Konusu Olan Şarap

  17. yüzyılda İngilizlerin ilgisini çeken şaraplar için iki ülke arasında ticaret anlaşması imzalanmıştır. İngiltere ile Portekiz arasındaki ticari antlaşmada, ithal şaraplar üzerindeki vergi oranları yeniden düzenlenmiştir. Bu durum, Portekiz şaraplarının ne kadar lezzetli olduğunun bir diğer kanıtıdır

 • Güzel Bir Ortamda Çay Keyfi

  Porto'dayken, Crystal Palace'ın bahçelerini mutlaka ziyaret etmelisiniz. Tavus kuşlarının özgürce dolaştığı bu büyüleyici ortamda, mükemmel çay çeşitleri sunan Rota do Cha adlı çay evinde bir mola vererek, lezzetli çayların tadına bakmanızı tavsiye ederiz.

 • Mercado do Bolhao

  Rua Formosa’da kurulan Mercado do Bolhao, Porto'nun otantik atmosferini yaşamak için ziyaret etmeniz gereken bir diğer önemli noktadır. Bu sokak pazarı, kent sakinleri arasında turistlerden daha popülerdir. Marketi ziyaret ederek yerel ürünlerin tadına bakabilirsiniz.

Porto Gezi Rehberi

Porto Şehrinde Görülmeye Değer Yerler

Porto, Portekiz'in kuzeyinde, Atlantik Okyanusu tarafından bulunur ve ülkenin en büyük ikinci şehridir. Dünyanın en güzel ve ilgi çekici belediyelerinden biri olarak kabul edilmektedir.

Dom Luís I Köprüsü'nü gezmek isteyebilirsiniz. Portekiz Kralı I. Luís'in adını almış ve pitoresk Douro Nehri'nin iki kıyısını birbirine bağlamıştır. İki katlı çelik yapı, Gustave Eiffel’in öğrencisi olan Teófilo Seyrig tarafından tasarlanmıştır. Köprü olağanüstü derecede fotojeniktir, kameranızı almayı unutmamalısınız. Nehrin etrafındaki alanın manzarasını hayranlıkla izleyebilir ve Porto kentinin  günlük hayatını gözlemleyebilirsiniz. Ayrıca, tarihi tramvayı kullanarak şehirde bir tur atabilirsiniz. 1 numaralı güzergah en çok tercih edilen ve en uzun olan turdur. Infante istasyonundan başlayan tur, Douante Nehri boyunca devam ederek Passeio Alegre'ye kadar uzanmaktadır. Porto panoramasının tadını çıkarmak istiyorsanız, Clérigos Kilisesi'ni ziyaret etmelisiniz. Binanın arkasında bulunan (240 basamaklı altı katlı ) kulenin en tepesine mutlaka çıkmalısınız. Şehrin en güzel manzarasını buradan görebilirsiniz.

Douante Nehri boyunca yürüyerek ünlü liman şarabının üretildiği tesislere ulaşabilirsiniz. Binaların çatısında yer alan parlak beyaz harfler sayesinde şarap üretim alanını hemen fark edeceksiniz. Bir çok farklı şarabın tadına bakabilir ve en çok beğendiğiniz şarabı satın alabilirsiniz. Aynı zamanda şarap mahzenlerini ve tesisi rehberli turlarla keşfedebilirsiniz. Lezzetli şaraplara karşı bir ilginiz var ise, "mutlaka görülmesi gereken yerler" listenize, Rua de Sao Joao’da bulunan ünlü bar Vinologia - Portologia Porto ve La Maison des Porto’yu eklemelisiniz. Burada bulacağınız tüm şaraplar küçük üreticilerden tedarik edilmektedir ve bu şaraplar başka hiçbir yerde servis edilmemektedir. Fiyatları diğer yerlere kıyasla biraz daha yüksek olmasına rağmen turistler tarafından tercih edilmektedir.

Porto'da denemeye değer başka neler vardır ? Yerel olarak üretilen meyve ve sebzelerin tadına mutlaka bakmalısınız. Ülkenin sahip olduğu iklim koşulları, bitkilerin büyümesi için mükemmeldir. Özellikle armut ve turunçgillerden hoşlanabilirsiniz. Sokak satıcılarından kolaylıkla satın alabileceğiniz kestaneleri de denemenizi tavsiye ederiz. Otantik ve geleneksel Portekiz yemeklerinin tadına bakmak için, 147 Largo Doutor Tito Fontes'deki Tapabento Trindade'ye veya 2343 Rua de Costa Cabral'da bulunan O Paparico'ya gitmelisiniz. Yerel halk tarafından tavsiye edilen popüler mekanlardır.

Havaalanları Porto'da

Porto'dan uçan popüler hava yolları