Menüsü

Cork'tan uçak bileti ara

Cork

 • Genel bilgi

  Resmi dil: İrlandaca, İngilizce
  Zaman dilimi: UTC+1 (yaz), UTC+0 (kış)
  Para birimi: Euro (EUR)

 • Kaleyi Ziyaret Edin

  Cork'dan birkaç kilometre uzaklıkta olan ve 1446 yılında taştan inşa edilen Blarney Kalesi bulunur. İlginç olan şey ise, burayı ziyaret eden turistler, onlara şans getireceklerine inandıklarından Blarney kalesinin taşlarını öpmektedir. Sizde şansınızı deneyebilirsiniz.

 • Titanik Ruhu

  Uzun yıllar önce, Cobh kentinin liman bölümünden binlerce İrlanda göçmenini Amerika'ya taşıyan yolcu gemileri hareket etmekteydi. Atlantik Okyanusu'nu aşarak Amerika’ya ulaşmaktaydırlar. Titanik isimli meşhur gemi de yolculuğuna bu limadan başlamıştır.

 • Guinness’den Başka Bira Çeşidi Var mı ?

  Guinness'in hayranı değilseniz, bir başka bira çeşidi olan stoutu deneyebilirsiniz. Bir siyah bira türü olmasına rağmen oldukça tatlı bir tadı vardır. Bu biraların Beamish'te demlendiğini bilmek güzel bir şeydir.

Cork Gezi Rehberi

Cork Şehrinde Görülmeye Değer Yerler

Cork, zengin tarihi, kırmızı kumtaşından inşa edilmiş yapıları, rahat caddeleri ve enfes biraları ile ünlüdür. Bu şehir, İrlanda'da kalırken ziyaret etmeniz gereken önemli bir yerdir.

Cork, Lee nehrinin taştığı bölgede bulunmaktadır. Adını İrlandaca bir cümle olan Corcach Mór Mumhan (Büyük Canavar Cork anlamına gelmektedir)'dan almıştır. Şehrin ana merkezi bir adada bulunur ve çoğu sokak gömülü nehir kanallarıdır. Şehir güçlü sahil rüzgarlarının kontrol altında tutulması için kurulmuştur. Böyle bir konuma sahip olan yaşam alanı, yoğun bir şekilde nem ve sise maruz kalmaktadır. Cork’a seyahat ederken kışlık kıyafetlerinizi ve şemsiyenizi mutlaka yanınıza alın.

Cork'da iki katedral yer almaktadır. Meryem Ana'nın Roman Katolik ve İrlanda Kilisesine ait olan St. Anna ve St. Finbarr katedralleridir. Tarih severler, şehrin en eski binası olan Red Abbey kulesini ve “Dördüncü Yüzlerin Yalancısı” anlamına gelen Shandon kulesini ziyaret etmelidir. Bir kiliseye ait olan bu kulede yer alan saatlerin her biri farklı bir zaman dilimi göstermektedir. Cork merkezindeki neo klasik kiliselerden birisi Triskel Arts Center’a dönüştürülmüştür. Yüksek tavanlı, vitraylarla renklendirilmiş yapıda, film gösterimleri, konserler düzenlenmektedir. Bin yıl önce Cork’un ilk kilisesinin kurulduğu alan da sanat galerisine dönüştürülmüştür. Zemin katındaki camdan bodruma baktığınızda kilisenin eski bölümleri de hala görebilirsiniz.

Brande Parade’nin iskele yolları ve Eski Şehirin (Old Town) sahip olduğu atmosfer inanılmaz derecede güzeldir. Griffith ve Southgate köprüleri de görülmeye değerdir. Hediyelik eşyalar satın almak istiyorsanız, Bishop Lucey Park semtinde bulunan Victorian hall’a giderek İngiliz Marketini ziyaret edebilirsiniz. Gene aynı semtte bulunan Huguenots’ bölgesine giderek, şirin ve dar sokaklarda yürüyüş yapabilir ve yol boyunca yer alan barları ziyaret edebilirsiniz.

Cork, lezzetli ve sert birası ile ünlüdür. Lezzetli yöresel mutfağıyla da sıklıkla övünmektedir. Yerel tatlar arıyorsanız, İngiliz kahvaltısını (kızarmış pastırma, yumurta, sosis, siyah puding ve fasulye ile domates sosundan oluşur) mutlaka denemelisiniz. Akşam yemeğinde ise, sirke ile kızartılmış balık, cips ve içecek olarak bira sipariş etmelisiniz. Tipik İrlanda güveci (koyun veya dana etiyle beraber patates ile soğan eklenerek pişirilir) de tadına bakılması gereken önemli bir lezzettir. İçecek olarak da kesinlikle Guinness isimli siyah birayı almalısınız. Nerede kaliteli yemekler yiyebilirim ? Welcome Inn, Barry'nin veya The Old Oak isimli mekanlar, ziyaretçiler tarafından sıklıkla tavsiye edilmektedir.

Havaalanları Cork'ta

Cork'tan uçan popüler hava yolları