Menüsü

Riga'dan uçak bileti ara

Riga

 • Genel bilgi

  Resmi dil: Letonca
  Zaman dilimi: UTC+3 (yaz), UTC+2 (kış)
  Para birimi: Euro (EUR)

 • Riga Vatandaşları

  Riga vatandaşlarıyla ilgili ilginç bir gerçek ise, Letonyalıların yarısından sadece biraz daha fazla olmasıdır. Burada yaşayan ikinci büyük millet Ruslardır. Nüfusun% 40'ını oluşturmaktadırlar.

 • En Yüksek Bina

  Riga'da Letonya'nın en yüksek binası yer almaktadır. Bu bina, aynı zamanda tüm Avrupa Birliği'nin en yüksek binası ve dünyada 15. Sırada yer alır. 368,5 metre yüksekliğinde bir TV-radyo kulesidir.

 • Yeşil Şehir

  Riga bölgesinde, toplamda 7000 ha'yu kapsayan 22 park bulunmaktadır. En popüler olanı Mezaparks’dır. Büyük bölümü iğne yapraklı olan bir Orman Parkıdır. Dinlenmek için mükemmel bir seçenek. Aileniz ve çocuklarınız ile seyahat ediyorsanız, mutlaka uğramalısınız.

Riga Gezi Rehberi

Riga'da Şehrinde Gezilip Görülmesi Gereken Yerler

Riga, Letonya'nın başkenti ve en büyük şehridir. Tüm ülkenin nüfusun sayısı, Varşova'nın kendisinden daha küçüktür. Riga, Baltık devletleri içinde en büyük şehir olmasının yanı sıra, önemli bir kültür, siyaset, eğitim, finans, ticaret ve endüstri merkezidir. Şehrin kuruluşu 12. yüzyıla kadar dayanır. 12. yüzyıl sonlarında liman şehri olan Riga'ya Alman ticaret gemilerinin uğramaya başlamasıyla nüfusu ve önemi artmıştır. 1201 yılı Riga'nın resmi kuruluş yılı olarak kabul edilir. 1201 yılında Albert of Bremen tarafından kurulan Riga Daugava Nehri ile iki bölgeye ayrılıyor. Riga'nın eski şehri, UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer almaktadır ve kesinlikle görülmeye değer bir yer. Küçük bir şehir olması nedeniyle, Riga bir hafta sonu gezisi için mükemmel bir seçenektir. Kuzey’in Paris’i olarak anılan Riga; Orta Çağ mimarisinin korunduğu Eski Kent ile Eski Kent’i çevreleyen 19. ve 20. yüzyıldan kalma zarif binalar, tarihi doku ile bütünleşen iki katlı evler ve komünizm döneminden kalma çok katlı Sovyet binalarından oluşuyor.

Letonya'nın başkenti, bu tarzda dikilen 800'den fazla binaya sahip olduğu için, Avrupa'nın en büyük ayrılıkçı mimarisine sahip yerlerden biri olarak bilinmektedir. Bu tarz mimari ile ilgilenenler için bu şehir, mükemmel bir destinasyondur. Bu stilin en iyi örnekleri, Elizabeth Street ve Albert Street tarafından bulunabilir. İlginç olanlar arasında ise, 10 Meistaru Street’de bulunan House of Cats (Kediler Evi) ve Rātslaukums 7 caddesinde bulunan Blackheads (Karabaşlar) yer almaktadır. Bu iki farklı nokta, şehrin sembolleri arasında da yer almaktadır. 

Yukarıda adı geçen House of Cats (Kediler Evi) adı nereden gelmektedir ? Bu evlerin çatısında, bu hayvanların iki temsilcisinin kabartmaları vardır. Bunlar, Büyük Lonca'nın tüccarlardan birine üyeliği vermemesi kararına yapılan ironik bir tepkinin parçası olarak ortaya çıkmıştır. Bu tüccar ise, evin sahibidir. Riga'da kediler ile alakalı başka bir şey var mı? Eski Kent bölgesinde, özellikle bu kürklü arkadaşlar için inşa edilmiş birçok küçük ahşap ev göreceksiniz.

En iyi ve en taze ürünleri bulmak için şehrin merkezinde bulunan Merkez Pazar'a gitmelisiniz. Tarihi, Avrupa'nın en büyük pazarı olduğu için 1930 yılına kadar uzanmaktadır. Bugün üç binden fazla tezgaha ev sahipliği yapmaktadır ve bunların çoğu sebze, et ve süt ürünleri ve çeşitli gıda ürünlerinden meydana gelmektedir. El yapımı birçok ürünleri de burada bulabilirsiniz.

Bölgesel mutfağın popüler unsurları patates, sosis ve siyah balsamın yanı sıra çok sayıda füme balık türünden oluşmaktadır. Letonya yemeklerinde uzmanlaşmış restoranlardan birinde, bu yemekleri deneyebilirsiniz. Milda, Kungu Iela 8 veya Dzirnavu iela 72'deki Riits, popüler yer arasındadır.

Havaalanları Riga'da

Riga'dan uçan popüler hava yolları