Menüsü

Rostov'dan uçak bileti ara

Rostov

 • Genel bilgi

  Resmi dil: Rusça
  Zaman dilimi: UTC +3
  Para birimi: Rus rublesi (RUB)

 • Caz Kenti

  Rostov-on-Don, yıl boyunca orada gerçekleşen birçok caz festivali ile bilinmektedir. En popüler olanı Donskaya vesna, Mini fest ve Rus Komedi festivalleridir. Bu festivallerden birine mutlaka katılmalısınız.

 • Don'da Dinlenin

  Yaz mevsiminde Rostov vatandaşları, nehrin sol kıyısında olan temiz kumlu plajlarda sıklıkla vakit geçirmektedir. Ziyaret etmeye değer yerlerden biridir.

 • Anıt Kentleri

  Rostov-on-don'da, önemli insanları ve olayları anmak için anıtlar inşa edilmektedir. Ayrıca normal insanların anıtlarınıda görmeniz mümkündür. Şehirde onlardan 100'lerce görebilirsiniz.

Rostov-on-Don Gezi Rehberi

Rostov-on-Don Şehrinde Görülmeye Değer Yerler

Rusya'nın Rostov Oblastı'nda Don Nehri'nin sağ sahlinde bulunan bir kentidir. Rusya'nın güneyinde yer alan şehir, Ukrayna sınırında yer almaktadır. Moskova'nın 1.076 kilometre güneydoğusunda ve Don Nehri'nin ağzından 46 kilometre yukarısında yer alır. Şehrin karşısında Don Nehri'nin sağ sahlinde Bataysk ve batısında Azak şehri bulunur. Günümüzdeki Azak şehrinin etrafında Antik Yunan kenti Tanais, Orta Çağ'da Ceneviz Cumhuriyeti'nin kolonisi Tana, daha sonra Osmanlılar tarafından Azak Kalesi kuruldu. İlk yerleşik hayat 1749 yılında kurulmasına rağmen, şehir statüsüne yarım yüzyıl sonra ulaşmıştır. Nispeten yakın bir zamanda kurulmuş olmasına rağmen, Don nehri ağzındaki bu bölge önemli bir ticaret ve kültür merkezi haline gelmiştir. Nehir, Rusya İmparator’luğunun kuzeyindeki ve güneydeki bölgeleri birbirine bağlamaktadır. Bir yerel liman olan Temernitskiy, güneydeki tek Rus limanıydır. Karadeniz, Akdeniz ve Ege Denizi ülkeleriyle ticaretin gerçekleştirildiği yer burasıydır.

Rostov-on-Don gerçek bir mimari inci olarak kabul edilmektedir. 482 tarihi binaya ve yaklaşık 70 arkeolojik anıta ev sahipliği yapmaktadır. Görülmesi gereken önemli anıtlar şehrin tarihi merkezinde bulunmaktadır. Rostov'un en eskilerinden biri olan Bolshaya Sadovaya caddesi, ziyaret etmeniz gereken en güzel caddelerden biridir.

Pushkin caddesinde yürüyüşe çıkmayı da unutmamalısınız. 3,5 kilometre uzunluğundaki sokak boyunca, güzel vakit geçirebileceğiniz kafeler ve restoranlar yer almaktadır. Rotanızın ilk durağı Oktyabrskoy Revolutsyii parkıdır. Parkta dinlenerek sosyal hayatı gözlemleyebilirsiniz.

Kutsal Meryem'in Doğuşunun Katedrali, kentin en önemli ortodoks kiliselerinden biridir. 1860 yılında inşa edilmiştir. En garip kent pazarının bulunduğu yere giderek, neredeyse her şeyi (kıyafetler, et, balık, tatlılar ve salatalar) satın alabilirsiniz. Orada turistler için sunulan tipik hediyelik eşyaları satın almazsınız. Ancak, Rostov vatandaşlarının nasıl yaşadığını daha yakından inceleyebilmeniz mümkün.

Dinlenmek isterseniz, şehrin eski kesiminde 1927 yılında kurulmuş olan hayvanat bahçesine gidebilirsiniz. Yeşil alanlardan geçerek maymunları, amur kaplanlarını ve kutup ayılarını görebilirsiniz.

Ucuz ve lezzetli yemekler yemek için Bolshaya Sadovaya'daki Zloti Klos'da gidebilirsiniz. Pastırma, kızarmış yumurta ve diğer atıştırmalık yiyeceklerin yanı sıra, kahvaltı için de mükemmel bir seçenektir. Akşam yemeği için lezzetli köftelerin servis edildiği Smietana'ya gidebilirsiniz. Hava karardıktan sonra Sotsialisticheskaya'daki Harat's Pub'ı mutlaka ziyaret etmelisiniz. Kızarmış sosislere eşlik edecek muhteşem biraların tadına bakabilirsiniz. Şehrin popüler mekanlarından biridir.

Havaalanları Rostov'da

Rostov'dan uçan popüler hava yolları