Menüsü

San Francisco'dan uçak bileti ara

San Francisco

 • Genel bilgi

  Resmi dil: İngilizce
  Zaman dilimi: UTC-7 (yaz), UTC-8 (kış)
  Para birimi: ABD doları (USD)

 • Golden Gate Köprüsü

  San Francisco'da kalırken, dünyadaki en ünlü köprü olan Golden Gate Köprüsü'nde mutlaka yürüyüşe çıkmalısınız. Bu köprüden her gün 120 bin otomobilin geçtiğini biliyor muydunuz?

 • Şehrin Sembolü Sis

  Rüzgarın Chicago’nun sembolü olduğu gibi sis de San Francisco ikliminin ayrılmaz bir unsurudur. Bu, sıcaklık farklılığından dolayı ortaya çıkan bir durumdur.

 • Çin Mahallesi

  Asya kültürüyle ilgileniyorsanız, San Francisco sizi kesinlikle hayal kırıklığına uğratmaz. ABD sınırları içinde yer alan en büyük Chinatown burada bulunmaktadır. İbadet yerlerinden restoranlara her şeyi burada bulabilirsiniz. Özellikle hava karardığında oldukça renkli bir atmosfere sahiptir.

San Francisco Gezi Rehberi

San Francisco Görülmesi Gereken Yerler

San Francisco, 40 tepe üzerinde kurulmuş olan bir şehirdir olup her yönden ulaşmanız mümkündür. Doğudan, batıdan ve Pasifik Okyanusu tarafından, aynı adı taşıyan bir körfezle çevrilidir. San Francisco şehrine ait en eski yerleşim ile ilgili arkeolojik kanıtlar, ilk yerleşimin M.Ö. 3000 yılında yapıldığını göstermektedir. Bu bölge, Ohlone yerlilerinin kontrokü altındaydı. San Francisco, ABD’nin en güzel eyaletlerinden biri olan California’nın kuzeyinde yer alıyor. Eyaletin 4. büyük şehri. Körfezin kenarına konuşlanmış olan bu şehir Victorian tarzı evleri, inişli çıkışlı yoları, kıpkırmızı Golden Gate köprüsü, tarihi Cable car’ı ve daha birçok özelliği ile tüm dünyadan gelen turistlerin ilgi odağıdır.

Planlı bir şekilde gelişen kentte, muhteşem mimarinin pek çok örneğini görebilirsiniz. Bu kentleşmenin yanı sıra, şehrin % 20'sini oluşturan birçok yeşil alan (parklar, meydanlar) vardır. Şehri daha yüksek bir perspektiften görmek ister misiniz? Yerel halk, Coit Kulesi’nin zirvesini (adres 1 Telegraph Hill Blvd) ve Twin Peaks tepelerini tavsiye etmektedir. Hangisinin daha iyi bir manzara sunduğuna karar vermek size kalmış, belki de ikisini de görmek en iyisidir.

Union Square adlı meydan şehrin kalbidir. Buranın etrafında bulunan Market street başta olmak üzere bir çok cadde alışveriş için sizleri beklemektedir.

Kesinlikle ünlü Painted Ladies (Boyalı Hanımlar) bölgesini görmeye gitmelisiniz. Bu yapılar, Viktorya tarzında inşa edilmiş evlerden meydana gelmektedir. San Francisco kartpostallarında sıkça rastlanan bu güzel binalara atıfta bulunan ilk kişiler yazarlardır. 1978 yılında Elizabeth Pomada ve Michael Larsen tarafından ilk defa Painted Ladies (Boyalı Hanımlar) olarak adlandırılmıştır. Painted Ladies, Alamo parkının yanında, Steinar ve Hayes sokaklarının köşesinde bulunur. Fotoğraf çektirmek için turistlerin yoğun ilgisini gören bu bölgeyi mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Nerede yemek yemeliyim? Bu çok uluslu şehirde, muhtemelen dünyanın tüm mutfaklarından yemekler servis eden restoranlar bulacaksınız. San Francisco'da, vatandaş başına düşen restoran oranı, tüm ABD'nin en yüksek oranıdır. Bu nedenle pek çok seçenek arasından birkaç yer seçmek zordur. Bununla birlikte vejetaryen versiyonunda olağanüstü Asya yemekleri servis edilen Burma Superstar'a (309 Clement Caddesi) kesinlikle gitmeye değer. İtalyan yemeği ve deniz ürünleri için 1550 Hyde Caddesi'ndeki Seven Hills'e gidebilirsiniz. Yunan tarzında yemekler için, 200 Jackson Street'teki Kokkari Estiatorio'yu ziyaret etmelisiniz. Kahvaltı veya öğle yemeği için yerel halk, 2101 Sutter Caddesi'ndeki Sweet Maple’ı sıklıkla tavsiye etmektedir. Fisherman’s Wharf’ta da ayaküstü bir çok lezzetli yemeğin tadına bakabilirsiniz.

Havaalanları San Francisco'da

San Francisco'dan uçan popüler hava yolları