Menüsü

Strasbourg'dan uçak bileti ara

Strasbourg

 • Genel bilgi

  Resmi dil: Fransızca
  Zaman dilimi: UTC+2 (yaz), UTC+1 (kış)
  Para birimi: Euro (EUR)

 • Strazburg

  Neredeyse dört yüz yıl boyuncai Notre Dame Katedrali'nin kulesi, Avrupa'nın en yüksek binası idi. 1889 yılında, Dünya Sergisi ile açılışı yapılan Fransız Eyfel Kulesi, bu ünvanı elinden almıştır.

 • Sonbaharda Buraya Gelin

  Strazburg'u görmek için en iyi zaman Sonbahar dönemidir. Hava sıcaklığı, bu dönemde oldukça keyifli olup az sayıda turist vardır. Alsace’nin en iyi şaraplarını da bu dönemde tadabilirsiniz.

 • Titreşimi Hisset

  Haftada iki kez (çarşamba ve cumartesi günleri), Strazburg'da bir bit pazarı kurulmaktadır. Eski Alsas'ın havasını hissetmek ve belki de bazı özgün hediyelik eşya satın almak istiyorsanız, oraya gitmeyi unutmamalısınız.

Strazburg Gezi Rehberi

Strazburg Şehrinde Gezilip Görülmesi Gereken Yerler

Strazburg, Fransa'nın kuzeydoğusunda yer alan bir şehir olup Almanya sınırında yer alan Alsace'nin başkentidir. Strazburg, Roma imparatoru Augustus tarafından kurulmuştur. Strazburg Fransa'nın nüfus bakımından yedinci en kalabalık kentidir. Kuzey-doğu bölgesinin ekonomik merkezlerinden biri olan şehir, aynı zamanda Avrupa Konseyi ve Avrupa Parlamentosu'nu barındırır. Cenevre ve New York'la birlikte ülke başkentliği yapmadan uluslararası bir organizasyon merkezi barındıran az sayıda kentten biridir. En önemli Avrupa Birliği kurumları, bu şehirde kendi tesislerine sahiptir. Avrupa’nın kalbi olan şehir, tüm dünyada gayet iyi bir şekilde (politik nedenlerden dolayı) bilinmektedir. Strazburg aynı zamanda büyük bir öğrenci kentidir. Üniversiteleri uluslararası platformda tanınmış olup öğrencilerinin 20% si yabancıdır.

Şehrin tarihi, uzak eski zamanlara ve oldukça çalkantılı dönemlere kadar uzanmaktadır. Şehir, konumu itibariyle, her zaman dünya haritasında önemli bir yer tutmaktadır. Mimarisi, hayran olabiliceğiniz kadar güzeldir. Strazburg'un kalbi bir Grand Ile isimli bir adadır. Tam ortasında, büyük bir katedrale (Cathédrale Notre-Dame de Strazburg) ait yüz kırk iki metre yüksekliğindeki bir kule yer almaktadır. İnşası 12. yüzyılda başlayan yapı, birkaç yüzyıl sonra tamamlanabilmiştir. Bu ve diğer tarihi binalar, 80'li yıllarda, şehrin eski kısmının UNESCO Dünya Mirası listesine alınmasına sağladı. Strazburg hem kent merkezi, hem de çevresindeki Orta Çağ ve Rönesans mimarisinin etkisiyle bir açık hava müzesini andırmaktadır. Şehrin çevreleri üzüm bağları ile çevrilidir. Şehirde çok sayıda park ve bahçe bulunmaktadır.

Yemek yemekten hoşlanıyorsanız, Strazburg mükemmel bir seçenektir. Kendisine hitap eden fantastik yemekleriyle ünlü Alsace'nin gastronomik bir başkenti olarak kabul edilmektedir. Lezzetli yemeker  yemek için kendinizi hazırlamalısınız. Çok sayıdaki görkemli yemeklerin arasında, patates ve sebze ile servis edilen ve şarapta marine edilmiş et (domuz, kuzu ve sığır eti olmak üzere üç çeşit etten yapılmaktadır) ile hazırlanan baeckeoffe'un tadına mutlaka bakmalısınız. Ayrıca, ekşi lahana ile hazırlanan pek çok farklı lezzetin tadına da burada bakabilirsiniz. Bu türde hazırlanan en popüler yemek, choucroute aux poissons’dur (ekşi lahana ve farklı balık türleri, beyaz şarapla marine edilerek servis edilmektedir). Bu karışım, belki de kulağa hoş gelmiyor olabilir ama çok lezzetli bir vardır.

Strazburg'un mimarisine bir kez daha hayranlık duymak istiyorsanız, su tramvayları ile organize edilen gezilere katılmalısınız. Özellikle, güzel gözüken bölgeye bakan Petite France, geleneksel çiçeklerle bezeli binlerce çiçek evi ile kuşatılmış söğütler arasında yer almaktadır.

Havaalanları Strasbourg'da

Strasbourg'dan uçan popüler hava yolları