Menüsü

Siirt'ten uçak bileti ara

Siirt

 • Genel bilgi

  Resmi dil: Türkçe
  Zaman dilimi: UTC +3
  Para birimi: Türk Lirası (TL)

 • Tillo'yu Ziyaret Zamanı

  Tillo ( Aydınlar anlamına gelmektedir), yürüyüşe çıkmanız gereken önemli bir tarihi noktadır. Siirt ilinin bu semtinde, 16. yüzyıldan kalma birçok mezarı ve anıt mezarlığını ziyaret edebilirsiniz.

 • İnanılmaz Bir Topografya

  Siirt'te, doğanın sunduğu en iyi doğal alanları keşfedebilirsiniz. Bölgenin kuzeybatı kısmında yer alan ormanlık alanlar ve ihtişamlı dağlar tarafından tanımlanırken güneyinde ise bozkırlar bulunur.

 • Yerel İklim

  Siirt iline karasal iklim hakimdir. Yazlar sıcak ve kurak, kışlar soğuk ve yağışlı geçer. İlin Kuzey ve Doğusu kışın daha soğuk ve yazın daha serin olur. En sıcak dönem Mayıs ile Eylül arası (24 C ile 30 C derece arasında) dönemdedir. En soğuk aylar Aralık ile Mart arasındaki zaman dilimidir ve sıcaklık 0 C'nin altına düşmektedir. Kaydedilen en yüksek sıcaklık 42 C, en düşük ise -15 C’dir.

Siirt Gezi Rehberi

Siirt'te Şehrinde Görülmeye Değer Yerler

Siirt şehri 10. yüzyılda kurulmuştur ve güzel tarihi mimarisi ile bilinir. Daha sonraki bir dönemde inşa edilen İslami eserler ise, Bizans dömeninden günümüze ulaşan kiliseler ile yan yana bulunmaktadır.

Günümüze kadar korunmuş en görkemli tarihi yapı Ulu Camii’dir. Camii, Büyük Selçuklu Sultanı II. Mahmut tarafından 1129 yılında inşa ettirilmiştir. Sultan II. Mahmut, 1118 yılında Bağdat Selçuklu Sultanı olarak ilan edilmiştir ve camiyi bunun şeferine yaptırmıştır.

Yakındaki Eruh köyü sakinleri, büyük bir ticari zekaya sahiptir. Yerel geleneğe göre, her Ağustos ayında köylüler dağlara tırmanarak kar toplamaktadır. Toplanan bu karlar daha sonra sokak pazarlarında para karşılığında satılmaktadır. İlginçtir ki, satılan bu karların düzenli alıcıları vardır. Kar, geleneksel cellat yemeğini (yemek, pekmez ve karın karıştırılmasından meydana geliyor) yapmak için bu bölgede kullanılmaktadır. Nefis bir şekilde hazırlanan bu yemek oldukça lezzetlidir. Yılın bu zamanında Eruh'u ziyaret ediyorsanız, bu yemeğin tadına mutlaka bakmalısınız. Her köşede bu benzersiz yemeği kolayca satın alabilirsiniz. Ayrıca, Eruh ve Pervari İlçelerinde bazı erkekler tezgahlarda tiftik ipliğinden dokunmuş kumaşlardan yapılan ve Şal-Şepik denilen bir elbise giyerler. Bu elbise orijinal bir elbise olup, cepken, yelek ve çok geniş paçalı pantolondan oluşur.

Sağlarca Kaplıcası, mutlaka ziyaret etmeniz gereken doğal bir güzelliktir. Siirt'e 15 kilometre uzaklıkta, Eruh yolu üzerinde bulunmaktadır. Bu kaplıca suyunun deri ve kadın hastalıklarına iyi geldiği bilinmektedir. Her yıl binlerce kişi tarafından şifa bulmak için ziyaret edilmektedir.

Veysel Karani Türbesi, Baykan'ın Ziyaret Beldesinde yer alır ve Siirt'e 40 km mesafededir. Yörenin "cas" denilen harcıyla 1901 yılında yapılıp, kubbeyle örtülmüş olan türbe, 1967'de yeniden inşa edilmiştir. Her yıl 16-17 Mayıs günleri Veysel Karani'yi anma günü olarak kutlanmaktadır.

Siirt'ten hediyelik eşya olarak ne satın almalıyım ? Siirt battaniyesi (özellikle el yapımı battaniyeler), kilim ve keçi yününden yapılmış halılar turistlerin yoğun ilgisini görmektedir. Ahşap tezgahlarda elde dokunan bu ürünler oldukça ünlüdür. Şık, güzel ve kolay bir şekilde taşıyabileceğiniz bir diğer  hediyelik eşya ise, yörede üretilen sabunlardır. Hoş bir kokuya ve nemlendirme özelliklerine sahiptir.

Siirt'te nerede yemek yemeliyim ? İlk gitmeniz gereken yer, Hastane Caddesinde bulunan Gözde Ocak Başi'dır. Lezzetli yiyecekleri bulabileceğiniz bu restoranda, özellikle kebap türlerinin tadına bakmalısınız. Restoranın önünde bulunan eski hamam kalıntıları da ilginizi çekebilir.

Havaalanları Siirt'te

Siirt'ten uçan popüler hava yolları