Menüsü

Salzburg'dan uçak bileti ara

Salzburg

 • Genel bilgi

  Resmi dil: Almanca
  Zaman dilimi: UTC+2 (yaz), UTC+1 (kış)
  Para birimi: Euro (EUR)

 • Mozart’ın Şehri

  Salzburg, en ünlü vatandaşı olan Wolfgang Amadeus Mozart ile her zaman gurur duymaktadır. Mozart’ın ismini taşıyan bir havaalanı, bir müzik lisesi ve şehir merkezindeki bir meydan bulunmaktadır. Hatta onun adını taşıyan tatlılar ve çikolatalar bile vardır.

 • Kısa Çalışma Saatleri

  Salzburg'u ziyaretiniz boyunca, mağazaların çok kısa bir süre açık kaldığını unutmamalısınız. Hafta içi, akşam saat 20:00'ye kadar alışverişinizi tamamlamalısınız. Pazar günleri tüm dükkanlar tamamen kapanırken, cumartesi günleri ise, neredeyse yarım gün çalışmaktadır.

 • Mirabell Sarayı ve Bahçesi

  Saray ve bahçeleri, bir kültürel miras anıtıdır ve UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesi’ne kabul edilmiş olan Salzburg tarihi şehrinin bir parçasıdır. İsmi İtalyanca “harika” “enfes” anlamlarındaki kelimeden gelmektedir.

Salzburg Gezi Rehberi

Salzburg'da Görülmesi Gereken Yerler

Salzburg, Avusturya'nın kuzeybatısındaki aynı adı taşıyan federal bir devletin başkentidir. Şehrin Alp kesiminde, Salzach nehri tarafında bulunur. Avusturya’nın dördüncü büyük kentidir. En çok ziyaret edilen şehirlerden biridir. Şehrin tarihi kısmı (Old Town) , 1996 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesine dahil edilmiştir. Ortaçağ’dan kalmış tarihi dokusu, zarif meydanları, görkemli kale ve katedralleri, Mozart çikolataları ve daracık sokaklarda gezinen şık insanlarıyla oldukça keyifli bir Avrupa kentidir.

Salzburg şehri, bin yıldan fazla bir süredir varlığını devam ettirmiştir. Adında anlaşılacağı gibi, geçmişte Avrupa'nın en büyük tuz madenlarine ve üretimine ev sahipliği yapmıştır. Sahip olduğu tarihi binalar sayesinde şehir, genellikle Roma ile karşılaştırılmıştır. Şehir merkezinde, Barok tarzda inşa edilen en az 20 tane kilise sayabilirsiniz. Getreidegasse 9 adresinde kolyaca bulabileceğiniz Mozart'ın evine uğramalısınız. Dünyaca ünlü bestecinin doğduğu ev, günümüzde ona adanmış bir müze olarak ziyaretçilerini beklemektedir. Mozart hakkında ilginç bilgileri, buradan öğrenebilirsiniz.

Barok yapısı olan Salzburger Katedrali, 17. Yüzyılda inşa edilmiştir. Mozart, bu katedralde vaftiz edildiği için de turistlerin ilgisini çekmektedir. Slazburg’un en güzel katedrali olarak gösterilen yapı heykelleri, freskleri ve kubbesiyle şehrin önemli sembollerinden biridir. Mutlaka uğramalısınız.

Kentten yaklaşık 50 kilometrelik bir mesafede bulunan ve Alp bölgesi ile ilgili tasvirleri bünyesinde barındıran Wolfgangsee Gölü'nü mutlaka ziyaret etmelisiniz. Genellikle turist akınına uğrayan bu göle, sabah erkenden kalkıp gitmenizi tavsiye ederiz. Doğayla içiçe bir şekilde kahvaltınızı yapabilir, inanılmaz doğa manzarasına karşı çayınızı yudumlayabilirsiniz.

Mozart’ın şehrinde neyin tadına bakmalıyım ? 1890 yılından bu yana üretimine devam edilen ve Salzburg'un sembolü olan Mozartkugel çikolatasının tadına bakmalısınız! Paul Fürst isimli mekana giderek bu çikolatanın tadına bakabilir ve sevdikleriniz için hediye paketi şeklinde satın alabilirsiniz. Bir başka popüler lezzet ise, Salzburger Nockerl (sufle). Bir lokanta veya kafeye giderek, taze bir şekilde hazırlanmış olan Salzburger Nockerl’ı deneyebilirsiniz. Bira içmekten hoşlanıyorsanız, Salzburg'u çok seveceksiniz. Şehrin 500 yıllık bir bira kültürüne sahip olduğunu bilmek kesinlikle ilginizi çekecektir! Şehre Avusturya'nın bira başkenti ünvanı verilmiştir. Şehir sınırları içerisinde, yaklaşık olarak 10 farklı bira fabrikası faaliyet göstermektedir. Bira endüstrisinde çalışan sertifikalı uzmanlar, eğitimlerini Salzburg’da görürler ve bu eğitim, dünyanın sadece birkaç yerinde verilmekte.

Havaalanları Salzburg'da

Salzburg'dan uçan popüler hava yolları