Menüsü

Wizz Air Tel Aviv'den Kosice'ye uçak biletleri

Filtreleri göster

Kosice

 • Genel bilgi

  Resmi dil: Slovakça
  Zaman dilimi: UTC+2 (yaz), UTC+1 (kış)
  Para birimi: Euro (EUR)

 • Işıklı ve Müzikli Havuz Gösterisi

  Urban Tower ve Devlet Tiyatrosu'nın yakınlarında yer alan parkın içinde bulunan bu havuz, yaz boyunca her saat başında gösterisini yapmaktadır. Müziğe eşlik eden su ve ışık gösterisi, izleyicileri kendisine hayran bırakmaktadır. Ayrıca, havuzun yanında bulunan bir metal ağacın üzerinde yer alan 22 adet çanda bu gösteriye eşlik etmektedir.

 • Mutfak Gelenekleri

  Košice'de kalıp yerel yemekleri ve yerel tokaj şarabını mutlaka denemelisiniz. Košice şarapları Avrupa çapında ünlüdür. Yemek yemek için yerel bir lezzet arıyorsanız halušky tam size göre yerel ve geleneksel bir seçenek.

 • Kullanılan İletişim Dili

  100 yıl önce Košice şehrinde kullanılan dil Macarcaydı. Ancak günümüzde Slovakça şehre hakim olmuştur. Kosice şehrinde kullanılan Slovakça ile Bratislava’da kullanılan Slovakça arasında farklılıklar vardır. Slovakça üç farklı lehçeye(Doğu lehçesi, Kosice’de kullanılan ve Lehçeye benzeyen) ayrılmıştır.

Kosice Gezi Rehberi

Ülkenin en büyük ikinci kenti ve doğu Slovakya'nın gayriresmi bir başkentidir. Košice, mükemmel bir metropol değil ama eski şehrin cazibesi ve muhteşem iklimi sayesinde turistlerin kalbini fethetmektedir. On üçüncü yüzyılda kurulan ve daha sonra Kosice'nin savunma duvarlarıyla çevrili olan şehir Macaristan'ın önde gelen şehir merkezlerinden birsiydi. Aziz Elisabeth Katedrali, Slovakya‘nın en büyük kilisesi ve bu Gotik başyapıt gene aynı dönem içerisinde inşa edildi.

O dönemin bir diğer anıtı ise 14. yüzyıldan kalma St. Urban's Tower, bir katedralin çan kulesidir. Etkileyici savunma duvarları bugün sadece kısmen görülebilmektedir. Arkeoloji müzesinde yer alan parçalarını ziyaret edebilirsiniz. 19. yüzyılın sonlarında kurulan Neo-Barok Devlet Tiyatrosu, eski belediye binasının yerine geçmiştir. 1920'lerde inşa edilen sinagog, ülkedeki en büyük Yahudi sinagogudur. 20. yüzyıla kadar Slovakya ayrı bir devlet değil, Macaristan Krallığı'nın bir parçası olarak varlığını sürdürmekteydi. Kosice şehrinde, Macar kültürünün izlerini hala bulmanız mümkündür.

Havaalanları

Tel Aviv Kosice

Tel Aviv - Kosice güzergâhındaki popüler hava yolları