Menüsü

Wizz Air Venedik'ten Craiova'ya uçak biletleri

Filtreleri göster

Craiova

 • Genel bilgi

  Resmi dil: Rumence
  Zaman dilimi: UTC+3 (yaz), UTC+2 (kış)
  Para birimi: Rumen leyi (RON)

 • Müzikal Çeşme

  Fântâna Muzikală şovunun gerçekleştiği müzikli çeşme, şehrin önemli ve işlek parklarından birinde yer almaktadır. Sıcak yaz akşamlarında, yerli yabancı yüzlerce insan bu gösteri izlemek için biraraya gelirler. Ziyareteniz sırasında bu gösteriyi mutlaka izlemelisiniz.

 • Köpekler Şehri

  Craiova'da sokaklarda, hatta şehir merkezinde dolaşırken birçok sokak köpeğiyle karşılaşabilirsiniz. Bu alışılmadık bir görünümdür. Dikkatli olmalı ve onları rahatsız etmekten kaçınmalısınız.

 • Aşkın İşareti

  Strada Constantin Lecca'daki Craiova Botanik Bahçesi'ndeki köprüye giderek, üzerinde sizin ve sevgilinizin adının yazdığı kilidi köprüye takarak aşkınızı ölümsüzleştirebilirsiniz.

Craiova Gezi Rehberi

Craiova Şehrinde Gezilecek Yerler

Avrupa Birliği üyesi olan Romanya'nın 6. büyük şehirleridir ve bu şehir Jiu nehri kıyısında yer almaktadır.Wallachia'nın batı kesiminde yer alan Craiova şehri yüzyıllar öncesine uzanan bir tarihe sahiptir. Şehir ilk defa Dacians tarafından kurulmuştur, sonra eski Romalılar tarafından işgal edilmiştir. 19. yüzyılda gelişiminin zirvesine ulaşan şehir, daha sonra gerçekleşen sayısız salgın nedeniyle eski ihtişamını kaybetmeye başlamıştır. Günümüzde, iki farklı üniversiteye yaptığı ev sahipliği sayesinde Craiova bir akademik merkez haline gelmiştir. Aynı zamanda bölgenin kültürel başkenti olarak yeniden aktif hale gelmiştir. Kent, açık yürekli ve konuksever yerel sakinleriyle de ünlüdür. Romanya’nın para birimi Rumen Ley’i yani RON dur.

Şehrin önemli mimari mekanlarından Orta Çağ Ortodoks kiliseleri görülmeye değerdir. Örneğin Madona Dudu Kilisesi, Saint Demetrius Katedrali ve Coşuna Manastırı bu kiliselerden en önemlilerindendir. Craiova, aynı zamanda Romanya’nın en güzel binalarından birine (Prefectura judeţului Dolj), binanın yer aldığı muhteşem parka ve yakınlardaki kentsel "chill-out bölgesi" ne ev sahipliği yapmaktadır. Rumen yerel kültürü hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz, Craiova'nın en eski dini yapılarından biri olan Băniei House'daki Oltenia Müzesi'ni ziyaret etmelisiniz. Görülmesi gereken bir diğer önemli nokta ise, Neo-Barok tarzda inşa edilmiş olan Jean Mihail Sarayı'dır. Mihail Saray’ı ünlü bir Romen sanatçı olan Constantin Branccsi'nin eserlerinden oluşan bir sergiye ve içerisinde önemli heykeller sergilenen Art Museum’a ev sahipliği yapmaktadır.

Romanya’nın iklimi normal Avrupa’daki gibi karasal iklimdir. Kışları iç bölgelerde soğuk ve karlı olup kış turizmi düşünenler için idealdir.

Craiova'yı ilk defa ziyaret ediyorsanız, turunuza Bulevardul 1 Mai boyunca uzanan Nicolae Romanescu Parkı'nı ziyaret ederek başlamalısınız. Bazı önemli gezginlere göre, Doğu Avrupa'daki en güzel doğal parktır. Park boyunca yürüyüş yaparak rahatlayabilir, zoolojik ve botanik bahçelerinde vakit geçirebilir, bir bisiklet veya tekne kiralayabilir veya spor yapabilirsiniz.

Romanya mutfağı Türk damak zevkine oldukça yakındır. Şehir merkezinin tarihi kesiminde, geleneksel Romen mutfağı sunan mükemmel restoranları bulacaksınız. Denenmiş ve güvenilir yerlerden biri olan Casa Ghnicea Strada Madona Dudu'da sadece sunulan yemekler değil, mekan içinde yer alan müzik ve dekor da bulunduğunuz ülkeyi hissetmenizi sağlayacaktır. Turistler ve şehrin yerlileri, Beharca St. Take’de yer alan Carul din Steli Restoranını sıklıkla önerirler. Patates püresi ve kızarmış yumurta ile servis edilen geleneksel bir güveç olan tochitură ardelenească'yu tadmak için en uygun yerdir.

Havaalanları

Venedik Craiova

Venedik - Craiova güzergâhındaki popüler hava yolları