Menüsü

Wizz Air Varşova'dan Lyon'a uçak biletleri

Filtreleri göster

Lyon

 • Genel bilgi

  Resmi dil: Fransızca
  Zaman dilimi: UTC+2 (yaz), UTC+1 (kış)
  Para birimi: Euro (EUR)

 • Sonbaharda Olması Gereken

  Ekim ve Kasım aylarında Boulevard de la Croix-Rousse'de, gazlı tüplerde hazırlanan ve günün geri kalanında servis edilen taze kavrulmuş kestaneler satın alabilirsiniz. Oldukça lezzetlidir.

 • Authentique Bouchon lyonnais

  Sadece en iyi Lyon restoranları "Authentique bouchon lyonnais" unvanını alabiliyor. Böyle bir yeri nereden bulacağım? İnternet üzerinden bu ünvana sahip restoranların güncellenmiş listesini bulabilirsiniz. Ayrıca, bu ünvana sahip mekanların girişinde de metal levha üzerinde yazmaktadır.

 • Yeşil Çimenler

  Parc de la Tête d'Or, Fransa'nın en büyük şehir parkıdır. 100 hektarlık bir araziye yayılmış olan bu park, diğerlerinin yanı sıra bir botanik bahçesine, hayvanat bahçesine ve teknelerle tur yapabileceğiniz bir göle ev sahipliği yapmaktadır. Ailenizle güzel vakit geçirebileceğiniz bir yerdir.

Lyon Gezi Rehberi

Lyon'da Görülmeye Değer Yerler

Lyon, Fransa'nın en büyük çağdaş şehirlerinden biridir. Confluence ilçesindeki modern binaların yanı sıra antik ve modern dönemlerden günümüze ulaşan tarihi kalıntıları da görebilirsiniz. Fransız iş dünyasının merkezlerinden biri olan Lyon, Fransız gastronomisinin merkezidir. Lyon şehrinde görülmeye değer başka neler var?

Şehrin tarihi ve ilk yerleşimi M.Ö. 43 yılına kadar uzanmaktadır. Bu bölgede bulunan tepelerden birinde antik Romalılar ilçe Lugdunum'u kurdular. Kent, kısa bir süre içinde Galya'nın en önemli merkezlerinden biri haline gelmiştir. Şehir, Yüzyıllar boyunca birçok devletin egemenliği altına girmiştir. Son olarak, 14. yüzyılda Fransa egemenliği altına giren şehir, konumu itibariyle oldukça önemlidir. Günümüzde Lyon, tekstil ticaretinin başını çeken muazzam bir sanayi şehridir. Tipik bir endüstriyel şehir görünümünden oldukça uzak olan Lyon, birçok parkı, yeşil alanları, tarihi binaları, güzel manzarası ve zengin bir şekilde dekore edilmiş sokakları ile büyüleyici bir yerdir.

Lyon'un bir tepesinde 19. Yüzyılda inşa edilmiş olan Virgin Mary katedrali (Notre Dame de Fourvière Tepesi), mutlaka ziyaret etmeniz gereken bir yerdir. Virgin Mary katedrali, oldukça ilginç bir mimariye sahiptir ve katedralin bulunduğu tepe şehir manzarasını izleyebileceğiniz en güzel noktadır. Bu nedenle fotoğraf makinenizi yanınıza aldığınızdan emin olun. Saône nehrinin batı kıyısı boyunca yürüyüşe çıkmalısınız. Yol boyunca antik tiyatroyu ve su kemeri gibi antik binaların kalıntılarını bulacaksınız. Gene aynı bölgede yer alan ve UNESCO dünya mirası listesinde olan Vieux Lyon da görülmesi gereken yerler listenizde yer almalıdır. Burada, Gotik ve Rönesans mimarisinin en önemli eserlerini görebilirsiniz. Modern mimari yapıları tercih ederseniz, Jacob + MacFarlane stüdyosu tarafından tasarlanan ve bir peynir gibi görünen Le Orange Cube'u seveceksiniz. Quai Rambaud Caddesinde yer almaktadır.

Lyon'da lezzetli yemekleri nerede yiyebilirim? 19. yüzyılın sonlarından beri kentte var olan bouchons adındaki geleneksel lokantalarda en iyisidir. Bu tür yerlerde, bölgede hazırlanan pek çok geleneksel yemekleği kolayca bulabilirsiniz ve fiyatlar oldukça ucuzdur. Neyi sipariş etmeliyim? Pastırma, croutons ve yumurta ile hazırlanan Lyon salatası (salade lyonnaise), patates ile pişirilmiş sosis (saucisson chaud), quenelle de brochet (içi turna balığı ile doldurulmuş köfteler, karides sosu  (Nantua) eklenerek servis edilir) ve gratin dauphinois (patates ve krema ile hazırlanmış gratineler ) tadına bakmanız gereken geleneksel lezzetlerdir.

Havaalanları

Varşova Lyon

Varşova - Lyon güzergâhındaki popüler hava yolları