Menüsü

Wizz Air Wroclaw'dan Basel'e uçak biletleri

Filtreleri göster

Basel

 • Genel bilgi

  Resmi dil: Almanca, Fransızca, İtalyanca, Romanşça
  Zaman dilimi: UTC+2 (yaz), UTC+1 (kış)
  Para birimi: İsviçre frangı (CHF)

 • Basel Etkinlikler

  Basel'de her yıl sanattan spora, müzikten otomotive kadar birçok alanda dünya çapında etkinlikler düzenleniyor. Bunlardan bazıları: Art Basel, Basel Karnavalı (Basler Fasnacht),.

 • Basel Festivaller

  Vogel Gryff (Ocak): Karnaval mevsiminin gelişinin kutlandığı geleneksel festival

  Basel Karnavalı (Şubat/Mart): Üç gün boyunca büyük sokak partileri düzenlenir.

  Basel Caz Festivali (Ağustos)

  AVO Session Basel (Ekim): Her sene düzenlenen müzik festivali.

 • Ne Zaman Gidilir?

  İsviçre’nin kuzeyinde bölgesinde bulunan Basel, yaz aylarında sıcaklık 21 – 25 derece arasındayken, kış aylarında sıcaklık 3 – 6 dereceye kadar düşmektedir. Kış aylarında şehirde sis ve yağmur sıklıkla görülür. Şehrin gezmek için en uygun zaman yaz aylarıdır.

Basel Gezi Rehberi

Basel, İsviçre'nin kuzeybatısında yer alan bir şehridir. İsviçre'nin Zürih ve Cenevre'den sonraki en büyük üçüncü şehridir. Basel, Almanya ve Fransa`ya sınır komşusudur.Şehrin içinden Ren (Rhein) Nehri geçmektedir. Ren Nehri, şehri Büyük Basel ve Küçük Basel olarak ikiye ayırmaktadır. İki bölgeyi de birbirine bağlayan 5 köprü bulunmaktadır. Basel kimya endüstrisi açısından çok önemlidir. Dünyanın en büyük kimya şirketlerinden Novartis ve Hoffmann-La Roche'un merkezleri Basel şehrinde yer alır. Basel birçok uluslararası fuara ve kültür-sanat etkinliklerine ev sahipliği yapmaktadır. Dünya çapında en büyük diye nitelendirilen Basel Art ve Schmuckmesse fuarları çok fazla ilgi çekmektedir. 

Basel'de Yapılması Gerekenler

Spalentor: 1400’lü yıllarda inşa edilen yapı şehrin giriş kapısı olarak kullanılmış ve o zamandan bu güne kadar özenle korunmuş.Sizde bu kapıdan geçerek Basel şehrine farklı bir açıdan bakabilirsiniz.

Tinguely Çeşmesi: Çeşme içerisinde yer alan 10 adet demir makine heykelinin ve bu heykellerin su dansını izleyebilirsiniz.

Basel Üniversitesi Botanik Bahçesi: Birçok bitki türünün yer aldığı bahçede, ünlü kaktüs ve orkide türlerini görebilir, yürüyüş yaparak güzel vakit geçirebilirsiniz. Yürüyüşünüz esnasında birçok farklı dilde yayın yapan kulalıklıları kullanarak daha detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Basel'da yıl boyunca düzenlenen birçok kültür sanat etkinliği ve festivaller bulunmaktadır, bunlardan bazıları ise;

Ocak, Vogel Gryff: 13. Yy’dan beri karnaval mevsiminin başlangıcı olarak kutlanan geleneksel bir eğlencedir.

Şubat/Mart, Basel Karnavalı: Üç gün boyunca süren büyük sokak partileri ile kutlanmakta ve birçok yerel aktiviteler düzenlenmektedir.

Mart/Nisan, Baselworld: Dünyanın önde gelen uluslararası markalarının katıldığı saat ve mücevher fuarı.

Haziran, Art Basel: Uluslararası sanat dünyasında çok önemli bir yere sahip bu sergide 20. Yy sanat eserleri gösterilmektedir.

Basel'de Gezilecek Yerler

Markplatz ve Rathaus: Belediye Binası olarak kullanılan Rathaus, kentin toplanma noktasıdır. Mağazalar, kafeleriyle ve birçok farklı dükkanla günün her saati aktiftir. Binanın iç avlu kısmı ziyarete açıktır.

Ren Nehri: Avrupa da yer alan en uzun nehir olarak bilinen Ren Nehri’nde gündüz veya akşam saatlerinde organize edilen bot turlarına katılarak şehri nehirden izleyebilirsiniz.

Haut-Koenigsbourg Şatosu: 12.yy’da inşa edilen bu şatoda kuleler, zindanlar, hazine odası, ziyafet ve balo salonları gibi Ortaçağ’a ait birçok alan ve eserler görebilirsiniz.

Munster Basel Katedrali: Kırmızı kumtaşından inşa edilmiş olan katedral oldukça eski olmakla birlikte sıradışı bir mimariye sahip. 1020 yılında inşa edilmiş olan yapı 14. yy’da gerçekleşen bir deprem sonuunda olduça hasar görüyor ve restore ediliyor. Basel’in şehir görüntüsünde önemli bir yere sahip.

​Basel'de Ne Yenir? Yeme içme tavsiyeleri

Fondue: İsviçre’nin geleneksel yemeklerinden biridir. Çorba tabağında servis edilen eritilmiş peynire küçük ekmek parçacıkları batırılarak tüketilmektedir.

Çikolata: İsviçre’nin çikolataları dünya çapında çok ünlüdür. Basel şehrinde de bir çok farklı tat ve aroma içeren kaliteli çikolatalar yiyebilirsiniz.

Basler meblsuppe: Basel yöresine ait olan ve sıklıkla tüketilen bir çorbadır. Ana malzemesi un olan bir çesit un çorbasıdır, festival ve karnavallarda sabahları tüketilir.

Milchkaffe: Kahve Basel’de en çok tüketilen içecek türüdür. Kahvaltılarda ise milckaffe diye adlandırılan sütlü ve bol kremalı bir tür kahve servis ediliyor.

Havaalanları

Wroclaw Basel

Wroclaw - Basel güzergâhındaki popüler hava yolları